اقدامات قانونی چک مفقودی

اقدامات قانونی چک مفقودی

وقتی که چک به هر دلیلی مفقود یا به سرقت می‌رود باید کارهای قانونی آن انجام شود. اقدامات قانونی چک مفقودی شامل مراجعه به بانک و دستور عدم پرداخت است. سپس باید به مراجع مربوطه یعنی دادسرا یا شورای حل اختلاف مراجعه کرد و گواهی مفقودی صادره و برگه اعلام شکایت چک مفقود شده را مجدد به بانک ارائه دهند. چک و مسائل مربوط آن ریزه کاری‌های حقوقی زیادی دارد. توصیه می‌شود افرادی که در معاملات و کارهای خود با چک زیاد سر و کار دارند آموزش پشت نویسی چک و آموزش چک نویسی را یاد بگیرند تا با مشکلات کمتری مواجه شوند.

نحوه اثبات مفقود شدن چک

با استفاده از دلایل زیر می‌توان مفقودی چک را ثابت کرد:

  • استفاده از یک یا چند شاهد
  • گزارش پلیس به‌دلیل سرقت چک
  • اعلام مفقودی چک با انتشار در روزنامه‌های رسمی و….
  • برای دریافت اطلاعاتی درباره سرقت یا مفقودی چک می‌توانید به‌راحتی از سامانه بیست چهار ساعته ساد استفاده کنید.

اقدامات قانونی لازم برای چک مفقودی

شما به‌عنوان صادر کننده یا دارنده اگر  چک یا حواله را گم کردید باید هرچه سریع‌تر اقدامات قانونی زیر را انجام دهید:

ارائه درخواست عدم پرداخت وجه به بانک

با در نظر داشتن (ماده 14 قانون صدور چک) ذی نفع یا صادر کننده می‌تواند اعلام مفقودی سرقت یا موارد جعل چک از طریق سرقت، کلاهبرداری و… باید از طریق بانک نسبت به صدور دستور عدم پرداخت وجه چک اقدام کند. فرد مورد نظر باید به بانک صادر کننده چک مراجعه کند و با دریافت و تکمیل فرمی مخصوصی که از طرف بانک به او می‌دهند خواستار دستور عدم پرداخت وجه چک شود. بانک نیز در ابتدا از فرد احراز هویت کرده و سپس چک را به‌مدت یک هفته مسدود می‌نماید و از پرداخت وجه خودداری می‌نماید. در صورتی که در این مدت چک به بانک ارائه شد دلیل عدم پرداخت به‌دارنده داده می‌شود.

مراجعه به مراجع قانونی

مرحله دوم باید ظرف مدت یک هفته به مراجع قضایی مراجعه شود. همان‌طورکه گفته شد بانک تا یک هفته چک را مسدود می‌کند. در طول این مدت ذی نفع یا صادر کننده می‌تواند به مراجع قضایی صلاحیت دار برای دریافت گواهی مفقودی چک مراجعه کند.

در زیر مراجع قضایی صلاحیت دار در مسئله سرقت و مفقودی چک را به شما معرفی میکنیم

 

اقدامات قانونی چک مفقودی

شورای حل اختلاف

در صورتی که چکی گم شده باشد اما مطمئن نباشیم که جرمی مانند جعل، سرقت و.. صورت گرفته است و مبلغ چک نیز از 20 میلیون تومان کمتر باشد باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

دادسرا

در صورت مفقودی چک بالای 20 میلیون تومان همراه با وقوع جرایمی مثل جعل، کلاهبرداری، سرقت و… باید به دادسرای محل وقوع بانک افتتاح کننده حساب مراجعه کنید. پس از مراجعه به مراکز مربوطه و اعلام مفقودی چک با تشکیل پرونده طی تشریفاتی گواهی مفقودی چک به شما داده خواهد شد.

ارائه گواهی مفقودی چک به بانک

در پایان فرد صادرکننده یا ذی نفع چک باید گواهی مفقودی آن را به بانک ارائه دهد. برای ارائه این گواهی فقط یک هفته فرصت دارید و اگر کوتاهی و غفلتی در این مدت زمان انجام گیرد فرد دارنده چک پس از یک هفته می‌تواند با مراجعه به بانک مبلغ آن را دریافت کند. اما با دادن گواهی‌های مربوطه، بانک وظیفه دارد تا مشخص شدن تکلیف پرونده چک در مراجع قانونی، از پرداخت وجه به دارنده خود داری کند. مرجع قضایی زمانی‌ که به موضوع چک رسیدگی می‌کند اگر سرقت و جعل چک را اثبات کند چک مفقودی را باطل اعلام کرده و فرد دارنده را مجرم و تحت تعقیب معرفی می‌کند.

چند سؤال مهم در ارتباط با چک مفقودی

برای بیشتر افراد این سؤال مطرح می‌شود که چه زمانی می‌توانیم اعلام سرقت چک را انجام دهیم؟

حتماً به‌محض اینکه متوجه شدید چک به سرقت رفته برای جلوگیری از جعل و سوء استفاده‌های احتمالی باید کارهای قانونی را سریع انجام دهید.

روش‌های سریع دیگری نیز برای اعلام مفقودی چک وجود دارد؟

اولین اقدام استفاده از سامانه 24 ساعته ساد برای اعلام مفقودی است که سریع‌ترین روش نیز می‌باشد. سپس در اسرع وقت مراجعه به شعبه بانکی است که دسته چک خود را از آن دریافت کرده‌اید.

مجازاتهایی که برای اعلام مفقودی چک به دروغ در نظر گرفته شده

طبق (ماده 14 قانون صدور چک) دارند حواله می‌تواند علیه فردی که دستور عدم پرداخت را به بانک داده است چه ذینفع باشد و چه صادر کننده شکایت کند. در صورتی که ثابت شود ادعادی مفقودی یا به سرقت رفتن چک و.. فریب بوده با توجه به مبلغ چک مجازات‌هایی برای فرد دروغ گو در نظر گرفته می‌شود که شامل:

  • اگر مبلغ ثبت شده در چک کمتر از ده میلیون ریال باشد به‌حداکثر 6 شش ماه حبس محکوم می‌شود.
  • اگر مبلغ نوشته شده در متن چک بین ده تا پنجاه میلیون ریال باشد فرد به 6 ماه تا یکسال حبس محکوم می‌شود.
  • در صورتی که مبلغ مندرجه در چک بیشتر از 50 میلیون ریال باشد علاوه بر حبس 1 تا 2 سال، فرد محکوم به ممنوعیت از داشتن دسته چک به‌مدت 2 سال خواهد شد.

علاوه بر مجازت‌هایی که به آنها اشاره شد فردی که دستور عدم پرداخت داده است محکوم به پرداخت خسارت‌های می‌شود که به فرد دارنده چک وارد آمده است. در هر شرایطی برای مجازات فرد مبلغ چک را در نظر می‌گیرند. اگر برای چند چک این اتفاق افتاده باشد مجموع مبلغ چک ملاک عمل خواهد بود.

اهمیت اقرارنامه مفقودی چک

 

اقدامات قانونی چک مفقودی

در صورتی که دارنده یا ذی نفع چک ادعا کرد که چک را گم کرده است بهترین کار این است همراه با او به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید و اقرارنامه‌ای از او بگیرد. در این اقرار نامه باید نوشته شود که یک یا چند فقره چک به شماره …. مورخ …. عهدی بانک …. را مفقود نموده‌ام و هیچ ادعایی را در مورد آن ندارم. این خود یک سند محکمه پسند برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از چک برای شما خواهد بود.

آکادمی کلهر مرکز حقوقی معتبر در آموزش پشت نویسی چک و چک نویسی

افراد زیادی در طول روز به این مؤسسه مراجعه می‌کنند که عمده مشکلات آنها در زمینه  قانون جدید چک برگشتی،  روش برگشت زدن چک، مراحل شکایت از چک برگشتی، مهلت برگشت زدن چک، هزینه برگشت چک و…. است. این سؤال نیز رایج است که اگر چک در تاریخش برگشت نخورد آیا اعتبار دارد یا نه؟

پیگیری پروندهای زیادی در زمینه چک و مسائل مربوط به آن برای ما ثابت کرده که لازم است افراد آموزش پشت نویسی یا همان ظهر نویسی چک و نوشتن چک با توجه به قوانین جدید آن یاد بگیرند. کارشناسان و مشاوران حقوقی ما با توجه به تجربه‌هایی که کسب کرده‌اند می‌توانند شما را به زبانی ساده و راحت به‌خوبی توجیه کنند. در صورتی که نتوانستید حضوری به آکادمی کلهر مراجعه کنید می‌توانید خدمات خود را به‌شکل تلفنی و آنلاین از این مشاوران برجسته حقوقی در زمینه مسائل چک دریافت نمایید. رضایت بالای مراجعه کنندگان در طول این سال‌ها نشان داده که ارائه خدمات تلفنی و آنلاین آکادمی کلهر هیچ تفاوتی با مراجعه‌های حضوری ما نداشته و همین امر موجب خرسندی مدیریت و کادر متعهد این مجموعه حقوقی شده است.مقالات مرتبط:

اقدامات قانونی بعد از برگشت چک

قوانین جدید چک نویسی 

مزایا و معایب چک صیاد

روش نوشتن چک 

نحوه نوشتن چک بانک ملی

شرایط دریافت چک صیاد

نحوه انتقال چک و قوانین آن

شرایط دریافت چک صیادی

آموزش رفع قلم خوردگی چک

روش صحیح پشت نویسی چک 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *