پیش نویس قرارداد چیست؟

پیش نویس قرارداد چیست؟

پیش نویس قرارداد، کلیت ارتباط طرفین و توافقات آنها را که هنوز نهایی نشده است، مشخص می‌کند. پیش نویس قرارداد چیست؟ به طرفین کمک می‌کند، تا با ذهنیت طرف مقابل آشنا شده و با خیالی آسوده به تأمل و بررسی معامله‌ای که در شرف انجام است ‌بپردازند.

اهمیت قرارداد نویسی

برای شروع هر رابطه کاری و تجاری، قرارداد نویسی اولین و مهم‌ترین کار است. با نوشتن یک قرارداد محکم حقوقی و تخصصی، می‌توانید از مزایای آن برای کسب و کار خود استفاده کنید. در واقع متن محکم یک قرارداد موجب می‌شود، افراد نسبت به رعایت آن پای‌بند باشند. در صورت عدم تعهد هر کدام از طرفین، نسبت به شرط و شروط  نوشته شده در متن قرارداد، می‌توان به‌راحتی از طریق قانونی، نسبت به گرفتن حق خود اقدام کرد. با دانستن روش نوشتن قرارداد، و رعایت نکات مهم در متن آن، می‌توانید قراردادی محکمه پسند و محکم، برای کار خود تنظیم کنید. متن قرارداد، بهترین وکیل شما در دادگاه می‌باشد. با استفاده از توانایی یک وکیل یا مشاور حقوقی توانا، می‌توان نقطه‌های کور و موارد اختلاف برانگیز در رابطه کاری و تجاری خود، شناسایی کرده و راه حل حقوقی مناسب را در هنگام قرارداد نویسی برای آن‌ها پیش بینی کنید.

 

پیش نویس قرارداد چیست؟

اگر در شرف انجام دادن یک معامله هستید، و می‌خواهید پیش نویس استاندارد و محکمی را برای قرارداد خود تهیه کنید، کارشناسان مؤسسه حقوقی آکادمی کلهرآماده هستند، تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند. مشاوران حقوقی این مؤسسه؛ با تسلط کاملی که به تمامی قوانین و مسائل حقوقی در زمینه نوشتن انواع قراردادها دارند، می‌توانند بهترین آموزش قرارداد نویسی را به متقاضیان ارائه دهند. با دریافت این آموزش‌های تخصصی، می‌توانید قرارداد حرفه‌ای را بنویسید. در ادامه این بحث با ما همراه باشید، تا درباره پیش نویس قرارداد و رعایت نکات مهم در هنگام نوشتن آن بیشتر آشنا شوید.

آیا تنظیم پیش نویس قرارداد ضروری است؟

در مواردی مانند خرید و فروش، کسب و کارهای کوچک، خرید استارت آپ و.. می‌توان پیش نویسی قرارداد آن را با کمک یک وکیل، یا فردی که آشنا به مسائل حقوقی باشد تنظیم نمود. هر چند که این پیش نویس یک سند رسمی نیست، ولی در صورت بروز اختلاف و دعوا می‌توان، به‌عنوان یک مدرک کمک کننده برای قاضی استفاده شود. پیش نویسی قرارداد، می‌تواند نهایتاً تبدیل به قرارداد اصلی شود، و طرفین بر اساس آن به توافق برسند. اگر در تهیه و تنظیم آن، دقت لازم و کافی به‌کار برده نشود، ممکن است سبب سوء تفاهم شود. در متن پیش نویس قرارداد، همه شرایط و درخواست دو طرف به‌طور جداگانه نوشته می‌شود، و پس از برسی این شرایط، طرفین نسبت به انجام مذاکره و قرارداد نویسی اقدام می‌کنند. پیش نویس همچون قرارداد اصلی، دارای شرایط و بندهای مختلفی است، که در مقایسه با متن اصلی کلی‌تر و کوتاه‌تراست. در معاملات املاک، از پیش نویس قرارداد زیاد استفاده می‌کنند. در قرارداد املاک از جزئیاتی همچون، قیمت ملک، شرایط ساخت، پروانه ساخت، مشخصات کلی، شرایط خاص ملک و.. کاملاً ذکر می‌شود. خریدار با مطالعه پیش نویس قرارداد و با گفتگو با فروشنده، می‌تواند، با آگاهی قرارداد اصلی را خوانده و آن را امضاء کند. مشاوران املاک دو طرف قرارداد را به تنظیم پیش نویس تشویق می‌کنند، تا مانع از هر گونه اختلاف و سوء تفاهم در میان آن‌ها شود.

قبل از تنظیم قرارداد باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 

پیش نویس قرارداد چیست؟

اینکه موضوع درخواست وام باشد یا توافقات شغلی، خرید ملک و موارد دیگر، باید برای تنظیم آن نکات حقوقی و قانونی را به‌طور دقیق مدنظر قرار گیرد. در موارد زیادی طرفین، به‌دلیل ذکر نکردن برخی از نکات کوچک در متن قرارداد، مشکلات و دردسرهای زیادی را متحمل می‌شوند. بنابراین قبل از امضای قرارداد، باید پیش نویس نمونه قرارداد، همراه با نکات آن مورد توجه قرارگیرد؛ که شامل:

  • اگر پیش نویس قرارداد به‌وسیله وکیل یا مشاور حقوقی تنظیم شود، باید همه موارد مهم مورد نظر خود را به‌صورت کتبی، همراه با توضیحات لازم به وکیل ارائه شود. حتماً قبل از ارسال پیش نویس قرارداد برای طرف دیگر، آن را بررسی کرده و از مطلوب بودن آن اطمینان پیدا کنید.
  • متن پیش نویس، باید دارای علامت مشخص، برای نشان دادن پیش نویس بودن آن داشته باشد. این متن نباید تحت هیچ شرایطی، از طرف هر کدام از طرفین قرارداد امضاء شود. اگر این متن به‌وسیله نمایندگان اشخاص و یا مدیران داخلی و شرکا امضاء شود، این امضاء هیچ اعتباری نخواهد داشت.
  • به جزئیات کاملاً توجه داشته باشید، ممکن است معنی بعضی از کلمات و عبارت را متوجه نشوید، معنی دو پهلو داشته باشند، یا حس کنید نوشتن بعضی از کلمات در قرارداد ضروری نیست. در چنین شرایطی باید با کمک گرفتن از یک مشاور حقوقی یا طرف مقابل قرارداد، سعی کنید به یک اطمینان برسید. در هر صورت نباید، هیچ سؤال یا ابهامی در ذهن شما باقی بماند.
  • اگر شک و شبهه‌ای در پیش نویس دارید، سعی کنید امضای قرارداد را به تأخیر بیندازید. امضای قرارداد مشکوک، برای شما دردسرساز خواهد شد. موارد و مسائل حقوقی به‌دلیل پیچیدگی‌هایی که دارند، باید به شفافیت صد در صد برسند. پس سعی کنید با مذاکره، هیچ جای شبهه و مشکلی برای شما باقی نماند.
  • حق و حقوق خود را نادیده نگیرد، و به حقی که متعلق به شماست توجه داشته باشید. باید بدانید در صورتی‌که طرف مقابل از انجام تعهدات خود شانه خالی کند، چه اقدامی را باید انجام دهید. شما باید نسبت به اقدامی که ممکن است، برعلیه‌تان با توجه به متن قرارداد انجام شود، به خوبی آگاه باشید.
  • حتماً از یک وکیل خوب و با تجربه کمک بگیرید. بیشتر اقدامات حقوقی دارای نکات ظریفی هستند، که اگر به آن آگاهی نداشته باشید، مشکل‌ساز خواهد شد. با توجه به نکات ریز زیاد در تنظیم قرارداد، باید یک مشاور حقوقی در جریان تنظیم قرارداد و انجام معامله قرار بگیرد.

رعایت نکردن نکات پیش از نوشتن قرارداد اصلی و عدم توجه به آن‌ها، ممکن است موجب شود طرفین، به اهداف مطلوب و اصلی خود در قرارداد نویسی نرسند. حتی ممکن است، سبب ضرر و زیان مادی و آزردگی خاطر برای افراد شود. پس در موارد زیادی دیده شده که عدم توجه به مقدمات پیش از تنظیم قرارداد، موجب انعقاد قرارداد نه چندان محکمی می‌شود، که ممکن است نتیجه احتمالی آن، مطلوب برای دو طرف نباشد. متأسفانه بی‌توجه به این امر در زمان تنظیم قراردادها، حتی از طرف بعضی از وکلا و مشاورین حقوقی، در برخی از مواقع دیده می‌شود. مدیریت نوشتن پیش نویش قرارداد، یکی از قسمت‌های مهم هر قرارداد است، که مدیریت این بخش و رعایت تمامی جوانب حقوقی آن، سبب به نتیجه رسیدن قرارداد می‌شود.

کارشناسان حقوقی ما در مؤسسه آکادمی کلهر؛ با توجه به تجربیاتی که در زمینه پیگیری انواع پرونده‌ها با موضوع قرارداد نویسی دارند، می‌توانند یاری‌گر شما در عرصه مشکلات حقوقی باشند، که در زمینه نوشتن انواع قرادادها برایتان به‌وجود آماده است. این کارشناسان خبره آماده هستند، تا با آموزش قرارداد نویسی، روش نوشتن قرارداد حرفه‌ای را آموزش داده و نکات مهم در قرارداد نویسی را به شما یادآوری کنند. شما می‌توانید با مراجعه حضوری به مؤسسه کلهر؛ از خدمات آموزشی این وکلای کار کشته بهره‌مند شوید. در صورت عدم مراجعه حضوری به این مرکز، این امکان برای شما فراهم شده، تا از طریق شماره تلفن‌‎های موجود در وب سایت، با مشاوران ما تماس گرفته و خدمات مشاوره‌ای خود را به بهترین شیوه ممکن دریافت نمایید.مقالات مرتبط:

نکات مهم در قرارداد نویسی 

آموزش انواع قرارداد نویسی در قزوین 

اصول قرارداد نویسی جامع و کامل  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *