نحوه محاسبه مالیات شرکت‌های خدماتی

نحوه محاسبه مالیات در شرکت‌های خدماتی

در تعیین نحوه محاسبه مالیات در شرکت‌های خدماتی ابتدا باید تعریفی از شرکت خدماتی ارائه دهیم: شرکت‌های خدماتی فعالیت‌هایی مانند نظافت و پاک‌سازی منازل مسکونی هتل‌ها آپارتمان و شرکت‌ها را انجام می‌دهد. اما کار این شرکت‌های خدماتی در ایران فقط نظافت منازل و ادرات نیست و در حوزه‌های دیگر از جمله: باربری، تعمیر وسایل منزل وتعمیر و شستشوی انواع ماشین آلات‌کشاورزی و صنعتی خدمات‌رسانی می‌کنند. به همین دلیل این شرکت‌ها در گروه بزرگ‌ترین شرکت‌های خدمات‌رسانی در ایران قرار گرفته است. در ابتدای امر باید ثبت شرکت و برآورد هزینه ثبت شرکت خدماتی را اولویت قرار داد. به این صورت مشتریان و افراد با خیال آسوده‌ و اعتماد بیشتری کار خود را به شما می‌سپارند؛ و این زمینه‌ای برای فعالیت گسترده‌تر است. شرکت‌های خدماتی بیشتر زیر نظر بخش خصوصی است و با داشتن چند شریک و مقداری سرمایه اولیه می‌توان یک شرکت خدماتی تأسیس کرد. شرکت‌های خدماتی و شرکت‌های تجاری در ارائه‌ی مدارک برای ثبت و سرمایه تفاوتی وجود ندارد فقط مدت زمان ثبت شرکت متفاوت است. به طور مثال از دو تا ده سال و یا بیشتر بنابر درخواست شخص است. حتما باید موضوع فعالیت شرکت خدماتی نظافتی در اساسنامه شرکت قید شده باشد و شرکت با این موضوع فعالیت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد. ـ شرکت‌های خدماتی می‌توانند در دو قالب شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدود ثبت شوند.

استفاده از خدمات شرکت‌های خدماتی

  • برای بهره‌مند شدن از خدمات این شرکت‌ها باید از اعتبار شرکت اطمینان کافی داشت و در متن آگهی تبلیغاتی آدرس کامل شرکت قید شود.
  • شرکت‌های خدماتی معتبر برای حفظ اعتبار خود و رضایت مشتری در هنگام جذب سرویس کار، حتماً از پیشینه و مدارک شناسایی وی مطلع می‌شوند و همگی دارای گواهی سلامت بوده و ضمانت‌نامه معتبر دارند.
  • شرکت‌های خدماتی معتبر دارای فرم‌های مخصوص با قیمت‌های مشخص هستند. در شرکت‌های غیر معتبرگاهی دیده شده هزینه نهایی پس از اتمام کار، بسیار بیشتر از مبلغ تعیین شده است.
  • شرکت‌های خدماتی معتبر می‌توانند ارتباط خود را با برخی از سرویس دهندگان که نتوانند رضایت مشتری را جلب کنند قطع کنند. لذا توصیه می‌شود تحت هیچ عنوانی مشتری نباید به طور مستقیم با شماره سرویس‌دهنده تماس بگیرد.
  • پس از تماس و هماهنگی با شرکت خدماتی، باید در زمان تعیین شده در محل حاضر شوید. شرکت‌های خدماتی بر اساس جدول زمانی مشخصی نیروها را به محل می‌فرستندکه از قبل اطلاع داده می‌شود.

مالیات

مالیات، یک نوع هزینه اجتماعی است که افراد یک ملت در راستای بهره‌برداری از امکانات و منابع یک کشور موظف به پرداخت آن هستند؛ تا توانایی‌های جایگزینی این امکانات و منابع فراهم شود.

تعریف مالیات:

مالیات طبق تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، پرداختی است الزامی و بلاعوض. مالیات ممکن است به شخص، مؤسسه، دارایی و غیره تعلق گیرد. مالیات انتقال بخشی از درآمد‌های جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی است که به دولت تعلق می‌گیرد، چراکه ابزار و امکانات دست‌یابی به درآمد و سود‌ها را دولت فراهم کرده‌است.

انواع مالیات در ایران

مالیات در ایران به دو دسته تقسیم می‌شوند:

الف) مالیات‌های مستقیم: ۱ مالیات بر دارایی۲ مالیات بر درآمد

ب) مالیات‌های غیرمستقیم: ۱ حقوق و عوارض گمرکی۲ مالیات بر مصرف۳ مالیات بر ارزش افزوده

هدف از وضع مالیات:

نحوه محاسبه مالیات در شرکت‌های خدماتی

دولت‌ها برای جبران هزینه‌های خدماتی که به شهروندان ارائه می‌دهند. مالیات وضع می‌کنند. ولی هدف از وضع مالیاتی برای اغلب کشور‌ها جبران هزینه نیست، زیرا از طریق مالیات نقدینگی دچار تغییرات می‌شود که بعد از جبران هزینه مهم‌ترین عامل وضع مالیاتی است. به طور کلی، دولت از طریق مالیات بخشی از هزینه‌های عمومی جامعه و حفظ منافع اجتماعی و اقتصادی را امکان‌پذیر می‌کند.

هدف‌های اصلی وضع مالیات

1) تامین سرمایه لازم جهت انجام پروژه ها

2) ارائه خدمات عمومی

3) تامین هزینه فعالیت های دولت

طبق قانون، پرداخت مالیات وضع شده، اجباری است و عدم پرداخت آن مجازات را دارد. پرداخت مالیات نیز فقط توسط مراکز تحت نظارت دولت انجام می‌شود.

نرخ مالیات چیست؟

قانون و دولت مالیات را مشخص می‌کنند. نرخ مالیات در واقع مبلغی است که یک شرکت یا یک شخص باید در زمان قانونی پرداخت نماید. نرخ مالیات بر اساس اطلاعات و جزئیات زیادی تعیین می‌شود و نمی‌شود مبلغ ثابتی را برای آن در نظر گرفت. اگر نظام مالیاتی حاکم، یک نظام مالیاتی کارآمد باشد، مالیات بر اساس توانایی حقیقی مالیات دهندگان مشخص می‌شود تا پرداخت مالیات به عاملی برای ورشکسته شدن یک کسب و کار تبدیل نشود. در یک نظام مالیاتی صحیح نرخ مالیاتی که برای اقشار غنی مشخص می‌شود باید بیشتر از نرخ مالیاتی باشد که از اقشار کم درآمد دریافت می‌شود.

مقررات مالیاتی

طبق مقررات مالیاتی تمام شرکت‌های ثبت‌شده در اداره ثبت شرکت‌ها موظف به پرداخت مالیات هستند. ازجمله تبعات تحمیلی بر شرکت‌ها در صورت عدم پرداخت مالیات، محرومیت آن‌ها در استفاده از تسهیلات و مزایای قانونی است. علاوه بر محرومیت، شرکت‌ها ملزم به پرداخت جرائم مالیاتی می‌شوند.و برای محاسبه مالیات آن‌ها و جریمه‌ها، اداره مالیات به‌صورت علی الراس اقدام می‌کند. برای محاسبه مالیات شرکت‌ها مطابق مقررات مالیاتی ایران باید به سال مالی توجه کرد. یعنی برای تعیین مالیات ابتدا باید سال مالی شرکت مشخص شود. در واقع با محاسبه سود و زیان در یک سال مالی، مالیات تعیین می‌شود. پس از تعیین سود و زیان مالی، شرکت باید اقدام به تنظیم اظهارنامه و ترازنامه کند. این اسناد پس از تنظیم به اداره امور دارایی تسلیم می‌شود.

ترازنامه شرکت خدماتی:

گزارشی از دارایی‌‌ها، بدهی‌‌ها و حقوق صاحبان سهام یک شرکت در یک زمان مشخص را ترازنامه شرکت گویند. ترازنامه شرکت‌های خدماتی، مبنایی برای محاسبه‌ نرخ‌های بازگشت و ارزیابی ساختار سرمایه‌ای شرکت است. به عبارتی ترازنامه یک صورت مالی است که تصویری لحظه‌ای از دارایی‌ها و دیون یک شرکت و میزان سرمایه‌گذاری سهام‌داران را مشخص می‌کند.

درآمد مشمول مالیات اشخاص حقوقی

اصلاحیه قانون مالیات‌ها:

درآمد مشمول مالیات در مورد اشخاص حقوقی بر اساس میزان سوددهی فعالیت و مقررات قانون مالیات‌ها و تبصره آن تعیین می‌شود. اصولا روش محاسبه درآمد مشمول مالیات بر اساس کل فروش کالا و خدمات به اضافه سایر درآمدهای آنان پس از کسر هزینه‌ها و استهلاکات به دست می‌آید. اشخاص حقوقی مثل صاحبان مشاغل موظف‌اند دفاترو یا اسناد و مدارک لازم را برای تشخیص درآمد مشمول مالیات نگهداری و اظهار‌نامه‌های مالیاتی خود را نیز بر اساس آنها تنظیم نمایند.

وظایف اشخاص حقوقی برای پرداخت مالیات

درقانون مالیات‌های مستقیم وظایف مختلفی برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته شده است:

1. ارائه اظهار نامه مالیاتی

نحوه محاسبه مالیات در شرکت‌های خدماتی

اشخاص حقوقی مکلف‌اند اظهار نامه وتراز نامه و حساب سود و زیان خود را حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی به همراه لیست هویت شرکاء و سهام‌داران و براساس میزان سهم، سهم الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها را به اداره امور مالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن قرار دارد ارائه و مالیات مشخص شده را پرداخت کنند.

نکته: محل تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات اشخاص حقوقی خارجی و مؤسسات مقیم خارج ازایران که در ایران دارای اقامتگاه یا نمایندگی می‌باشند، تهران است.

2. پلمپ دفاترحقوقی در شرکت

باجه‌های ویژه‌ای در ادارات پست برای پلمب دفاتر وجود دارد که اشخاص حقوقی با مراجعه به آنها و تکمیل فرم‌های مربوطه و پرداخت بهای دفاتر و هزینه ارسال آنها نسبت به تحویل دفاتر پلمپ شده توسط باجه‌های مربوطه اقدام می‌کنند.

3. پرداخت حق تمبر

اشخاص حقوقی باید ظرف مدت دوماه از تاریخ ثبت قانونی، مالیات نیم درهزار حق تمبر را بپردازند. در مورد شرکت‌هایی که به افزایش سرمایه اقدام می‌کنند، باید ظرف دوماه ازتاریخ افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکت‌ها به ابطال تمبراقدام نمایند.

4. صدور صورت‌حساب اقتصادی

اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغلی که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی هستند، باید برای انجام معاملات خود صورت‌حساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورت‌حساب‌ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان ارائه کنند.

5. استفاده از سامانه‌ی صندوق فروش

6. ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده

نحوه محاسبه مالیات در شرکت‌های خدماتی را از متخصصان مجرب آکادمی کلهر بپرسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *