کلید مسائل حقوقی شرکت در دست مشاور حقوقی

کلید مسائل حقوقی شرکت در دست مشاور حقوقی

برای انجام منطقی تجارت و پیشگیری از بروز بسیاری از مشکلات قانونی، کلید مسائل حقوقی شرکت در دست مشاور حقوقی است، تا با استفاده از راهکارهای قانونی و منطقی به خوبی اختلافات و مشکلات کمپانی را حل و فصل نماید. رایزن‌های حقوقی با داشتن دانش و توانایی بالا، می‌توانند تا حد زیادی مانع از شکل‌گیری دادرسی‌های مختلف برای شرکت شوند. اشخاص حقوقی در زمان برقراری روابط تجاری با دیگر شرکت‌ها و تنظیم انواع قراردادها، همواره نیاز دارند که یک مشاور حقوقی با تجربه را در کنار خود داشته باشند. این رایزن‎ها با در نظر داشتن مسائل حقوقی شرکت‌، با کم هزینه‌ترین و کارآمدترین شیوه ممکن، می‌توانند کارهای حقوقی را برای صاحبان و مدیران شرکت‌ها پیش ببرند. رایزن‌های حقوقی شرکت، به‌ صورت فردی برای شرکت‌های کوچک و هم به صورت گروهی، که به شکل اتاق فکر تشکیل می‌شوند، برای انواع کمپانی‌های بزرگ و گسترده کار می‌کنند. در ادامه این بحث ما را همراهی کنید، تا با مشاور حقوقی و اهمیت آن به عنوان جزء جدایی‌ناپذیر در شرکت‌ها بیشتر آشنا شویم. در صورت نیاز به مشاور برای شرکت خود، مشاوران آکادمی کلهر را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم، که از خبره‌ترین و آگاه‌ترین مشاوران در زمینه مسائل تجاری و شرکت‌ها هستند.

بررسی اهمیت نقش مشاوران حقوقی برای شرکت‌های تجاری

 

کلید مسائل حقوقی شرکت در دست مشاور حقوقی

در دنیای پیشرفته امروزی، با توجه به گسترش انواع روابط انسانی؛ که شامل رابطه انسان‌ها با هم و رابطه افراد و شرکت‌ها و سازمان‌ها (دولتی و خصوصی) است، نیاز به وجود افرادی ‌که نسبت به قوانین و مقررات کشور، آگاهی تسلط داشته باشند، بسیار احساس می‌شود. بسیاری از مدیران اداره‌های دولتی، نهادها و شرکت‌های خصوصی، همواره برای پیشرفت در کارهای تجاری، یک یا چند مشاور یا کارشناس حقوقی را در رأس نظارت بر کارهای خود دارند. رایزن‌های حقوقی با اطلاعات و دانشی که در زمینه مسائل حقوقی دارند؛ می‌توانند تمامی کارها و امور حقوقی شرکت یا سازمان‌ها را همچون تنظیم آیین نامه‌ها، پیگیری انواع پرونده‌ها حقوقی، انجام امور مربوط به مناقصات و… را بر عهده بگیرند. نهادها و ارگان‌های دولتی، برای مشاوران حقوقی خود یک قسمت مشخصی را، برای فعالیت این رایزن‌های حقوقی در نظر می‌گیرند. این مشاوران با بررسی قراردادهای که سازمان با دیگر شرکت‌ها منعقد می‌کند و نظارت بر قراردادهای خرید و فروش و دیگر امور حقوقی، نظرات کارشناسانه خود را اعلام می‌کنند. درسازمان‌ها و شرکت‌های گسترده خصوصی و دولتی، معمولاً مشاوران حقوقی، به‌صورت گروهی و به شکل یک تیم مجرب و کارآزموده فعالیت حقوقی خود را انجام می‌دهند. اما در شرکت‌های خصوصی کوچک، ممکن است یک مشاور برای چند شرکت کوچک دیگر هم مشاوره حقوقی ارائه دهد.

اصلی‌ترین وظایف مشاوران حقوقی

کارشناسان و مشاوران حقوقی، براساس همکاری آن‌ها با هر نوع نهاد، ارگان و شرکت دولتی یا خصوصی، وظایف مشخصی و تعریف شده‌ای دارند. مسئولیت‌های که بر عهده این رایزن قرار دارد، در واقع تمامی مسائل حقوقی است، که یک سازمان یا شرکت در طول فعالیت کاری خود ممکن است، بارها به شیوه‌های مختلفی با هر کدام از این موارد مواجه شود. به‌صورت کلی وظایف اصلی یک مشاور حقوقی شامل موارد زیر است:

 • رسیدگی به تمام دعاوی و شکایت‌های حقوقی سازمان و شرکت
 • کارها و وظایف مربوط به ثبت و تغییرات در ساختار و انحلال شرکت (مخصوصاً شرکت‌های خصوصی) را انجام دهد.
 • در صورت لزوم بتواند، به منظور دفاع از شرکت یا ارگانی که در آن فعالیت می‌کند، مدارک و مستندات لازم را برای دفاع از آن در محاکم قضایی جمع‌آوری کند.
 • بتواند مدیران و کارکنان را در ارتباط با بعضی از مسائل حقوقی آگاه کرده و توضیحات لازم را به آنان بدهد.
 • متن تمامی قراردادهای که سازمان یا شرکت انجام می‌دهد را، خود آماده کرده و به‌طور کامل بر روند عقد آن نظارت داشته باشد.
 • امور حقوقی مربوط به مزایده‌ها و مناقصه‌های شرکت را به خوبی انجام دهد.
 • اطلاعات لازم و کافی را برای تهیه آیین نامه‌ها، اساسنامه‌ها و دستورالعمل‌ها جمع‌آوری کرده و مورد بررسی قرار دهد.
 • به شکایت‌ها و دعاوی‌های حقوقی شرکت و سازمان به خوبی رسیدگی کند.

مهارت‌های که یک مشاور حقوقی باید داشته باشد

 

کلید مسائل حقوقی شرکت در دست مشاور حقوقی

رایزن حقوقی علاوه بر آگاهی‌های علمی و دانش فنی، باید به‌صورت کاملاً شخصی و فردی توانایی‌هایی را هم داشته باشد. تا بتواند در کنار دانش و تخصصی که کسب کرده است، به خوبی اداره امور حقوقی یک شرکت را در دست بگیرد. این مهارت‌ها برای مشاور حقوقی، موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 • داشتن توانایی و مهارت‌های ارتباطی عالی
 • توانایی تشخیص واقعیت‌ها با در نظر داشتن جزئیات درست و درک جزئیات بی‌ربط
 • توانایی تجزیه و تحلیل حقوقی مسائل و رویدادها.
 • داشتن دیدگاه واقع گرایانه و دارای یک چارچوب منطقی ذهنی باشد.
 • داشتن توانایی قابل قبول برای انجام کارهای تیمی و گروهی
 • مهارت‌های مدیریتی بالا
 • بتواند از نظرات و ایده‌های خود به خوبی دفاع کند و بعضی از پروژها را به‌صورت فردی انجام دهد.
 • داشتن قاطعیت و اینکه بتواند در شرایط غیرعادی و تحت فشار و استرس بالا خوب کار کند.
 • در مواقع ضروری و در ساعات طولانی فعالیت کند.
 • داشتن درایت، توانایی حل بحران و ابتکار عمل
 • در خصوص مسئولت‌های قانونی اشخاص و حقوق آن‌ها، راستگو بوده و صداقت داشته باشد.

تجربه ثابت کرده است، که بیشتر دعاوی و اختلافاتی که در دادگاه‌های دادگستری مطرح می‌شود؛ ریشه تمام این پرونده‌ها معمولاً به قراردادهای می‌رسد، که به‌طور ناقص تنظیم شده‌اند. مشاوره حقوقی، یکی از شاخه‌های مهم رشته حقوق است، که تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها برای پیشرفت و موفقیت در کار خود باید، از مشاوره‌های این رایزن‌ها استفاده کنند. این مشاوران نقشی سازنده و کم نظیری را در نظارت دقیق بر مسائل حقوقی شرکت‌ها دارند. این افراد با انجام دقیق وظایف خود می‌توانند، به مدیران و سایر کارکنان کمک کنند، که بدون دغدغه، با خیالی آسوده و با کسب آگاهی درباره روال قانونی کارها، وظایف و فعالیت خود را انجام دهند. رایزن حقوقی می‌تواند، از شکل‌گیری شکایت‌های که ممکن است، مدت‌ها مدیران شرکت را درگیر خود کند جلوگیری نماید. مشاوران آگاه و کار آزموده ما در آکادمی کلهر، با داشتن سال‌ها تجربه پر افتخار کاری در زمینه پیگیری انواع پروندهای حقوقی و کیفری شرکت‌ها می‌توانند، به بهترین شیوه شما را راهنمایی کنند. این کارشناسان با تسلطی که بر روی قوانین و مسائل حقوقی دارند، می‌توانند مشورت‌های مفیدی را درباره انواع مسائل حقوقی شرکت‌ها به شما ارائه دهند.

به‌دلیل پیشرفت‌ها و پیچیدگی‌هایی که، در دنیای امروز وجود دارد؛ انجام مشاوره‌های فردی و سازمانی در موارد بسیار مختلف و متنوعی دیده می‌شود. نوع روابط افراد با یگدیگر و شرکت‌ها با هم، تحت تأثیرعوامل مختلف تغییرات زیادی کرده است. کارها سخت‌تر و مشکلات پیچیده‌تر شده‌اند و اشخاص حقیقی و حقوقی  برای دفاع از خود و رسیدن به حقوق واقعی‌شان، نیاز به دانش و تخصص افراد با مهارت در این زمینه مانند مشاوران حقوقی دارند. در بسیاری از شرکت‌ها برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت در کار، بدون حضور یک مشاور حقوقی خبره و مسلط به قوانین حقوقی، امری ناممکن و غیر قابل تصور است. مسائل و قوانین حقوقی بسیار گسترده و در عین حال پیچیده هستند، مدیران شرکت‌ها معمولاً نمی‌توانند، خود به‌طور کامل از این مسائل آگاه شوند و آن‌ها را در امور مختلف کار و فعالیت تجاری به‌کار ببرند. لازم است که در کنار مدیران و در راستای رسیدن به اهداف و برنامه‌های شرکت، مشاوران حقوقی حضور داشته باشند؛ تا با در نظر داشتن مسائل و امور شرکت، کارها را به‌طور قانونی اداره کنند.مقالات مرتبط:

مشاور حقوقی برای شرکت تجاری از کجا پیدا کنیم؟

شرح وظایف مشاور حقوقی به این صورت است: 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *