5 نکته مهم در تنظیم قراردادهای بین المللی

5 نکته مهم در تنظیم قراردادهای بین المللی

5 نکته مهم در تنظیم قراردادهای بین المللی باید رعایت شوند تا این نوع از قرارداد نویسی از مسائل حقوقی بهره‌مند باشد و در صورت لزوم اشخاص بتوانند آن را در دادگاه‌های خارجی و داخلی پیگیری نمایند. امروزه با پیشرفت روابط بین المللی تجاری و اقتصادی بیشتر از گذشته قراردادهای بین المللی منعقد می‌شوند. اشخاص حقوقی و حقیقی در بعضی از موارد باید با اشخاص حقوقی یا حقیقی در کشوری دیگر، اقدام به انعقاد قرارداد تجاری نمایند. در این مطلب سعی داریم که به بررسی نکات مهم و اساسی در تنظیم قراردادهای بین المللی بپردازیم.

تعریف قرارداد بین المللی

طبق تعریف کنوانسیون‌های بین المللی متعدد، به قراردادی بین المللی می‌گویند که محل اجرا یا انعقاد آن در کشورهای مختلف باشد. بنابر این اگر قرارداد نویسی در یک کشور انجام گیرد و در همان کشور اجرا شود یک قرارداد داخلی محسوب می‌شود، حتی اگر طرفین قرارداد تابعیت‌های متفاوتی داشته باشند. قرارداد بین المللی باید دارای حداقل یک عنصر خارجی باشد که در این صورت یک تعریف حقوقی برای آن وجود دارد.

تقسیم‌بندی قراردادهای بین المللی

قراردادهای بین المللی دارای انواع مختلفی هستند که اگر بخواهیم آن‌ها را در یک تقسیم‌بندی کلی قرار دهیم به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • قراردادهای بین المللی خدمات
  • قرادادهای بین المللی فروش که شامل فناوری، کالا، برند و نام تجاری هستند.
  • قراردادهای بین المللی که ترکیبی از فروش – خدمات هستند؛ مثل قراردادهای که در مورد مسائل صنعتی و ساخت می‌باشند.

بررسی و چگونگی تنظیم قراردادهای بین المللی

 

5 نکته مهم در تنظیم قراردادهای بین المللی

در زمان قرارداد نویسی برای انجام قراردادهای بین المللی باید توجه داشت که دارای اصول خاصی باشد. برای تنظیم موفقیت‌آمیز این نوع از قرارداد، باید با مشورت یک وکیل خوب که مسلط به قوانین برای تنظیم قراردادهای بین المللی باشد، صورت گیرد. به‌طور مفید و مختصر انجام این مراحل برای تنظیم قراردادهای بین المللی به شرح زیر می‌باشد:

مرحله اول

باید پیش از انجام هر کاری خواسته و اهداف طرفین کاملا مشخص شده باشد. روشن شدن خواسته‌های افراد و نحوه رسیدن به آن سبب می‌شود که چارچوب کلی قوانین نیز مشخص گردد.

مرحله دوم

آماده کردن پیش‌نویس قرارداد مطابق با اهداف مشترک دو طرف است. سوال مطرح شده این است که در پیش‌نویس قرارداد باید چه موضوعاتی مشخص گردد؟ در پاسخ باید گفت که اصولا در چنین مواقعی به معین کردن موضوعاتی پرداخته می‌شود که باید در مورد آن مذاکره شود، تا هر دو طرف در تنظیم قرارداد کاملا آگاهی داشته باشند و با توجه به آینده موضوع مورد مذاکره، این پیش‌نویس را امضاء نمایند.

مرحله سوم

مشخص کردن نوع قرارداد بین المللی است. ذکر این امر به‌طور دقیق کاملا ضروری است. باید موارد کمی و کیفی کالا و خدمات به شکلی دقیق تعیین و مشخص گردد. اگر موضوع قرارداد خدماتی باشد باید نوع و محلی ارائه آن به روشنی کاملا مشخص شود.

مرحله چهارم

چگونگی تدوین این نوع از قرارداد است که به شرح زیر می‌باشد:

 

مشخصات دقیق طرفین قرارداد

در هر قراردادی همیشه دو طرف برای انعقاد آن وجود دارند مشخص و تعیین نمودن دقیق دو طرف عقد جزء مسلمات حقوقی است. بنابر این در زمان قرارداد نویسی ذکر موارد زیر کاملا ضروری است؛ نام، نشانی و مشخصات قانونی دقیق طرف ایرانی قرارداد و در ادامه نام و مشخصات دقیق نماینده طرف ایرانی قرارداد باید درج گردد، همچنین نام صادر کننده اعتبار نامه به همراه شماره و تاریخ آن برای امضاء قرارداد. مشخصات کامل طرف قرارداد خارجی باید به‌طور کامل ثبت شود. این طرف قرارداد باید تمامی مدارکی که گواه بر قانونی بودن سمت او دارد و کاملا مورد تأیید مراجع ذی‌صلاح در کشوری که تابع آن می‌باشد را به همراه داشته باشد. این مدارک را باید از طرف سفارت ایران که در محل گواهی شده باشند ارائه دهند. نام و مشخصات کامل نماینده صاحب امضاء خارجی و همچنین شماره و تاریخ اعتبار نامه و نام صادر کننده آن برای امضاء قرارداد که باید تمامی این موارد به درستی ثبت شوند.

تعیین مدت زمان قرارداد

باید در متن قرارداد تاریخ شروع و پایان آن به‌طور دقیق طبق موضوع آن مشخص شود و بر اساس مراحل انجام کار جدول زمان‌بندی شده‌ای ضمیمه آن شود. باید بر اساس نوع قرارداد و تغییرات احتمالی در مدت زمان و شرایط آن پیش بینی شود.

مبلغ قرارداد

تمام مبلغ قرارداد به‌طور دقیق باید به عدد و حروف و به تفکیک ریالی و ارزی ذکر شود. بنابر نوع و حجم کارهای مندرج در قرارداد  به‌همراه مقادیر ارزی و ریالی با توجه به مقررات ارزی کشور نوشته شود.

مرحله پنجم

در هنگام قرارداد نویسی مفاد قرارداد باید تا حد امکان دقیق و شفاف باشد و به خوبی قصد طرفین را مشخص کند. این شفافیت مانع از اختلافات آتی شده و در صورت بروز مشکل و اختلاف مراجع مربوط به حل و فصل اختلاف بهتر و مطمئن‌تر می‌توانند آن را تفسیر نمایند. باید تمامی عبارات و کلمات مورد استفاده در قرارداد کاملا در جای مناسب و متعارف خود به‌کار برده شوند. اگر یکی از طرفین عمداً از کلمات مبهم و دو پهلو استفاده کند ممکن است در ابتدا امری ساده و بی‌خطر تصور شود، ولی می‌تواند بعداً از آن به نفع خود سوء استفاده کند. در قرارداد نویسی معمولا از عبارات و کلماتی که دارای ابهام هستند به ناچار استفاده می‌شود و این امری تقریباً رایج است اهمیت این موضوع زمانی است که یکی از طرفین نتواند در زمان خاص از این ابهام به نفع خود استفاده کند.

انجام قرارداد نویسی در تمام دنیا امری رایج و ضروری است و در روابط پیچیده اقتصادی انجام آن با در نظر گرفتن اصول قراردادهای بین المللی ضامن امور متعددی است که این امر سبب پیچیده شدن آن می‌شود. وجود یک مشاور حقوقی خوب و با تجربه در این امر می‌تواند بسیار کار گشا و مفید باشد. حتی بدون اغراق می‌توانیم بگوییم که استفاده از مشاور حقوقی در زمینه قرادادهای بین المللی کاملا ضروری و لازم است. مشاوران آگاه و خبره ما در آکادمی کلهر با تسلط کامل بر روی مسائل حقوقی می‌توانند به بهترین نحو شما را در زمینه  تنظیم و ثبت قرادادهایتان یاری نمایند.

نحوه اجرای قراردادهای بین المللی

 

5 نکته مهم در تنظیم قراردادهای بین المللی

اجرای این نوع از قرادادها باید مطابق با قوانین که با اراده طرفین انتخاب شده است انجام گیرد. با توجه به اصل حاکمیت اراده اجرای قرادادهای بین المللی محدود به اراده طرفین و بر عهده آن‌ها است. در صورت بروز مشکل در اجرای قرارداد و حل آن نیز بستگی به اراده طرفین دارد. به‌طور کلی اجرای قراردادهای بین المللی که بر خلاف نظم عمومی دولت‌های طرف قرارداد باشند ممکن نیست.

مشکلات مربوط به اجرای قرارداد بین المللی

علاوه بر قوانین حاکم بر دولت‌ها که می‌توانند سبب ایجاد مشکلاتی برای اجرای قرارداد شوند موارد دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند برای اجرای قرارداد مشکل‌ساز شوند که به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم:

  • مشکلات بر گرفته از فقدان اطلاعات
  • مشکلات ناشی از تفاوت مفاهیم حقوقی
  • مشکلات ناشی از حل اختلافات

دنیای گسترده و فراگیر تجارت سبب شده که امروزه توجه به قراردادهای خارجی به اندازه قرارداهای داخلی باشد. گسترش دنیای تجارت ممکن است سبب شکل‌گیری این ایده در ذهن هر کسب و کاری شود که پس از گذشت مدتی زمانی بتواند وارد عرصه بین المللی شود. بنابر این برای ایجاد تعاملی مؤثر باید قرارداد بین المللی منعقد گردد و تسلط به آن نوعی موفقیت و نقطه قوت محسوب می‌شود. در کشورهای در حال توسعه معمولا انجام این نوع از قراداد نویسی توسط افراد فاقد تخصص انجام می‌گیرد. اینکار موجب می‌شود که وضعیت سیاسی کشورهای مختلف و مسائل بین المللی مشکلات زیادی را در اجرای این قرارداد ایجاد کنند. بنابراین باید سعی شود این قرارداد نویسی بر اساس قراردادهای نمونه و به‌وسیله یک وکیل متخصص تنظیم شود.مقالات مرتبط:

آموزش قراردادنویسی املاک

قرارداد مشارکت در ساخت

4 نکته مهم در قرارداد نویسی 

2 دیدگاه

  • خیلی ضعیف بود مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *