4 نکته کاربردی در قرار داد نویسی

4 نکته کاربردی در قرارداد نویسی

4 نکته کاربردی در قرارداد نویسی وجود دارد که با رعایت این نکات می‌توان قراردادی قانونی و معتبر را تهیه و تنظیم کرد. طبق ماده 183 قانون مدنی، تعریف عقد یا قرارداد عبارت است از: ایجاد تعهد میان دو یا چند نفر برای امری که مورد قبول و پذیرش آن‌ها باشد. قرارداد نشان دهنده تعهدات و مسئولیت طرفین به‌منظور ایجاد یک اثر حقوقی است. با امضاء نمودن قرارداد تمامی اسنادی که در آن ذکر می‌شود، پایه و اساس تفسیر و قصد طرفین به‌حساب می‌آید. نقض شرط و بند قرارداد، دارای اعتبار و حمایت قانونی بوده و ضمانت‌آور است. قرارداد زمانی انجام می‌گیرد و ظهور و بروز قانونی پیدا می‌کند که تمامی مذاکرات اولیه و مقدماتی به ثمر رسیده باشد و براساس موضوع، طرفین، تعهدات به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

فواید قرارداد نویسی

قرارداد نویسی برای اشخاص حقیقی و حقوقی دارای مزایای است که در زیر به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم:

  • در راستای عمل به مفاد قرارداد راندمان کاری افزایش پیدا می‌کند.
  • با استفاده از متن قرارداد به‌شکل مستند می‌توان وظایف محول شده به طرفین قرارداد را به آنان یادآوری کرد.
  • در صورت عمل نکردن طرفین قرارداد به وظایف ذکر شده آنان در قرارداد می‌توان از پایمال شدن حق و حقوق خود جلوگیری کرد.
  • وجود قرارداد کتبی مانع از به‌وحود آمدن شک و شبهه به‌هنگام عمل به قرارداد می‌شود.

بررسی نکات حقوقی و اصلی همان مسائلی است که، ناظر به‌عنوان و ارکان متن قرارداد است. الفاظ به‌کار گرفته در قرارداد، عرف‌ها و قوانین حاکم بر آن و امور اصلی و بنایی قرارداد همگی به‌عنوان بار و ادله اثبات قرارداد محسوب می‌شوند که، باید در تنظیم قرارداد مورد توجه قرار گرفته و رعایت شوند. در زیر به بررسی این نکات مهم در قرارداد نویسی می‌پردازیم:

1- عنوان قرارداد

عنوان قرارداد یکی از ملاک‌های اصلی در تفسیر آثار قرارداد بوده و امری مهم محسوب می‌شود و کاملا برابر ماهیت و رابطه حقوقی طرفین است. منظور از عنوان همان عنوانی از عقود است که، طرفین بر روی قرارداد خود می‌گذارند مانند اجاره، وکالت، بیع و..است. همیشه برای یک رابطه حقوقی عنوان قراردادی گذاشتن، کار راحتی نیست و برای تشخیص عنوان نیاز به کمک یک وکیل دادگستری یا حقوق‌دان  که متخصص قراردادها باشند بتواند این عنوان را تطبیق و تشخیص دهد. وکیل تنظیم کننده قرارداد باید قادر به‌تعیین عنوان و قالب حقوقی رابطه کاری طرفین باشد. مشاوران آگاه و خبره ما در آکادمی کلهر آماده هستند که شما را در این زمینه یاری دهند، تا بتوانید به‌بهترین شکل قانونی کارهای قرارداد نویسی خود را انجام دهید.

2- ارکان متن قرارداد

4 نکته کاربردی در قرار داد نویسی

چهار رکن اصلی نوشتاری در تمام قراردادها شامل موضوع قرارداد، مبلغ قرارداد، طرفین قرارداد و شروط ضمن عقد است. که شرط ضمن عقد، رکنی کاربردی و مورد تأکید است. رکن مبلغ قرارداد طرفین و موضوع جزء ارکان اصلی نوشتاری محسوب می‌شوند. هر کدام از ارکان متن قرارداد باید به‌خوبی در قرارداد نویسی تنظیم و نوشته شود. در قسمت مربوط به طرفین قرارداد باید معلوم باشد که امضاء کننده اصیل است یا نماینده طرف و همچنین باید مشخصات کامل طرفین که شامل آدرس و شماره تلفن و اقامتگاه و مشخصات کامل شناسنامه‌ای ذکر شود. عدم توجه به این موضوع  موجب به‌وجود آوردن مشکلاتی در قرارداد با شرکت‌ها شده است. مبلغ قرارداد باید واضح بوده و کاملا معین و مشخص باشد، رعایت نکردن این امر می‌تواند قرارداد را باطل نماید. بهترین قسمت برای مانور دادن و پوشاندن تمام درزهای اختلاف برانگیز و توافقات تکمیلی همان قسمت شروط ضمن عقد است. تمامی حالات و فروضات و نیز در آن اموری مانند میزان مسئولیت‌ها، خسارت‌ها، زمان‌ها و مواعد ضمانت اجراها و.. در این قسمت پیش‌بینی می‌شود. تمام تعهدهای قرارداد باید هر کدام به‌طور جداگانه دارای ضمانت اجرایی بوده که نباید به‌طور کلی باشند زیرا؛ ضمانت اجرایی یک تعهد نمی‌تواند به تعهدی دیگر تسری یابد. می‌توان موارد مهمی را در قسمت ثمن و عوض قرارداد رعایت نمود. در قرار داد نویسی هر کدام از ارکان قرارداد باید کامل و جامع و مانع باشد، همچنین نوع ترکیب، چینش، جادادن، گنجاندن تبصره‌ها و مواد قرارداد در ذیل هر یک از ارکان نوشتاری امری بسیار مهم و قابل توجه است و رعایت هر کدام در تفسیر قرارداد مؤثر بوده و دارای آثار حقوقی متفاوتی است. الفاظ و عبارات باید اجمال و ابهام نداشته باشند و هر کدام از واژگان صحیح و در معنای حقوقی خود به‌کار گرفته شوند. استفاده از جمله‌های ناقص و عبارات غیر حقوقی  موجب به‌وجود آمدن مشکلات بعدی می‌شود. علاوه بر الفاظ و واژگان استفاده صحیح از علائم نگارشی و خصوصاً ویرگول هم حائز اهمیت است. زیرا کابرد ویرگول سبب تغییر معنی جمله می‌شود و این امری مهم است که باید مورد توجه قرار بگیرد که، منظور و هدف اصلی شما را مشخص کند.

3- ضمانت اجرای تخلف از تعهدات

پس از تعین نمودن تکالیف و تعهدات هر کدام از طرفین باید در قرارداد ضمانت اجراهایی را برای تخلف از این تعهدات در قرارداد در نظر گرفت. باید توجه نمود که ضمانت اجراهایی را که تعیین می‌نمایید جزئی باشند تا در شرایطی که تخلف از هر کدام از تعهدات صورت گرفت ضمانت اجرایی مورد نظر در مورد آن اجراء شود. اگر قرارداد فاقد ضمانت اجرایی باشد تعیین تعهد برای هر کدام از طرفین کاری عبث و بیهوده به‌حساب می‌آید. در واقع ضمانت اجراء نوعی فشار بر طرفین محسوب می‌شود که به تعهدات‌شان عمل کنند.

4- تعیین مبلغ قرارداد

4 نکته کاربردی در قرارداد نویسی

از موضوعات مهمی که در قرارداد  باید مشخص شود تعیین مبلغ قرارداد است که باید به‌صورت کامل و دقیق ذکر شود. امکان دارد در ابتدای عقد قرارداد نتوان مبلغ را به‌درستی تعیین نمود، که در این صورت تعیین مبلغ به‌شکل برآورد خواهد بود و در پایان کار مبلغ نهایی مشخص می‌شود که، این موضوع باید درعقد قرارداد ذکر گردد. پس از نوشتن پیش‌نویس قرارداد و انجام توافقات اولیه بین دو طرف قرارداد، هیچ‌گاه برای امضاء نباید عجله کنید، سعی کنید پیش‌نویس را با دقت خوانده و مواردی که به‌نظر شما دارای ایراد است یا با آن مخالف هستید را، به‌عنوان موارد اصلاحی ذکر کرده و موارد اصلاحی را که طرف مقابل پیشنهاد می‌دهد، مجدداً مورد بررسی قراردهید و در پایان قرارداد را نهایی کنید. دقت داشته باشید نسخه موجود از متن قرارداد در زمان نوشتن متن کاملا شبیه همان نسخه موجود در دست طرف مقابل باشد. تا حد امکان سعی کنید، متن قرارداد به‌شکل تایپی باشد، در غیر این‌ صورت اگر حالت دست‌نویسی شده بود توجه داشته باشید، از انجام پررنگ کردن بعضی ازاعداد و کلمات و خط‌ خوردگی و یا ایجاد فاصله در بین کلمات اکیداً خودداری کنید، زیرا وجود فاصله در میان کلمات امکان جعل را زیاد می‌کند. پس از تهیه متن اصلی فقط صفحه آخر را صرفاً نباید امضاء کرد، بلکه تمامی صفحات باید توسط دو طرف امضاء شوند که در ذیل امضاء باید نام و نام خانوادگی تاریخ روز و حتی اثر انگشت درج گردد. می‌توانید از طرف مقابل بخواهید تا در هر صفحه قرارداد آن را دوبار امضاء کند تا در صورتی‌که از امضای اصلی خود استفاده نکرده باشد این موضوع برای شما مشخص گردد. اگر در بعضی از نسخه‌های قرارداد از کاربن استفاده می‌کنید توجه داشته باشید که، نسخه کاربنی را به‌صورت جدا امضاء کنید، چرا که ممکن است نسخه کاربنی اصل نباشد.

موضوع غیر قابل انکار این است که برای شروع هر کاری نیاز به توافق و قرارداد است. نکاتی در تنظیم قرارداد وجود دارد که سود و زیان طرفین و اهمیت روابط آن‌ها بستگی به آن دارد که، به بررسی این نکات پرداختیم و باید حتماً مورد توجه قرار بگیرند. اگر قراردادی به‌صورت حرفه‌ای تدوین شود می‌توانید با خیالی آسوده به‌کار خود بپردازید، زیرا می‌دانید همه چیز برنامه‌ریزی شده، اصولی و سازمان یافته است. اما وقتی که قراردادی به‌شکل غیر اصولی و بدون توجه به رعایت نکات اساسی منعقد شود، اتفاقات ناگواری را در پی خواهد داشت و منجر به ایجاد مشکلات حقوقی و درگیری پرونده‌های قضایی در مراکز قضایی می‌شود که، صرف وقت و هزینه زیادی برای اشخاص در پی خواهد داشت. کمترین و کوچک‌ترین مشکلی که در این زمینه ممکن است میان دو طرف قرارداد ایجاد شود، روبرو شدن با مشکلات بسیار زیادی در زمان داوری به‌هنگام نزاع است که با آن روبرو می‌شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *