چگونه مشاور حقوقی حاذقی شویم؟

چگونه مشاور حقوقی حاذقی شویم؟

از دوره‌های پرطرفدار در میان حقوق دانان، دوره مشاور حقوقی است. سؤالی که ذهن این افراد را مشغول می‌کند این است که، چگونه مشاور حقوقی حاذقی شویم؟

این دانش آموختگان، برای اینکه بتوانند رایزن حقوقی ماهر و برجسته‌ای شوند، باید با نکات آموزشی زیادی آشنا شده، تا با کسب مهارت‌های لازم و بالا رفتن سطح دانش حقوقی، وارد بازار کار شوند. مؤسسه آکادمی کلهر؛ با داشتن کادری مجرب از بهترین مشاوران حقوقی توانسته است، خدمات مشاوره‌ای زیادی را به مراجعه کنندگان خود، در عرصه‌های مختلفی ارائه دهند. شما می‌توانید جهت دریافت دوره‌های مشاوره درباره اینکه، چطور مشاور حقوقی خوبی شویم، از این رایزن‌های حقوقی دریافت کنید. در صورت عدم مراجعه حضوری به مؤسسه کلهر، ما این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده‌ایم، تا از طریق شماره تلفن‌های موجود در وب سایت، به‌صورت آنلاین و تلفنی خدمات مشاوره‌ای خود را دریافت کنید و پاسخ همه سؤلات خود را بیابید.

برای تبدیل شدن به یک مشاور حقوقی چه دوره‌هایی باید طی شود؟

همان‌طوری‌که می‌دانیم، افرادی که  به‌عنوان یک مشاور حقوقی انجام وظیفه می‌کنند، باید با اصول و قوانین این حوزه آشنایی کافی داشته باشند. این تسلط و آشنایی، صرفاً از طریق تحصیلات دانشگاهی امکان‌پذیر نیست. افراد علاقه‌‌مند باید سعی کنند، اطلاعات خود را در زمینه حقوق عمومی گسترش دهند، تا بتوانند در مورد پرونده‌های مختلف اظهار نظر کرده و تصمیم‌گیری کنند. اگر بخواهند در حوزه‌های مختلف که شامل حقوق خانواده، حقوق کیفری، حقوق اداری و تجاری و…به‌عنوان مشاور حقوقی به فعالیت بپردازند، باید در مقطع کارشناسی ارشد به‌مدت دوسال و به‌صورت تخصصی در یکی از رشته‌های حقوق خانواده، حقوق بین الملل، حقوق شرکت‌های تجاری، حقوق جزا و جرم شناسی به تحصیل بپردازند. اگر با داشتن تحصیلات کارشناسی ارشد، بتوانند دوره‌های آموزشی مختلف را مانند نحوه نوشتن انواع قراردادهای تجاری بگذرانند، می‌توانند فعالیت خود را با عنوان مشاور حقوقی آغاز کنند.

مهارت‌ها و دانش مورد نیازی که یک فرد مشاور حقوقی به داشتن آنها نیاز دارد:

 

چگونه مشاور حقوقی حاذقی شویم؟
 • توانایی تجزیه و تحلیل مناسب شرایط و اوضاع
 • داشتن توانایی تصمیم گیریهای درست، سریع و به‌موقع
 • تسلط کامل و آشنایی دقیق برروی قوانین و امور حقوقی در کار خود
 • دارای صداقت و امانت داری
 • داشتن توان برقراری ارتباط مناسب
 • توجه کامل به جزئیات
 • در دعاوی میان مدیران و کارمندان به‌خوبی عدل و انصاف را رعایت کند.
 • توانایی نوشتن خوب و قدرت سخنوری بالا، برای متقاعد کردن دیگران
 • با مسائل سازمان و شرکتی که در آن فعالیت می‌کند، آشنایی خوبی داشته باشد؛ مانند مسائل مالی، استخدامی و…

وظایفی که یک مشاور حقوقی بر عهده دارد

 • ارائه مشاوره‌های حقوقی در زمینه‌های مختلف، مانند مشاور حقوقی خانواده، مشاور حقوقی کیفری، مشاور حقوقی تجاری و…
 • تهیه متن قرارداد انواع شرکت‌ها، سازمان‌ها و نظارت بر روند عقد آنها
 • ارائه مشاور حقوقی به افراد، مدیران، کارمندان
 • جمع‌آوری و تهیه و تنظیم اطلاعات لازم و دقیق، در زمینه موضوع مشاوره برای راهنمایی دقیق مراجعه کننده، برای دفاع از او در محاکم قضایی به‌منظور رسیدگی به شکایات و دعاوی حقوقی و اداری و..
 • تنظیم و بررسی اطلاعات لازم برای تهیه اساسنامه‌ها، قوانین آیین نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و..

چرا باید افراد علاقه‌مند و واجد شرایط برای مشاوره حقوقی در دوره‌های آن شرکت کنند؟

علاوه بر اینکه افراد، با شرکت در دوره‌های مشاوره حقوقی می‌توانند، تسلط و آگاهی کاملی از تبصره‌ها و بندها و اصول و قوانین داشته باشند. این امکان برای آنها فراهم می‌شود، که با استفاده از راهکارهایی که یاد می‌گیرند، در مشاوره‌های خود مشکلات، موانع حقوقی و تجاری یا خانوادگی و.. برای افراد را رفع کنند. با داشتن مدرک معتبر در زمینه گذراندن دوره‌های مشاوره حقوقی، افراد می‌توانند در شرکت‌های خصوصی با داشتن ساعات کاری متفاوت مشغول به‌کار شوند. در ابتدای کار می‌توانند به‌طور همزمان، در چند شرکت خصوصی دیگر هم مشغول به‌کار شده تا در کنار آن بتوانند، میزان تحصیلات، سوابق کاری و حوزه‌های فعالیت خود را ارتقاء دهند. باید سعی کنند که دوره‌های آموزشی را، در مؤسسات و آموزشگاه‌های که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است بگذرانند. با داشتن یک مدرک معتبر، رایزن حقوقی علاوه بر داشتن داشتن اعتباری بیشتر می‌تواند، جایگاه بهتر و بالاتری در یک سازمان حقوقی داشته باشد.

نکات مهم و قابل توجه درباره شغل مشاور حقوقی

 

چگونه مشاور حقوقی حاذقی شویم؟

نکته مهمی که درباره رایزن حقوقی باید گفته شود، این است که این افراد با توجه به میزان درآمدشان و شرایط کاری که دارند، می‎توانند به‌صورت مستقل کار کنند، و برای ارائه خدماتشان نیاز به‌داشتن مجوزهای جداگانه نیست. تمامی مشاوران حقوقی در حوزه‌های عمومی یا خصوصی  می‌دانند، که ارائه هر گونه مشاوره و دادن هر نوع راهکاری به موکل‌هایشان، دارای تبعات مدنی مربوط به خود است، که باید خیلی به آن توجه داشته باشند. ارائه دادن انواع مشاوره‌های حقوقی، باید طبق بندها و اصول و قوانینی باشد، که موکل را دچار ضررو زیان‌های جدی نکند. اگر زیان‌های متوجه موکل شود، باید خود مشاور آنها را جبران کند. مشاور حقوقی باید کمک کند، تا افراد و صاحبان مشاغل با اطمینان بیشتری کار خود را انجام دهند، و در زمینه‌های مختلف هدایت‌گر و راه‌گشای آنها باشد.

بازار کار و آینده شغلی مشاوران حقوقی

در دنیای کنونی که لحظه به لحظه در حال تغییر و جریان است، پیچیدگی‌های آن نیز افزایش پیدا می‌کند، که در مشاوره حقوقی امور مختلف سازمانی و فردی نیز دیده می‌شود. عوامل زیادی باعث شده، که نوع روابط انسان‌ها و سازمان‌ها با هم متفاوت شود. این پیچیدگی‌ها مشکلات را بیشتر و کار را سخت‌تر کرده است. بنابراین استفاده از قوانین و مقررات، سخت‌تر شده و اگر بخواهیم برای دفاع از خود، از آنها استفاده کنیم به تخصص و تجربه زیادی نیاز دارند. پس روز به روز نیاز به‌وجود مشاوران حقوقی و متخصصان، در این زمینه بیشتر احساس می‌شود. مثلاً دیگر هیچ شرکتی نمی‌تواند، بدون وجود یک رایزن حقوقی با موفقیت کارهای خود را انجام دهند و موفق شوند، یا بدون وجود یک مشاور حقوقی خانواده، در زمینه بسیاری از مشکلات خانوادگی و انواع مسائل آن، رسیدن به حق و حقوق افراد بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد شد و…. بنابراین بیشتر مردم عادی و همه شرکت‌های دولتی و خصوصی و سازمان‌های مختلف، نیازمند دریافت مشاوره‌های این رایزن‌ها هستند. پس همواره با این شرایط، رشد و پیشرفت این شغل در صورت داشتن دانش و مهارت‌های لازم تضمینی خواهد بود، و سبب می‌شود افراد توانا در این زمینه، لیاقت‌های خود را نشان دهند و به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنند.

در دنیای امروزی همه قواعد و مبانی مربوط به آن، بر پایه قانون بنیانگذاری می‌شود، و هیچ کسی نمی‌تواند از آنها سرپیچی کند. زیرا سرپیچی از قوانین افراد را با مجازات‌های قانونی، تخطی از آن و موانع مواجه می‌کند. و همین امر سبب شده که افراد در همه زمینه‌ها بخواهند، از راهنمایی یک مشاور حقوقی بهره‌مند شوند. لازم است که افراد علاقه‌مند به این شغل، به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و مسلط وارد بازار کار شوند، تا بتوانند در این حوزه موفق شوند. بنابراین باید اطلاعات و راهنمایی‌های لازم را از افراد کارشناس دریافت کنند.

مؤسسه آکادمی کلهر با مدیریت خانم دکتر کلهر؛ مدت‌هاست که جلسات آموزشی مختلفی را با موضوعات گوناگون حقوقی، برای علاقه‌مندان برگزار کرده است. شما برای دریافت راهنمایی و مشاوره‌های لازم، در حوزه‌های مختلف می‌توانید، با کارشناسان این مؤسسه در تماس باشید، و اطلاعات مورد نیاز خود را از این مشاوران حقوقی برجسته دریافت کنید. رایزن‌های این مؤسسه، دارای تجربیات زیادی در زمینه پیگیری انواع پرونده‌های حقوقی و کیفری هستند، و به‌خوبی می‌توانند تجربیات ارزشمند خود را با شما در میان بگذارند.



مقالات مرتبط:

مشاور حقوقی را کارشناس حقوقی انجام میدهد یا وکیل دادگستری؟

شرح وظایف مشاور حقوقی به این صورت است:

مشاور حقوقی آنلاین



 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *