نوشتن چک بانک ملی را اساسی یاد بگیرید

نوشتن چک بانک ملی را اساسی یاد بگیرید

چک بانک ملی یکی از چک‌هایی رایج در انجام انواع معاملات است، بنابراین لازم است که  نوشتن چک بانک ملی را اساسی یاد بگیرید. چک سندی تاریخ‌دار است؛ که دارای ارزش مالی بوده و وسیله‌ای برای پرداخت محسوب می‌شود. از طریق چک می‌توان مال و دارایی زیادی را جابه‌جا نمود و به دیگری انتقال داد. در بسیار از معاملات و فعالیت‌های تجاری رد و بدل نمودن پول و سرمایه از طریق چک انجام می‌شود. در صورتی‌که چک، به‌دلیل عدم موجودی در حساب صادر کننده فاقد اعتبار باشد؛ اموال شخص صادر کننده به میزان طلب فرد (دارنده چک) توقیف خواهد شد. بنابراین با توجه به اهمیت و حساسیتی که این برگه تجاری دارد، طریقه نوشتن آن باید به طرز صحیحی انجام شود، تا از نظر مالی و حقوقی اعتبار پیدا کند. در زمان نگارش چک نکاتی وجود دارد، که دارای اهمیت بوده و باید مورد توجه قرار بگیرد، که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

نحوه صحیح نوشتن چک بانک ملی در زمان چک نویسی

 

نوشتن چک بانک ملی را اساسی یاد بگیرید

اگر برگه چکی را در دست بگیرید می‌بینید، که دارای بندها و مندرجاتی می‌باشد، که باید هر کدام به نحوی دقیق و صحیح نوشته شوند؛ این قسمت‌ها شامل موارد زیر است:

قسمت «تاریخ چک»

در این قسمت تاریخ چک را هم به‌صورت عدد می‌توانید بنویسید و هم به حروف، ولی بهتر است که تاریخ را حروف بنویسید؛ که برای امنیت چک نوشتن به حروف مورد تأکید است.

قسمت «مبلغ چک»

در این قسمت مبلغ چک را هم به تومان بنویسید، و هم به ریال؛ به این صورت مبلغ 20/000/000 میلیون ریال معادل دومیلیون تومان. صفرهای مبلغ باید به شکل دایره‌ای باشند و به‌جای صفر در جلوی عدد نقطه قرار ندهید، توجه داشته باشید صفرها شبیه عدد 5 نباشد. فاصله میان نوشته‌ها و عدد را تا جایی که امکان دارد بسیار کم کنید.

قسمت «در وجه»

در این قسمت از حواله حتماً وجه به اسم شخص نوشته شود، سعی کنید کلمه حامل را ننویسید. پس از نوشتن نام شخص، به منظور جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی ذکر شود، که چک به‌دلیل چه چیزی صادر شده است. مثلاً آقای سعید احمدی بابت خرید یک باب مغازه.

قسمت «امضاء»

در این قسمت پس از نوشتن نام و نام خانودگی، به‌صورت واضح و خوانا، امضاء مخصوص خود را در پای چک ثبت کنید.

نکات امنیتی و ضروری‌که در زمان چک نویسی باید مدنظر قرار بگیرند

 • استفاده از خودکار شخصی، در زمان نگارش چک امری مهم و ضروری است. سعی کنید از خودکار کسی استفاده نکنید. برای چنین مواقعی حتماً قلم مخصوص به خود را داشته باشید. خودکارهایی هستند که جوهر آن‌ها بعد از مدتی که از نوشتن بگذرد، خود به خود پاک می‌شوند و یا قابلیت پاک شدن با پاکن را دارند.
 • بر روی قسمت‌های که خودتان دست نویسی کرده‌اید، مانند مبلغ و تاریخ، نوار چسب کاغذی بکشید و آن را با ناخن خراشیده کنید؛ تا در صورت کنده شدن، جوهر روی حواله نیز کنده و جدا گردد.
 • استفاده از کاربن در زمان چک نویسی، روشی مفید برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از حواله است.
 • در صورت لزوم و اگر شرایط ویژه‌ای برای صدور چک دارید، می‌توانید از نرم افزارهای مخصوصی برای نگارش آن استفاده کنید.
 • در هرکدام از قسمت‌های حواله، که باید دست نویسی شوند، جای خالی باقی نگذارید و هر قسمت هر چند کوچک را با ضربدر یا خطوط ممتد (اسلش) ببندید.
 • تاجایی که امکان دارد یک نسخه کپی از حواله‌هایی که صادر می‌کنید را تهیه نمایید.
 • شماره چک‌های صادر شده را در جایی یادداشت کرده و در دسترس خود قرار دهید، تا در صورت سرقت و مفقودشدن چک، سریع جلوی سوء استفاده از آن گرفته شود.
 • در زمان چک نویسی، آرامش داشته باشید و شتاب‌زده و عجولانه عمل نکند.
 • پس از صدور چک با نوشتن مبلغ چک، تاریخ آن و همچنین نام فرد گیرنده حواله را در ته چک به درستی بنویسید.

پشت نویسی و قلم‌خوردگی چک

 

نوشتن چک بانک ملی را اساسی یاد بگیرید
 • در شرایطی‌که مجبور به نوشتن توضیحی در پشت چک شدید، حتماً پس از امضاء آن با علامت ضربدر دور توضیح و امضاء را ببندید و برای اطمینان بیشتر روی آن نوار چسب بچسبانید.
 • اگر حواله فاقد هرگونه قلم‌خوردگی یا پشت نویسی باشد، کاملاً واضح و مشخص قید کنید؛ که چک فاقد هر نوع پشت نویسی و قلم‌خوردگی می‌باشد.
 • اگر در زمان نگارش چک بنا به هر دلیلی، حواله دچار خط‌ خوردگی شد، حتی خیلی کوچک و کم در پشت چک ذکر شود، که تاریخ و مبلغ فلان صحیح می‌باشد.

اگر چک نویسی صحیح انجام نگیرد، و نکات امنیتی در مورد آن رعایت نشود، در مواردی ممکن است،  افراد کلاهبردار و فرصت طلب از آن سوء استفاده کرده و فرد را دچار ضررهای جبران‌ناپذیر مادی کنند. حتی تا جایی‌که فرد سال‌های زیادی از عمر خود را در پشت میله‌های زندان تلف کند.

مشاوران آگاه و خبره ما در آکادمی کلهر، با داشتن تسلط کامل بر قوانین و مسائل حقوقی، در زمینه چک و پیگیری انواع پرونده‌های حقوقی و قضایی، در این زمینه می‌توانند به خوبی شما را راهنمایی کنند. افرادی هستند که به‌دلیل عدم آگاهی و یا داشتن اطلاعات ناکافی در حوزه چک و قوانین آن مجبور می‌شوند، مدت‌های طولانی را با صرف هزینه و وقت در سالن‌های دادگاه سپری کنند و گاهی به خاطر طولانی شدن روند پرونده، از شکایت خود صرف نظر کرده و پشیمان می‌شوند. انجام مشاوره با وکیل آگاه، در حوزه چک و آشنا به روند پیگیری پرونده، می‌تواند شما را در رسیدن سریع به حقوق ضایع شده‌تان یاری نماید.

چک صیادی بانک ملی

یکی از انواع چک‌های جدید که صادر می‌شود، چک صیادی نام دارد. این حواله از طریق سامانه صیاد، برای افرادی که ثبت نام کرده‌اند و واجد شرایط لازم بوده‌اند، با اعتبار سنجی که از طرف بانک مرکزی انجام می‌گیرد، دسته چک صیادی برای اشخاص صادر می‌شود. این نوع از چک برای بانک‌های ملی، تجارت، ملت، صادرات، رفاه، کشاورزی و.. صادر شده و از نظر ظاهری کاملاً شبیه یکدیگر هستند و تنها تفاوت آن در آرم و نشانه بانک است. مزیت این نوع از حواله این است، که از طریق استعلام در سامانه صیاد می‌توان، در مورد پیشینه صادر کننده چک و میزان چک‌های برگشتی که دارد، اطلاعات لازم را کسب نمایید. این اطلاعات به صورت آنلاین در اختیار فرد متقاضی قرار می‌گیرد و اعتبار سنجی و شناسایی مشتری را برای افراد فراهم می‌کند. سیستم این حواله سبب منحصربفرد بودن آن شده است، آنلاین بودن چک یکی از مزیت‌های آن محسوب می‌شود. طریقه نوشتن و انجام نگارش چک صیادی، کاملاً شبیه چک‌های دیگر بوده و نکات امنیتی گفته شده در خصوص چک نویسی، باید در مورد این نوع از حواله نیز رعایت شود.

در مواقعی دیده می‎‌شود، که صادر کننده چک، به منظور دیرتر پرداخت شدن و یا با هدف پرداخت نکردن آن، چک نویسی را به درستی انجام نداده و حواله را به فرد تحویل می‌دهد. در این شرایط مسلماً تنها راه برای رسیدن به حق خود در مورد چک‎های که نقد نمی‌شوند، انجام شکایت حقوقی است. بنابراین در زمان گرفتن چک و انجام قرارداد توجه داشته باشید، نگارش حواله به درستی و اصولی انجام گیرد و اگر فرد چک را مهر و امضاء نکرده، از او بخواهید در چک این مورد را قید نماید. با در نظر داشتن موارد ذکر شده؛ اگر با مشکلی مواجه شدید می‌توانید با مشورت یک وکیل به خاطر فریب و کلاهبرداری از فرد شکایت کنید.مقالات مرتبط:

ممنوعیت نوشتن چک در وجه حامل

روش نوشتن چک 

انواع چک های فاقد اعتبار 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *