5 کلید طلایی در تنظیم چک بانکی

5 کلید طلایی در تنظیم چک بانکی

5 کلید طلایی در تنظیم چک بانکی باید مورد توجه قرار گیرد تا در زمان چک نویسی با مشکلی مواجه نشویم. چک برگه‌ای است که به موجب آن صادر کننده می‌تواند وجوهی که نزد محال‌علیه یا بانک دارد همه یا مقداری از آن را به دیگری واگذار نماید. این برگه تاریخ‌دار معمولا در تمامی معاملات و داد و ستدهایی که میان مردم انجام می‌گیرد رد و بدل می‌شود که صادر کردن آن در زمان حال و پرداخت معطوف به آینده می‌باشد. برای تنظیم چک و انجام عمل چک نویسی باید قواعد و اصولی را رعایت نمود تا دارنده یا صادر کننده حواله با مشکلی مواجه نشود.

انواع چک

چک دارای انواع مختلفی است، در سال 1372 در قانون تجارت فقط چهار نوع چک معرفی شدند، اما امروز در قانون چک 8 مورد دیگر به آن افزوده شده که در ادامه به تعدادی از پر کاربردترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

چک عادی

فرایند صدور چک عادی به این صورت است فردی‌که دارنده حساب جاری است، چک را بنابر حساب خود صادر می‌نماید. گیرنده وجه یا خود صادر کننده چک است یا حامل آن، حتی ممکن است که چک در وجه شخصی معین و یا به حواله او صادر شده باشد. فردی‌که دارنده این نوع از چک است اعتبار شخص صادر کننده برای او تنها ضمین و پشتوانه خواهد بود.

چک ضمانت

یکی دیگر از انواع حواله، چک ضمانت است که صادر کننده باید در متن آن ذکر کند که این چک بابت پرداخت یا ضمانت شخص خاص و یا تضمین معامله صادر شده است.

چک سفید امضاء

 

5 کلید طلایی در تنظیم چک بانکی

چک سفید امضاء یکی از مهم‌ترین انواع چک محسوب می‌شود. این چک صادر کننده آن فقط امضاء مجاز خود را که در نزد بانک شناخته شده است در زیر چک درج می‌نماید. دارنده چک سفید امضاء این اختیار را دارد هر تاریخ یا مبلغ و یا نام هر نوع دریافت کننده آن، به‌نام حامل در زیر چک بنویسید. در بعضی از انواع تجارت‌ها از این چک استفاده می‌شود.

چک وعده‌دار

چک وعده‌دار به چکی گفته می‌شود که چند ماه بعد از تاریخ صدور، مهلت وصول آن خواهد بود. مثلا چکی که اکنون صادر شده است ممکن است تاریخ پرداخت برای سه ماه دیگر در آن چک نویسی شده باشد. افراد می‌توانند با توجه و دقت به تاریخ چک از دریافت این نوع حواله خودداری کنند.

نکاتی را که در زمان تنظیم چک باید مورد توجه قرار گیرند:

 • زمان انجام چک نویسی سعی کنید با قلم خاصی که متعلق به خودتان است اینکار را انجام دهید. هرگز نوشتن چک خود را به فرد دیگری نسپارید، حتی اگر کاملا مورد اعتماد شما باشد. در صورت دست‌کاری شدن حواله، شما نمی‌توانید آن را ثابت کنید و یا ثبت کردن آن بسیار مشکل خواهد بود. در زمان چک نویسی دقت داشته باشید از دو خودکار استفاده نکنید (خودکار عوض نکنید) در این‌صورت جاعلان می‌توانند ادعا کنند که خودکار سومی هم درمیان بوده است، دیده شده که این افراد خودکار تمام شده‌ای را به فرد می‌دهند که سریع جوهر تمام می‌کند تا فرد مجبور شود از خودکار دیگری برای کامل کردن چک استفاده کند.
 • سعی کنید زمانیکه از فردی چک دریافت کردید حتماً برای انجام تقاضای استعلام به بانک مراجعه کنید و در صورتی‌که شخص سابقه چک برگشتی ندارد با او وارد معامله شوید و چک را از او قبول کنید. برای این امر باید معاملات خود را در زمان ساعات اداری انجام دهید و به ظهر موکول نکنید، چون در این زمان بانک‌ها تعطیل بوده و نمی‌توان استعلامی را انجام داد. البته در این مورد ممکن است بعضی از بانک‌ها به‌دلیل امانت‌داری و  رازداری در قبال مشتری با شما همکاری نکنند.
 • هیچ‌گاه چک را بدون ثبت مبلغ در آن به فرد دیگری تحویل ندهید، زیرا این چک‌های سفید امضاء به این معنا است که فرد هر مبلغی که بخواهد می‌تواند در آن درج نماید. اگر چک دارای قلم‌خوردگی یا پشت نویسی نباشد به‌صورت واضح روی آن بنویسید فاقد قلم‌خوردگی است. اگر مجبور به درج مطلبی در پشت چک شدید حتماً پس از امضاء دور توضیح و امضاء را با علامت ضربدر ببندید و به منظور اطمینان بیشتر روی آن چسب نواری بچسبانید.
 • در زمان چک نویسی جای خالی در آن باقی نگذارید و قسمت‌های خالی را با خطوط ممتد (اسلش) یا ضربدر پر کنید. حتماً شماره چک خود را در جایی یادداشت کنید تا در دسترس‌تان باشد و در صورت سرقت نتوانند از آن سوء استفاده نمایند. به‌طور کلی سعی کنید از تمامی حواله‌هایی که صادر می‌کنید یک نسخه کپی هم داشته باشید.
 • به هیچ عنوان چک را به منظور اصلاح و یا تعویض در اختیار صادر کننده آن قرار ندهید زیر امکان دارد که فرد ادعا کند که با پرداخت وجه حواله به شما آن را دریافت نموده است.

معنای حقوقی یا کیفری بودن چک بانکی چیست؟

 

5 کلید طلایی در تنظیم چک بانکی

عده‌ای از مردم تصور می‌کنند که چک حقوقی فاقد اعتبار و ارزش است در صورتی‌که این تصور کاملا اشتباه است. در چک‌های حقوقی فرد می‌تواند تقاضای توقیف اموال و دارایی فرد صادر کننده نماید و دادگاه هم در مورد پرداخت مبلغ چک حکم خواهد داد، مگر آنکه صادر کننده (خوانده) بتواند با توجه به دفاعیات خود ثابت کند که به‌طور کلی طلبی وجود نداشته است و یا حواله به‌دلیل ربا صادر شده یا … و هر دلیلی که خواهان یا همان دارنده چک استحقاقی در مورد آن ندارد. اما در چک‌های کیفری صادر کننده می‌تواند مشمول مجازات کیفری شده و فرد به عنوان مجرم قابل تعقیب است.

کارشناسان متخصص و آگاه ما در آکادمی کلهر با داشتن تسلط کامل بر روی قوانین حقوقی در مورد چک و پیگیری پروندهای زیادی در این زمینه، به بهترین شیوه می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

بررسی چک برگشتی

هم اکنون که در مورد تنظیم چک نکاتی را بیان کردیم در این مطلب بهتر است در مورد چک برگشتی هم مواردی را یادآوری کنیم که می‌تواند مفید باشد:

هنگامی‌که شما برای نقد نمودن چک به بانک مراجعه می‌نمایید و حساب شخص صادر کننده خالی باشد و یا مبلغ حواله بیش از حساب او در بانک باشد، با دردسری به نام چک برگشتی مواجه شده‌اید. طبق قانون صادر کردن چک برگشتی جرم محسوب می‌شود، در صورت ثابت شدن دارای مجازات کیفری است. اگر چک دارای شرایطی باشد حقوقی محسوب شده و شامل پیگرد کیفری نمی‌گردد، این شرایط شامل موارد زیر می‌شود:

 • اگر دارنده چک به‌مدت شش ماه به منظور نقد نمودن چک به بانک مراجعه نکرده باشد.
 • اگر بتوان ثابت کرد که چک برای ربا صادر شده است.
 • در شرایطی‌که وصول وجه چک در ارتباط با تحقق شرطی باشد.
 • هر گاه در دادگاه ثابت شود که چک بدون تاریخ صادر شده است.
 • اگر چک سفید امضاء صادر شده باشد.
 • در صورتی‌که چک برای تعهد یا تضمین انجام کاری صادر شده باشد.
 • در شرایطی‌که چک دارای تاریخ یا وعده باشد.

چک به‌عنوان سندی تجاری و برگه‌ای تاریخ‌دار دارای اهمیت زیادی است و افراد می‌توانند دارایی و اموال زیادی را به‌وسیله آن جابه‌جا نمایند. بنابر این حواله دارای بخش‌های مانند مبلغ، تاریخ پرداخت، گیرنده چک، شماره حساب جاری، امضای صاحب حساب و نیز شماره مسلسل چک که همان شماره مجزا و بدون تکراری که در زمان چاپ آن بر روی هر برگه‌ایی ثبت می‌شود. هنگام چک نویسی باید تمامی قسمت‌های آن با دقت و به دور از عجله با رعایت نکاتی توسط  شخص دارنده چک نوشته شود. دیده می‌شود که افرادی به‌دلیل ناآگاهی و یا استفاده نادرست از چک گرفتار مشکلات زیادی شده و حتی ممکن است در پشت میله‌های زندان گرفتار شوند. اگر موارد قانونی مربوط به چک کاملا رعایت شود دچار چنین مشکلاتی نشده و از دسته چک آن‌ها سوء استفاده نمی‌شود.مقالات مرتبط:

نحوه نوشتن چک بانک ملی

شرایط دریافت چک صیاد

انواع چک فاقد اعتبار

نحوه انتقال چک و قوانین آن 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *