نکات مهم در قرارداد نویسی 

نکات مهم در قرارداد نویسی 

در شروع هر کاری، برای مشخص نمودن سود و زیاد، توافقی میان افراد به‌وجود می‌آید. بنابراین با دانستن نکات مهم در قرارداد نویسی می‌توان، قراردادی را تنظیم کرد، که دارای ارزش قانونی و حقوقی است. تنظیم قرارداد، موجب یک رابطه حقوقی امن بین دو طرف می‌شود. رعایت نکات حقوقی، جزء مهم‌ترین و اساسی‌ترین اصل در تنظیم و انعقاد هر نوع قراردادی است. انواع قرارداد نویسی شامل: قرارداد مشارکت در ساخت، پیش فرش ملکی، ساختمانی، تجاری و… است، که باید برای تنظیم دقیق آن، یک وکیل یا مشاور حقوقی حضورداشته باشد. رعایت نکات فنی و حقوقی، در زمان نگارش قرارداد کاری امری بسیار مهم است، که باید با تسلط بر قوانین حقوقی همه موارد آن را رعایت نمود.

وکلای ما در مؤسسه آکادمی کلهر؛ با تسلط کامل بر تمامی مسائل و قوانین حقوقی در قرارداد نویسی، این مهارت را دارند که شما را در نوشتن انواع قراردادها راهنمایی کرده و نگارش انواع قراردادهای شما را به بهترین شیوه ممکن انجام دهند.

انواع قرارداد از لحاظ قانونی

همه قراردادها یا به‌صورت معین هستند و یا نامعین. قرارداد معین، ضوابط و قوانین و مقررات آن را پیش بینی نموده است، ولی قرارداد نامعین، در قانون و مقررات نامی از آن برده نشده است. قرارداد نامعین، بر اساس توافقات میان دو طرف شکل می‌گیرد. مفاد این نوع از قرارداد، نباید مخالف نظم عمومی باشد، در غیر این‌صورت قرارداد فاقد هر نوع ارزش قانونی خواهد بود. بنابر این لازم است، در زمان قرارداد نویسی، افراد مواردی را رعایت کنند، تا متن قرارداد ارزش قانونی داشته باشد.

یک قرارداد واقعی باید شامل موارد زیر باشد:

 

نکات مهم در قرارداد نویسی

رضایت دو طرف

باید دو طرف قرارداد نسبت مفاد نوشته شده در آن، رضایت نامه کامل و معتبر داشته باشند. در غیر این‌صورت از لحاظ حقوقی، فاقد ارزش بوده و غیر قابل استناد است.

قانونی بودن قرارداد

موضوع قرارداد و شیوه اجرای آن، باید با قوانین کشور هماهنگی و مطابقت داشته باشد.

اهلیت طرفین قرارداد

برای نوشتن یک قرارداد معتبر، باید همه طرفین قرارداد از نظر قانونی، اهلیت و صلاحیت لازم را داشته باشند. مثلاً داشتن صلاحیت عقلی سالم، رسیدن به سن 18 سال و در مورد اشخاص حقوقی، باید دانست که آیا مطابق با اساسنامه شرکت، اجازه بستن قرارداد را دارد یا نه.

اصولی که در زمان نگارش قرارداد باید رعایت شود

انتخاب عنوان قرارداد

پس از ذکر نام خدا، نوشتن عنوان قرارداد یکی از بندهای لازم و ضروری است. در این قسمت باید مشخص شود، که قرارداد از چه نوعی است: قرارداد استخدام، قرارداد اجاره و..

طرفین قرارداد

در توافق نامه‌ها دو نفر و یا چند نفر ممکن است، جزء طرفین قرارداد باشند. در زمان نوشتن قرارداد، باید مشخصات کامل طرفین به همراه آدرس دقیق آن‌ها نوشته شود. باید سمت و عنوان هر کدام از طرفین مشخص شده و اگر نماینده یا وکیل به‌جای آن‌ها در قرارداد نویسی حضور دارد، با داشتن وکالتنامه مشخصات دقیق او نیز نوشته شود.

موضوع قرارداد

موضوع قرارداد ممکن است مال یا عملی باشد، که هر کدام از طرفین متعهد به انجام آن هستند. اگر موضوع قرارداد برخلاف قوانین شرعی و قانونی نباشد، محدودیت خاصی برای انتخاب آن وجود ندارد. باید سعی کرد موضوع قرارداد را کاملاً واضح، دقیق و مشخص تعیین شود، تا اختلاف نظر و برداشت‌های مختلف از آن کمتر باشد.

مدت زمان قرارداد

مدت زمات شروع قرارداد و پایان آن، باید به‌درستی مشخص شود. بعضی از قراردادها، شروع قرارداد براساس تاریخ امضای آن است. در برخی دیگر چند روز یا چند ماه پس از امضاء، تاریخ قرارداد آغاز می‌شود. بنابراین باید تاریخ شروع و پایان را دقیق نوشته شود، این مسئله در مورد اجرای تعهدات دو طرف و مطالبه خسارت اهمیت زیادی دارد.

مبلغ قرارداد

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های قرارداد، تعیین مبلغ قرارداد است. باید مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، که بر اساس ارزش کالا یا خدماتی یا موردی باشد که ارائه می‌شود. میزان کامل مبلغ قرارداد در صورت قسط‌ بندی، مشخص کردن دقیق دوره زمانی پرداخت هر قسط ، نحوه پرداخت مبلغ، حتماً باید به‌طور کامل ذکر شود.

شرایط قرارداد

در این بند هر شرط و تعهدی که هر کدام از طرفین دارند، نوشته می‌شود و ضمانت اجرایی عدم تعهد به این شروط هم مشخص می‌گردد.

همه موارد ذکر شده از مهم‌ترین بندهای یک قرارداد است، که در زمان قرارداد نویسی و نگارش آن، باید به‌طور دقیق نوشته شوند. ذکر این قسمت‌ها در قرارداد، در کاهش دعواهای حقوقی بسیار مؤثر است. اما  بندهای دیگری نیز در قرارداد وجود دارد، که مطابق با توافق دو طرف و زمینه تخصصی آن‌ها که شامل: تضمینات، خسارات، حوادث قهری و فورس ماژور، تأدیه، فسخ قرارداد، مرجع حل اختلاف، انتقال قرارداد، اختیارات طرفین در قرارداد نوشته می‌شود.

تعهدات طرفین

 

نکات مهم در قرارداد نویسی

در این بند هر یک از طرفین، تکالیف و تعهداتی را بر عهده می‌گیرند، که باید به‌طور دقیق، واضح و بدون ابهام ذکر شوند. باید به‌طور جداگانه ضمانت عدم اجرای تعهدات را هم  برای هر کدام از طرفین مشخص شود.

خاتمه قرارداد

باید به‌طور واضح در قرارداد، پایان مسئولیت هر کدام از طرفین تعیین شود. هر یک از طرفین باید بدانند، که چه موقع قرارداد پایان یافته محسوب می‌شود. مثلا با گذشت مدت زمانی مشخص و تعیین شده، بروز اتفاق یا حوادث خاص و… روشن شدن این موارد به میزان زیادی مانع از بروز خسارت به دو طرف قرارداد می‌شود.

حل کردن اختلافات

در صورتی‌که میان دو طرف قرارداد، اختلافی به‌وجود بیاید که با گفتگو مذاکره دو طرف حل و فصل نشود، مرجعی را باعنوان مرجع حل اختلاف تعیین می‌شود. در زمانی که دو طرف احساس می‌کنند، هیچ دیدگاه و نقطه نظر مشترکی در مورد موضوع مورد بحث ندارند، باید به مرجع حل اختلافی که در قرارداد تعیین شده است مراجعه نمایند. انجام قرارداد نویسی دارای نکات ظریفی است، درصورت عدم توجه و سهل‌انگاری ممکن است، خسارت‌های جبران‌ناپذیری به اشخاص حقیقی یا حقوقی وارد کند. باید تعداد صفحات، مواد مورد قرارداد و بندهای آن و تعداد نسخه‌ای که از قرارداد تهیه شده است، در یک بند جداگانه‌ در قرارداد نوشته شود، تا در زمان بروز مشکل و اختلاف در کم و زیاد شدن بندها، بتوان به این قسمت استناد کرد.

اهمیت توجه به الفاظ و کلمات در قرارداد نویسی

عبارات، الفاظ و واژگانی که در قرارداد نوشته می‌شوند، باید صحیح و در معنای حقوقی خود به‌کار برده شوند. کلمات باید ابهام نداشته باشند و دارای دو معنای جداگانه نباشند، زیرا هر کلمه با توجه به معنی آن بار حقوقی متفاوتی خواهد داشت. استفاده از کلمات مبهم در قرارداد، موجب اختلاف در تفسیر آن می‌شود. کلمات منفی را باید طوری به‌کاربرد، که ربطی به جملات مثبت پیدا نکند و مفهوم آن را تغییر ندهد. علاوه بر به‌کار بردن واژگان و الفاظ، باید سعی شود، علائم نگارشی را هم مانند ویرگول، در زمان نوشتن قرارداد در جای صحیح استفاده کرد.

وکلا با تجربه و دانشی که در مورد حل و فصل انواع اختلافات دارند، به خوبی می‌دانند که چگونه متن قراردادها را تنظیم کنند که خالی از هرگونه ابهام و نقاط کور باشد. این کارشناسان حقوقی کمک می‌کنند، تعهدات طرفین به‌طور متعادل در قرارداد تنظیم شود. انجام قرارداد، باید برای دو طرف الزام‌آور بوده و تضادی با قوانین کشور نداشته باشد. وکلای آگاه و خبره ما در مؤسسه کلهر؛ با تسلطی که برروی قوانین حقوقی مربوط به نوشتن انواع قراردادها دارند، می‌توانند به بهترین شیوه ممکن شما را یاری کنند. این کارشناسان مجرب، با داشتن تجربه زیاد در زمینه پیگیری انواع پرونده‌ها در زمینه قرارداد نویسی و با داشتن مهارت بالا، می‌توانند قرارداد نویسی‌های کاری شما را انجام دهند.مقالات مرتبط:

قرارداد نویسی املاک

قرارداد نویسی بین دو نفر 

4 نکته کاربردی در قرارداد نویسی 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *