5وظیفه مهم مشاور حقوقی

5 وظیفه مهم مشاور حقوقی

5 وظیفه مهم مشاور حقوقی که  آن را برعهده دارد در این مبحث، مورد بررسی قرار می‌گیرد. این روزها روابط انسان‌ها و سازمان‌ها نسبت به قبل بسیار پیچیده و گسترده شده است. با پیشرفت و گسترش کشورها و پیچیده شدن قوانین و مقررات در امور مختلف فردی و سازمانی نیاز به حضور مشاور حقوقی به‌وضوح احساس می‌شود. به‌منظور حل‌وفصل مشکلات افراد، برای پیگیری مطالبات قانونی و دفاع از حق خود و همچنین سازمان‌های دولتی و شرکت‌ها و.. همگی نیاز مبرم به کارشناسان و مشاوران حقوقی دارند. گاهی دیده می‌شود که بدون کمک‌گرفتن از آن‌ها عملاً رسیدن به نتیجه مطلوب و موردنظر بسیار دور و شاید غیرممکن به نظر برسد؛ بنابراین در زندگی دفاع از حق‌وحقوق برای هرکسی ارزشمند و مهم است ولی در بعضی از موارد دیده می‌شود که افراد به دلیل اینکه اطلاعات حقوقی‌شان کم و یا حتی نادرست است نمی‌توانند از حق خود دفاع کنند یا حتی ممکن است مورد سوءاستفاده هم قرار بگیرند. خوشبختانه برای این منظور مشاورانی هستند که اشخاص را برای حقوقشان یاری کرده و در بسیاری از موارد افراد می‌توانند با تکیه براین پیشکاران کارهای حقوقی خود را بدون نگرانی و دغدغه به آن‌ها بسپارند که در ادامه بحث به تعریف و بررسی وظایف مهم مشاور حقوقی خواهیم پرداخت.

مشاور حقوقی چیست و چگونه فردی است؟

مشاور حقوقی فردی است که به دلیل داشتن مهارت و اطلاعات لازم و کافی در زمینه‌های اصول حقوقی حقوق بشر این توانایی را دارد که به اشخاص، ادارات و شرکت‌های خصوصی در زمینه حقوقی آن‌ها را یاری کند. از طریق مشاوره حقوقی افرادی که دارای نقش‌های مهم و حساسی در مؤسسه‌ها و شرکت‌ها دارند می‌توانند تصمیم‌های بهتر و درست‌تری را اتخاذ نمایند. گرفتن تصمیم‌های درستی که بر قانون و سازمان تأثیر می‌گذارد و تحلیل کردن مسائل جزء وظایف مشاوران حقوقی است. این روزها در اکثر سازمان‌های بزرگ و شرکت‌ها بخش مهمی به نام مشاور حقوقی وجود دارد که از یک یا چند نفر کارشناس حقوقی تشکیل شده‌اند که این امر باتوجه‌به تشخیص مدیر شرکت و نیازها و چالش‌های که پیش روی فعالیت تجاری قرار دارد از این رایزن و یا مشاوران به‌صورت ثابت و یا قراردادی و نیمه‌وقت استفاده می‌کنند. اما مهم‌ترین مسئله در ابتدای کار انتخاب یک مشاور حقوقی خوب و مجرب در زمینه مربوط به فعالیت‌های شرکت و نیازهای آن است. این امری است که نمی‌توان به‌صورت قطع در مورد آن نظر داد. این رایزن موجب تسهیل روابط و ارتباطات بین فردی میان افراد با شرکت‌ها و اداره‌ها و سازمان‌ها می‌شوند. باتوجه‌به مسئولیت‌هایی که در حوزه کاری خود دارند، مشاوران حقوقی باتوجه‌به قانون عمل کرده و تصمیم بهتر مناسب‌تر را بگیرند. مشاور حقوقی فردی است که باید بتواند در شرایطی حساس تصمیماتی درست را اتخاذ کند، این رایزن باید قدرت سخنوری خوبی را برای متقاعدکردن طرف مقابل را به نفع موکل خود داشته باشد. مشاور باید فردی امین و امانت‌دار باشد تا در مواقعی که اسناد و مدارک باارزش یک شرکت یا سازمان به او سپرده می‌شود به‌درستی از آن نگه‌داری نماید. پیشکار باید در زمینه امور حقوقی سازمانی که در آن مشغول است متبحر و خبره باشد تا همواره برای امور مربوطه در حد قانونی توان خود کارگشا باشد، به‌خوبی قادر باشد مسائل را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهد. این پیشکار حقوقی نسبت به خیلی از مسائل و نقاط قوت و ضعف یک شرکت یا سازمانی که در آن مشغول به کار است آگاه بوده که این اطلاعات ممکن است برای رقیبان بسیار جالب‌توجه و ارزشمند باشد که مشاور حقوقی باید کاملاً رازدار و راز نگه‌دار باشد.

مشاوره حقوقی چیست؟

مشاوره حقوقی به معنای رایزنی با فردی است که در زمینه قوانین و مسائل حقوقی اطلاعتی کامل و کافی داشته باشد و باتوجه‌به مهارت و توانایی‌های که دارد بتواند اشخاصی را که در زمینه طلاق جرائم کیفری و جزایی و.. که با مشکل مواجه شده‌اند راهنمایی کرده و بهترین راه را که هم قانونی بوده و هم به نفع شخص باشد برای او تعیین کند. مشاوره حقوقی از طریق وکلا و یا کارشناسانی انجام می‌شود که معمولاً در زمینه مواجه شدن با پرونده‌های مشابه که با آن روبرو شده‌اند دارای تجربه کافی هستند.

5 وظیفه مهم مشاور حقوقی

 مشاور حقوقی چه دانش و مهارتی را باید داشته باشد

 • نسبت به قوانین و امور حقوقی کشور آشنایی و تسلط کامل داشته باشد.
 • توانایی انجام تجزیه‌وتحلیل مناسب را داشته باشد.
 • در تمامی مواقع توانایی انجام تصمیم‌گیری درست را داشته باشد.
 • نسبت به سازمان یا شرکتی که مشاور آن است متعهد باشد.
 • محرم اسرار موکل بوده و صداقت و امانت‌داری داشته باشد.
 • در دعاوی میان مدیران و کارمندان عدل و انصاف را رعایت کند که این امر جزء وظایف سخت و مهم اخلاقی یک رایزن است.
 • به جزئیات توجه کامل داشته باشد و بتواند ارتباط مناسب برقرار کند.
 • با داشتن مهارت خوب در نوشتن و سخنوری و فن بیان و توانایی متقاعدکردن دیگران را داشته باشد.
 • نسبت به‌تمامی مسائل سازمانی مانند امور مربوط به مالی و استخدامی و.. آگاهی نسبی را داشته باشد.

بررسی وظایف مشاور حقوقی

5 وظیفه مهم مشاور حقوقی

مشاور حقوقی به‌عنوان فردی با تجربه با داشتن اشراف کامل نسبت به مسائل حقوقی و داشتن آگاهی لازم در این زمینه و با رعایت نمودن مسائل اخلاقی مانند صداقت، امانت‌داری و تعهد باید باتوجه‌به شرایط مسائل را به‌خوبی تجزیه‌وتحلیل کند که در زیر پنج مورد از مهم‌ترین وظایف این پیشکاران حقوقی می‌پردازیم:

 • از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه یک مشاور حقوقی ارائه راهنمایی و مشاوره به مشتریان حقیقی و حقوقی است مثلاً در زمان انعقاد قرارداد شرکت یا سازمان به‌عنوان یک ناظر بر روال قرارداد نظارت و آگاهی داشته باشد.
 • رایزن حقوقی به‌عنوان نماینده از طرف مشتری نمایندگی آنان را در دادرسی‌ها برعهده می‌گیرد.
 • باید نسبت به قوانین مقررات تجارت، برند شرکت‌ها، اساسنامه مقررات و طرح‌های شرکت و تغییراتی که در آن ممکن است به وجود بیاید کاملاً آگاه باشد.
 • مشاور حقوقی باید قادر به انجام تحقیقات حقوقی و قانونی باشد که جزء وظیفه اصلی او محسوب می‌شود. اگر سازمان یا شرکت در مرجع قضایی به‌عنوان متهم یا شاکی پرونده‌ای داشته باشد به‌منظور دفاع از آن باید مشاور حقوقی اطلاعات لازم را تهیه و جمع‌آوری کند.
 • یک پیشکار حقوقی مدارکی که مربوط به فعالیت‌های مشتریان خود که شامل قرارداد یا موافقت‌نامه و اظهارات است را تهیه می‌کند.

مزایای داشتن مشاوره حقوقی

 • انجام‌دادن امور دعاوی مربوط به سازمان
 • پیشگیری و مانع از عمیق شدن مشکلات حقوقی و قانونی
 • صرفه‌جویی در هزینه و زمان

برای طی‌کردن مسیر یک تجارت و کسب‌وکار همواره ممکن است بر سر راه روابط کاری و تجاری مشکلات زیادی به وجود بیاید. در انجام کارهای تجاری شرکت مانند انحلال شرکت، ثبت و تغییر در ساختار آن و همچنین در انواع مزایده و مناقصه‌ها و نیز بررسی جمع‌آوری و تنظیم اطلاعات لازم به‌منظور تهیه آیین نامه‌ها، اساسنامه‌ها و قوانین و دستورالعمل‌ها و.. همگی به شکل جدی و قانونی نیاز به داشتن اطلاعات کافی و انجام امور حقوقی است. مشاوران حقوقی باتوجه‌به وظایف و شرایطی که برای آنان شرح دادیم می‌توانند با داشتن شرایط لازم در موقعیت و شرایط یاد شده اشخاص حقیقی و حقوقی را یاری کنند؛ بنابراین در محیط‌های پررقابت و مملو از تغییر و چالش کنونی تمامی شرکت‌ها به‌منظور برتری در رقابت‌ها و افزایش سود بیشتر دانش خود را افزایش داده و تجارتشان را به آگاهی‌های برتر مجهز کنند که بهترین و مطمئن‌ترین و مفیدترین راه در این زمینه کسب اطلاعات و بهره‌بردن از رهنمودهای مشاور حقوقی است که همواره به آن نیاز پیدا می‌کنند. آکادمی کلهر با مشاورانی مجرب آماده خدمت رسانی در زمینه مشاوره حقوقی است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *