چک رمزدار چیست؟

چک رمزدار چیست؟

چک رمزدار چیست؟ یکی از انواع چک است که دارای اهمیت زیادی است. چک سندی تجاری و مهم است که امروزه برای انجام انواع معاملات و فعالیت‌ها در انواع مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد. برات جایگزینی برای پول نقد است و اشخاص را از حمل پول نقد که همواره خطرآفرین است بی‌نیاز می‌سازد. در واقع چک به‌منظور انجام تبادلات پولی و برای به‌کاربردن در معاملات مختلفی صادر می‌شود. آشنایی با انواع چک و روش‌های چک نویسی  یکی از ضرورت‌های دنیای امروز است که افراد برای انجام فعالیت‌های خود در زمینه تجارتی و شخصی به آن نیاز دارند. چک بانکی یکی از انواع چک می‌باشد که از طرف بانک صادر می‌شود برای داشتن این نوع از چک نیازی به دسته‌چک نیست. چک رمزدار به دودسته چک رمزدار بین‌بانکی و چک رمزدار بانکی تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

تفاوت چک معمولی با چک رمزدار:

چک معمولی و یا چک عادی از طرف اشخاص صادر می‌شود. درصورتی‌که چک رمزدار از طرف بانک صادر شده و پرداخت وجه آن هم برعهده بانک است. صدور این نوع چک از طرف بانک‌ها رایگان نیست بلکه با دریافت مبلغی به‌عنوان کارمزد انجام می‌شود. چک رمزدار که به شکل بانکی و بین‌بانکی صادر می‌گردد. وجود این نوع از چک سبب شده که چک کاربرد زیادی در معاملات کلان داشته باشد. در ادامه به بررسی دو نوع از چک‌های رمزدار بین‌بانکی و رمزدار بانکی می‌پردازیم.

چک رمزدار بین‌بانکی:

این نوع از چک یکی از ایمن‌ترین انواع چک از نظر امنیت است. هنگامی‌که اقدام به دریافت چک رمزدار بین‌بانکی می‌نمایید بانک بنا بر درخواست شما چک را برعهده بانک دیگری صادر می‌کند تا از طریق رمز صادر شده به دریافت وجه موردنظر به‌حساب خود اقدام کنید. درصورتی‌که چک گم شود و یا مورد سرقت قرار بگیرد هیچ خطری نمی‌تواند منافع چک را تهدید نماید. از عوامل مهمی که باعث بالابردن امنیت چک رمزدار بین‌بانکی شده این است که درخواست‌کننده چک از بانک تقاضا می‌کند که برات را در وجه شماره‌حساب بانک و شعبه مشخصی از آن صادر نماید. اگر برای چک هر اتفاقی بیفتد وجه آن یعنی فقط وجه چک واریز به شماره‌حساب مشخصی می‌شود.

چک رمزدار بانکی:

چک رمزدار چیست؟

به‌منظور صدور چک رمزدار بانکی همانند چک رمزدار بین‌بانکی باید با درخواست صاحب حساب به بانک حواله را در وجه اشخاص حقیقی یا حقوقی صادر می‌کنند. صدور چک رمزدار با رمز مخصوصی است که می‌توان آن را در تمام شعبه‌های بانکی نقد نمود. به‌منظور صدور چک بانکی شخص درخواست‌کننده باید در بانکی که به‌عنوان پرداخت‌کننده برات معرفی می‌گردد حساب داشته باشد. در زمان چک‌نویسی این نوع از حواله برای مانع شدن از مشکلات بیشتر مشخصات بانک پرداخت‌کننده و شماره‌حساب فرد نوشته می‌شود.

بررسی قوانینی که مربوط به چک رمزدار هستند

چک رمزدار بدون نام صادر نمی‌گردد، این چک در صورتی صادر می‌شود که دارای متقاضی حقیقی و یا حقوقی باشد. در زمان چک‌نویسی مبلغ حواله باید به شکل چاپ شده و از طرف بانک بوده و نباید با خودکار و به شکل دست‌نویسی شده باشد. پس از پرکردن فرم از طرف متقاضی که دارای مهر و امضا است صدور چک از طرف بانک انجام می‌شود که چک حاوی اطلاعات فرد متقاضی است.

کاربردهای چک رمزدار

چک رمزدار برای اشخاص حقیقی یا حقوقی و کاربرانی که تمایلی به حمل و جابه‌جایی پول نقد ندارند به‌منظور انجام مراودات تجاری و معاملات خود امکان استفاده از این سند تجاری را دارند. وجود این نوع از چک بانکی سبب راحت‌تر شدن مبادلات پولی شده که بتوانند کارهای خود را سریع‌تر و بهتر انجام دهند ولی باید به این نکته توجه نمود که در صورت مفقود شدن برات امکان دارد مشکلات فراوانی برای صاحب چک یعنی کسی که چک‌نویسی را انجام داده به وجود بیاید چرا که این نوع چک به‌نوعی پول نقد محسوب شده و مراقبت از آن بسیار با اهمیت است.

 

موارد موردنیاز برای انتقال چک بانکی به شخصی دیگر

  • برای شرکت‌هایی که چک را صادر می‌کنند باید مهر شرکت در پشت آن زده شود.
  • چک‌هایی که در حساب اشخاص حقیقی منتقل می‌شوند باید امضای شخص صاحب چک در پشت آن باشد.
  • از مشکلات بزرگ این نوع از حواله رمزدار بانکی مشکل امنیت است که به این صورت که در زمان چک‌نویسی چک در وجه اشخاص با یک امضاء در پشت چک تبدیل به چک حامل می‌شود که با این شرایط هر شخصی با تقدیم چک به بانک می‌تواند اقدام به دریافت وجه موردنظر نماید.

کارهایی که در زمان مفقود شدن چک رمزدار باید انجام شود

اگر در هر شرایطی این سند مفقود شد شخص درخواست‌کننده خیلی سریع و دراسرع‌وقت به بانکی که این برات به نامش صادر گردیده مراجعه کرده و اعلام مفقودی چک نماید تا پس از آن بانک مراحل مربوطه را طی نماید که این مراحل شامل موارد زیر است:

  • ابتدا شخص باید فرم تکمیل مفقودی چک رمزدار در بانک صادرکننده تکمیل کرده و آن را امضا نماید.
  • مرحله دوم بانک نسبت به احراز هویت فردی که درخواست کرده در همان بانک و بانک‌های دیگر اقدام می‌کند.
  • مرحله سوم استعلام واریز و یا عدم واریز چک رمزدار در شعبه بانک موردنظر است.
  • اگر چک پس از استعلام نقد نشد نسبت به صدور چک جدید اقدام کرده و حواله قبلی باطل می‌شود که در این صورت هر شخصی که چک را پیدا کند دیگر قادر به استفاده و یا نقد نمودن آن نیست.

بررسی چک رمزدار تقلبی

چک رمزدار چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و توسعه آن برای مبادلات پولی افراد و تجار به‌منظور جابه‌جایی وجه نقد و معاملات خود از سیستم‌های شبا یا سانتا استفاده می‌نمایند که بسیار ایمن بوده و در حال حاضر طرف‌داران خاص خود را دارد. به‌منظور گرفتار نشدن به نوع تقلبی چک‌های رمزدار باید از بانک مقصد نسبت به استعلام از بانک صادرکننده و چک کردن شماره سری استفاده نمایند. این کار توسط دستگاهی انجام می‌شود که می‌تواند Vu  سریال را تشخیص دهد و برای اطمینان بیشتر از دستگاه انواع تقلبی پول و سندهای بانکی را تشخیص داده و مانع از انتقال آن شود. البته انجام این کار با مراجعه به شعبه بانکی انجام می‌گیرد و سامانه اینترنتی برای تشخیص جعلی بودن چک رمزدار ندارد.

 زمان و ساعت مربوط به وصول چک رمزدار

برای وصول این نوع از چک در بانک‌ها ساعت مشخصی تعیین شده است که خارج از این ساعات فعالیت بانکی در این مورد انجام نمی‌گیرد. مطابق با سیاست‌های جدید بانکی اشخاص فقط تا ساعت 13 برای وصول چک می‌توانند به بانک مراجعه کرده زیرا بعدازاین ساعت از طرف بانک کار آن‌ها موکول به‌روز بعد می‌گردد. چک جزء مهم‌ترین ابزارهای مبادله پول است که کاربردهای فراوانی در اقتصاد کشور دارد.

وجود انواع چک به‌خصوص چک رمزدار در مبادلات مالی بسیاری مانند خریدوفروش املاک، خریدوفروش محصولات و کالا مواد اولیه کارخانه‌ها و.. انجام می‌گیرد. انواع چک‌های رمزدار به‌صورت عمده از طرف بانک‌ها در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد که بسیار باارزش و معادل پول نقد هستند. استفاده از این سند تجاری هیچ‌گاه خالی از مشکل نخواهد بود و همان طوری که گفته شد در صورت مفقود و مورد سرقت قرارگرفتن و.. ممکن است مشکلاتی برای اشخاص ایجاد شود که در این شرایط باید با آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به چک بتوان به‌خوبی از این شرایط پراسترس عبور کرد زیراکه اشتباهی نابجا در این زمینه می‌توان منجر به بربادرفتن سرمایه چندین‌ساله افراد شود. مشاوران آگاه و کارآزموده ما در آکادمی کلهر می‌توانند شما را در این مسیر یاری کرده و بهترین و مناسب‌ترین مشاوره‌های حقوقی و قانونی در این زمینه را به شما ارائه نمایند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *