وظایف مشاور حقوقی ساختمان

وظایف مشاور حقوقی ساختمان

افرادی که در حوزه ساخت و ساز و خرید و فروش ساختمان فعالیت می‌کنند، ممکن است با مشکلات حقوقی مختلفی در این زمینه مواجه شوند. وظایف مشاور حقوقی ساختمان در چنین شرایطی، راهنمایی افراد برای جلوگیری از ضایع شدن حق و حقوق‌شان و کمک برای رسیدن به آن است. در واقع دریافت کمک و راهنمایی از یک مشاور حقوقی با تجربه و حرفه‌ای، می‌تواند مانع از به‌وجود آمدن بسیاری از مشکلات حقوقی شده، و افراد در مدت زمانی بسیار کمتر، به نتیجه دلخواه خود می‎رسند. مؤسسه آکادمی کلهر؛ متشکل از یک تیم متخصص و حرفه‌ای است، که در زمینه پیگیری انواع پرونده‌های مربوط به ساختمان و املاک و به نتیجه رساندن آن تجربه زیادی دارند. این کارشناسان می‌توانند، به افرادی که در حوزه املاک فعالیت می‌کنند، مشاوره‌های حقوقی بسیار ارزشمندی را ارائه دهند. در این بحث ما را همراهی کنید، تا با مشاور حقوقی و وظایف مشاور حقوقی ساختمان بیشتر آشنا شویم.

تعریف مشاور حقوقی

مشاور یا رایزن حقوقی فردی است، که به‌دلیل دانش و تسلطی که نسبت به اصول و قوانین حقوقی دارد، می‌تواند در زمینه‌های حقوقی مختلفی مانند دعاوی، حل اختلافات و امور قراردادها به افراد و شرکت‌ها، مشاوره‌های بسیار سودمندی را ارائه دهد. حضور یک رایزن حقوقی سبب می‌شود، که افراد انتخاب‌های درستی داشته باشند، و متحمل ضررها و خسارت‌های بیشتری نشوند.

بررسی وظایف مشاور حقوقی

اصلی‌ترین وظیفه یک رایزن حقوقی، ارائه راهنمایی و مشاوره‌های حقوقی و دادن اطلاعات حقوقی مورد نیاز به افراد مختلف است. این مشاور، متن قراردادها را تنظیم کرده و بر روند عقد آن نظارت دارد. در واقع با استفاده صحیح از قوانین و جمع‌آوری اطلاعات دقیق درباره موضوعات، کمک‌های مفیدی را در امور کاری و اداری، مسائل خانوادگی، امور تجاری، مسائل بین‌المللی، املاک و …. ارائه می‌دهند. مشاور حقوقی کیفری، دارای نقش مهمی در امور حقوقی مربوط به روابط خصوصی اشخاص دارد.

مشاوران حقوقی در امور مختلف چگونه وظایف خود را انجام می‌دهند؟

 

وظایف مشاور حقوقی ساختمان

امور مربوط به معاملات و قراردادها

رایزن حقوقی با تهیه و تنظیم پیش نویس قراردادها، بر تمامی موارد ذکر شده و نحوه عقد آن نظارت می‌کنند. باید سعی کنند، افراد را نسبت به تمامی بندهای آن آگاه نموده و ابهامی باقی نماند و با آگاهی کامل قرارداد را امضاء کنند، تا متحمل ضرر نشوند. نقش رایزن در این موارد، به‌عنوان یک مشاور حقوقی تجاری است.

امور مربوط به خانواده و زندگی شخصی

این مشاوران می‌توانند در امور مربوط به احکام خانواده و زندگی خصوصی افراد، به آنها در زمینه‌های مانند طلاق، نفقه، مهریه، حضانت فرزند و… کمک می‌کنند. در این زمان به آنها مشاور حقوقی خانواده می‌گویند.

مشاور حقوقی مربوط به دعاوی و امور کیفری

در این مورد رایزن حقوقی، با تنظیم لوایح مورد نیاز می‌تواند، به افراد در زمینه پیگیری دعاوی آن‌ها کمک رساند و خدمات مشاوره ارائه دهد. در مواردی مانند چک بلا محل، قتل، اختلاس، خیانت در امانت، کلاه‌ برداری و سایر موارد این مشاور در امور کیفری، نقش مهمی را ایفا می‌کند. در این شرایط اگر رایزن دارای پروانه وکالت باشد، می‌تواند شخصاً پیگیری پرونده را بر عهده بگیرد.

بررسی نقش مشاور حقوقی ساختمان

همان‌طوری‌که می‌دانیم املاک جمع ملک است، که دارای دو معنا می‌باشد. یکی اینکه ملک به معنی دارایی و اموال و معنی دوم ساختمان و زمین است. منظور ما از مشاور حقوقی ساختمان، یا به زبان دیگر مشاور حقوقی املاک، زمین و ساختمان می‌باشد. این رایزن باید بر روی قوانین و مسائل حقوقی املاک، تسلط کاملی داشته باشد و با تجربه و دقت نظر بالایی که دارد، مراجعان خود را راهنمایی کند. قوانین و قواعد مربوط به زمین شهری، جهاد کشاورزی، شهرداری و ساخت و سازها و…مدام در حال تغییر هستند. این مشاوران باید دائماً اطلاعات خود را به‌روز کنند و تجربه‌‎های زیادی در این عرصه داشته باشند، تا بتوانند مشاوره قانونی و صحیحی را به افراد ارائه دهند.

در چه مواقعی باید از راهنمایی‌های یک مشاور حقوقی ساختمان استفاده کرد؟

 

وظایف مشاور حقوقی ساختمان

در مواردی دیده می‌شود، که هنگام ساخت و ساز یا خرید و فروش ساختمان، اشتباهاتی رخ می‌دهد که  کمک گرفتن از یک وکیل یا مشاور حقوقی ضرورت پیدا می‌کند.  این موارد شامل:

 • خریدار از پرداخت مبلغ درج شده در قرارداد خودداری کند.
 • فروشنده ملک فروخته شده را به خریدار تحویل ندهد.
 • فروشنده یا خریدار برای ثبت سند املاک و ساختمان در دفتر خانه رسمی ممانعت کند.
 • مستأجر در موعد تعیین شده خانه را تخلیه نکند.
 • هنگامی که فروشنده در خانه فروخته شده تغییراتی را ایجاد کند، یا مشکلاتی را برای خریدار به‌وجود بیاورد.
 • تعارض در مالکیت ساختمان فروخته شده (ملک همزمان به چند نفر دیگر فروخته شده باشد، یا چند نفر ادعای مالکیت داشته باشند).
 • مشکلاتی در رابطه با سر قفلی، که برای خریدار یا فروشنده ایجاد شود.
 • تصرف عدوانی پارکینگ ساختمان آپارتمانی، به‌وسیله یکی از مالکین در آپارتمان به‌علت تداخل در محدوده دو ساختمان، مشکلات و تعارضاتی به‌وجود بیاید.
 • وجود مشکلات و اختلافاتی درباره پلاک ثبتی ملک یا ساختمان خریداری شده یا فروخته شده

مرکز مشاوره حقوقی معتبر ساختمان

قراردادهای پیش فروش املاک، بیشترین میزان اختلافات و درگیری‌ها را، در این زمینه به خود اختصاص داده است. متأسفانه بیشتر افراد با ناآگاهی و داشتن اطلاعات کم و ناقص در این مورد، با تنظیم قراردادهای ناصحیح متحمل ضررها و خسارت‌هایی می‌شوند، که ممکن است تا سال‌های طولانی برای آنها جبران نشود. با افزایش چشم‌گیر قیمت مسکن، جرائم و کلاهبرداری‌های زیادی در این زمینه شکل گرفته است. افراد شیاد و کلاهبردار با سوء استفاده از اعتماد مردم، مبلغ زیادی را به‌دست می‌آورند، که تعداد دعاوی آن در دادگاه‌های حقوقی و کیفری بسیار زیاد است.

ما مفتخریم که در مؤسسه آکادمی کلهر، با مدیریت خانم دکتر کلهر وکیل پایه یک دادگستری، تیمی از افراد مجرب و کار آزموده را تشکیل داده‌ایم، که برروی تمامی قوانین و مسائل حقوقی املاک تسلط کامل دارند. این مشاوران خبره، در زمینه‌های مختلفی از جمله ساختمان، خدمات مشاوره ارائه می‌دهند و در صورت لزوم می‌توانند پیگیری پرونده شما را در این حوزه بر عهده بگیرند. در صورتی که نتوانید، حضوری به این مؤسسه مراجعه کنید، این امکان برای شما فراهم است، که از طریق وب سایت، با شماره تلفن‌های ما تماس گرفته و خدمات مشاوره خود را دریافت کنید. مؤسسه کلهر در مواردی هم به‌صورت آنلاین و تلفنی، مشاوره حقوقی رایگان ارائه می‌دهد. توصیه می‌کنیم این فرصت استثنایی را، برای پاسخ به سؤالات و مشکلات خود در زمینه املاک از دست ندهید.

از دلایل اصلی کلاهبرداری در زمینه املاک و ساختمان را، می‌توان به اعتماد نابه‌جا و زیاد نسبت به مشاوره املاک‌های خرید و فروش ساختمان و نیز ناآگاهی نسبت به قوانین ساخت و ساز و خرید و فروش املاک دانست. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • کسب اطلاعات کامل و جامع در مورد ملک مورد معامله و قیمت آن
 • دقت و وسواس زیاد درباره مالکیت رسمی ساختمان
 • ممنوع المعامله نبودن فروشنده یا مالک
 • در خصوص موقعیت جغرافیایی ساختمان مورد معامله و اینکه ملک در موقعیت طرح‌های عمرانی و شهرداری قرار نگرفته باشد، مطمئن باشید.
 • درباره موقعیت کاربری ملک مانند، تجاری یا مسکونی بودن آن اطلاعات کاملی را کسب کنید.

اگر کوچک‌ترین سؤال یا نقطه کوری را در معامله دیدید، تا مطمئن نشدن از آن و رفع ابهام، معامله را انجام ندهید. کمک گرفتن از یک مشاور حقوقی ساختمان در چنین مواقعی، بسیار مفید و کارگشا خواهد بود. در واقع سبب می‌شود، با خیالی آسوده خرید فروش خودرا انجام دهید.مقالات مرتبط:

قرارداد مشارکت در ساخت

مشاور حقوقی رایگان ملکی 

5 وظیفه مهم مشاور حقوقی  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *