5 ویژگی دسته چک های جدید

5 ویژگی دسته چک های جدید

قبل از دریافت چک یا صدور آن، لازم است اطلاعاتی را درباره قوانین آن داشته باشید. در اینجا 5 ویژگی دسته چک های جدید را بیان می‌کنیم، تا با شناخت ویژگی چک‌ های جدید بتوانید، در انواع معاملات و فعالیت‌های تجاری خود، با آگاهی بیشتری چک خود را صادر کرده یا دریافت کنید. اگر در کسب و کار و حرفه خود، با چک زیاد سر و کار داشته ولی اطلاعات چندانی درباره این سند تجاری ندارید، سعی کنید در اسرع وقت آموزش پشت نویسی چک و نحوه چک نویسی را یاد بگیرد، تا با مشکلات کمتری در آینده مواجه شوید.

تعریف چک

طبق قانون چک برگه‌ای است، که بر اساس چک نویسی که در داخل آن انجام می‌شود، فرد می‌تواند مقدار یا همه وجهی را که در نزد بانک دارد را، به فرد دیگری واگذار کند. تقریباٌ می‌توان گفت که در همه معاملاتی که با مبلغ بالا انجام می‌شود، جابه‌جایی این مبلغ معمولاً با صدورچک است. این برگه تجاری، همواره دارای قوانین مربوط به خود بوده و هرگونه سوء استفاده از آن جرم است و پیگردهای قانونی در بر خواهد داشت. در سال جدید دسته چک هایی، را با عنوان چک صیاد صادر کردند، تا طبق قانونی که برای این نوع از چک وضع شد، میزان سوء استفاده از چک و ضررهایی که افراد به دلیل عدم داشتن اطلاعات و آگاهی از فرد صادر کننده چک متحمل می‌شدند، میزان چک‌ های برگشتی را به حداقل ممکن برسانند.

دسته چک های جدید با عنوان چک صیاد

از ابتدای سال جاری، دسته چک های با عنوان چک صیاد با طرح و شکلی جدید، با وضع قوانین مخصوص به خود در اختیار افراد قرار گرفت. همه این چک ها در تمامی بانک‌ها به یک شکل بوده و اعتبار آن فقط با ثبت اطلاعات در سامانه صیاد است. با آمدن چک های صیاد، صدور برگه چک در وجه حامل ممنوع بوده و باید همه صادر کنندگان چک، حواله را فقط در وجه گیرنده که ممکن است، شخصی حقیقی یا حقوقی باشد صادر کنند. صادر کنندگان چک صیاد، باید از طریق برنامه‌های موبایلی فعال و یا درگاه بانکی، همه اطلاعات مربوط به دارندگان چک و اطلاعات مربوط به فردی که می‌خواهند چک را به دیگری واگذار کند، را در سامانه صیاد ثبت کنند.

ویژگی‌های چک صیاد

5 ویژگی دسته چک های جدید

چک های صیاد، دارای ویژگی‌های خاصی هستند، که آنها را از سایر حواله‌ها متمایز می‌کند:

 • رنگ این چک ها بنفش است و همه آنها یک شکل بوده و فقط لوگوی بانک‌ها برروی آن متفاوت است.
 • برروی هر برگه یک کد با عنوان، کد QR و همچنین یک شناسه منحصر بفرد 16 رقمی، در قسمت چپ و در بالای هر برگه چک دیده می‌شود. که کد و شناسه هر برگه مختص به همان برگه است.
 • اعتبار و کارسازی این چک ها، فقط وابسته به ثبت اطلاعات مورد نیاز در سامانه و تأیید این اطلاعات است.
 • صادر کننده چک باید اطلاعاتی مانند تاریخ چک، مبلغ آن و اطلاعاتی درباره دریافت کننده را درسامانه ثبت کند.
 • دریافت کننده چک باید مطمئن باشد، که اطلاعاتی که در سامانه ثبت شده است، با اطلاعات فرد صادر کننده چک هماهنگی داشته، تا بتواند این اطلاعات را تأیید یا رد کند.

بررسی سامانه صیاد

سامانه صیاد با هدف متمر کز کردن درخواست دسته چک، از طرف افراد متقاضی، امکان امضاء و اعتبار سنجی صاحبان حساب را فراهم کرده، تا مانع دریافت چک برای افراد بد و فاقد صلاحیت شود. با داشتن یک شماره شناسه مخصوص برروی هر برگه چک، می‌توان به راحتی وضعیت آن را استعلام و پیگیری کرد. اینکار سبب دو چندان شدن اعتبار چک صیاد، در انواع معاملات و تبادلات مالی کشور می‌شود.

ویژگی‌های سامانه صیاد

 • اولین و مهم‌ترین ویژگی این سامانه، افزایش قدرت نظارت بر فرایند صدور چک ها و کاهش تنش اعتباری است.
 • با فعال شدن سامانه در بخش اعتبار پرداختی می‌توان، جریان چک ها را به خوبی رصد کرد.
 • حذف نقش شعب بانکی در صدور چک، یکی دیگر از ویژگی دسته چک صیاد است. در واقع دیگر شعبه‌های بانک‌ها مسئول صدور دسته چک نیستند و فرد باید از طریق سامانه بانک مرکزی با تأیید اعتبار سنجی او دسته چک صیاد برایش صادر می‌شود.

چگونه می‌توان چک صیاد را استعلام نمود؟

5 ویژگی دسته چک های جدید

به منظور ایجاد شفاف سازی، در فضای کسب و کارها و در راستای توسعه خدمات سامانه صدور یکپارچه الکترونیک، مشتریان می‌توانند اطلاعات درباره وضعیت اعتباری صادر کننده چک، و سوابق چک برگشتی او کسب کنند. با ارسال شناسه 16 رقمی که بر روی چک درج شده است، می‌توان از وضعیت اعتباری چک (به شماره پیامک 701701) اطلاعاتی را کسب نمود. بانک مرکزی با نشان دادن رنگی خاص، میزان اعتبار صادر کننده چک را از طریق پیامک اعلام می‌کند:

وضعیت سفید

 • صادر کننده چک دارای هیچ نوع سوء سابقه‌ای در داشتن چک برگشتی نیست.

وضعیت زرد

 • دارای یک فقره چک برگشتی، به ارزش حداکثر 5 میلیون تومان می‌باشد.

وضعیت نارنجی

 • دارای 4 فقره چک برگشتی، با حداکثر مبلغ 20 میلیون تومان است.

وضعیت قهوه‌ای

 • دارای 10 فقره چک برگشتی، با حداکثر مبلغ 50 میلیون تومان است.
 • وضعیت قرمز دارای بیش از 10 فقره چک برگشتی، با مبلغ بیش از 50 میلیون تومان است.

چند نکته در ارتباط با دسته چک های صیاد

 • حذف پشت نویسی چک های جدید  و جایگزین شدن با ثبت اطلاعات در سامانه
 • ممنوعیت صدور چک در وجه حامل و لزوم صدور چک در وجه صادر کننده و صاحب آن
 • الزام در ثبت همه چک های جدید در سامانه صیاد با ثبت و تأیید و انتقال
 • ممنوعیت دارندگان چک برگشتی، که مشکل آن رفع نشده و ممنوعیت این افراد در صدور چک صیاد و ثبت آن در سامانه

با صدور چک ها در سامانه صیاد تکلیف چک های موجود چیست؟

چک های جدید هم به‌صورت اختیاری می‌توانند، در سامانه صیاد ثبت شوند. هر چند که در آینده همه این چک ها از طرف بانک مرکزی جمع آوری شده و چک های جدید جایگزین آنها خواهد شد و در این خصوص زمانی مناسب در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، تا مشکلی برای آنها به‌وجود نیاید. در حال حاضر چک های قدیمی با همان قوانین مربوط به خود را می‌توان، انتقال داد و استفاده کرد و آنها را در وجه حامل صادر نمود.

آکادمی کلهر یک مرکز معتبر در پیگیری انواع  پروندهای چک

یکی از سؤالات مهم و پرتکراری که همواره، از طرف مراجعان از کارشناسان ما پرسیده می‌شود، این است که پشت نویسی چک را چطور بنویسیم، اصلاح قلم خوردگی چک را چطور انجام بدهیم، پشت نویسی اصولی چکهای قلم خورده چگونه است، قانون جدید چک نویسی برای چکهای جدید چطور است و…

مشاوران حقوقی کلهر؛ با تسلطی که برروی قوانین حقوقی انواع چک دارند، می‌توانند با زبانی ساده و طبق قوانین چک، انواع آموزش پشت نویسی چک، آموزش چک نویسی، آموزش اصلاح چک قلم خورده و… به افراد متقاضی ارائه دهند. در صورتی که به هر دلیل نتوانستید، حضوری به این مرکز مشاوره حقوقی چک مراجعه کنید، این امکان برای شما عزیزان فراهم شده، تا از طریق شماره تلفن‌های موجود در وب سایت، با کارشناسان ما تماس گرفته و مشاوره مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

هر فردی نیاز دارد، که قبل انجام چک نویسی و صدرو آن، با قوانین چک آشنایی داشته باشد. داشتن دانش کافی در حوزه چک سبب می‌شود، فرد با خیالی آسوده معاملات خود را انجام داده بدون اینکه نگران مشکلات ناشی از آن باشد. اما باید بگوییم که در قوانین چک های جدید، نداشتن چک برگشتی یکی ازعوامل مهم برای موفقیت در صادر کردن چک صیاد است.مقالات مرتبط:

ممنوعیت نوشتن چک در وجه حامل

روش نوشتن چک

5 کلید طلایی در تنظیم چک بانکی

نحوه نوشتن چک بانک ملی

شرایط دریافت چک صیاد 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *