مهمترین کار پس از ثبت شرکت چیست؟

مهمترین کار پس از ثبت شرکت چیست؟

معمولاً پس از ثبت شرکت و شروع کار در آن، اولین سؤالی که برای مدیران پیش می‌آید، این است مهمترین کار پس از ثبت شرکت چیست؟

پرداخت مالیات، پلمپ دفاتر تجاری و اخذ کد اقتصادی، از جمله کارهای مهمی است، که باید سریع پس از ثبت شرکت انجام شوند. البته پس از این موارد، امور دیگری هم مانند اخذ استاندارد، اخذ رتبه پیمانکاری، اخذ ایزو و….هستند که باید نسبت به رسیدگی به آن‌ها توجه کافی را داشته باشیم. اعضای هیئت مدیره یا مدیر عامل کل شرکت کسانی هستند، که باید به امور پس از ثبت شرکت رسیدگی کنند. اگر هر کدام از این افراد بنا به‌دلیل قانع کننده‌ای نتوانند، این امور را مدیریت و پیگیری کنند، می‌توانند با کمک یک وکیل یا مشاور حقوقی، که از طرف مدیرکل و اعضای هیئت مدیره تأیید شده باشد، کارهای پس از ثبت را انجام دهند. کمپانی‌های زیادی هستند، که یک مشاور حقوقی یا وکیل، امور پس از ثبت را برای آنها انجام می‌دهد.

اهمیت انجام امور قانونی پس از ثبت شرکت

براساس قانون پس ثبت شرکت، در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت شماره ثبت و مدارک کمپانی مثل اساسنامه، شرکت نامه، تقاضانامه، اظهار نامه و همچنین چاپ آن‌ها در روزنامه رسمی کشور، افراد مجاز هستند که فعالیت رسمی و قانونی خود را، با توجه به موضوع کمپانی آغاز کنند. کارهایی که باید پس از ثبت انجام شود، در صورت غفلت از آن موجب ایجاد مشکلات و پرداخت جریمه‌های مالی می‌شود. انجام کارهای پس از ثبت، به دو دسته اجباری و اختیاری تقسیم می‌شوند. اقدامات اختیاری کارهای هستند، که انجام آن‌ها مفید است، ولی الزامی در انجام سریع آن وجود ندارد مانند:

 • ثبت علامت، ثبت لوگوی شرکت و نام تجاری آن
 • در صورت مبادرت به صادرات و واردات، اخذ کارت بازرگانی
 • استخدام حسابدار و تهیه برنامه حسابداری و مالی شرکت
 • تهیه سربرگ کارت ویزیت و لیست اوراق اداری
 • تهیه سایت شرکت
 • افتتاح حساب بانکی و دریافت دسته چک برای شرکت

در این بحث به بررسی اقداماتی می‌پردازیم که انجام آن‌ها پس از ثبت شرکت اجباری است، که شامل:

تعیین حوزه و تشکیل پرونده دارایی

تشکیل پرونده دارایی، از مهم‌ترین اقدامات بعد از ثبت کمپانی است. افرادی که دوره‌های آموزش ثبت شرکت را گذرانده باشند، می‌دانند که شرکت پس از ثبت، شخصیت حقوقی پیدا می‌کند. بعد از عقد قرارداد میان شرکت و دیگر شرکاء، باید مالیات مشخص شده‌ای را پرداخت کنند، که عدم پرداخت این مالیات موجب جریمه‌های سنگینی برای شرکت می‌شود. اداره دارایی تنها سازمانی است، که می‌تواند با رسیدگی به قراردادهای شرکت، مالیات مشخصی را برای آن در نظر بگیرد. بنابراین باید در اداره دارایی به نام شرکت پرونده‌ای را تشکیل داد. از جمله مدارکی که باید به اداره دارایی تحویل داده شود:

 • اصل و کپی مدارک هویتی مؤسسین شرکت، مانند گواهی امضای افراد
 • سند مربوط به خرید یا اجاره دفتر شرکت
 • اصل و کپی مدارک مربوط به اظهارنامه، اساسنامه یا شرکت نامه
 • قبض‌های آب و برق و..شرکت
 • ارائه فیش‌های پرداختی اموردارایی

اخذ کد اقتصادی

 

مهمترین کار پس از ثبت شرکت چیست؟

برای اخذ کد اقتصادی، باید حتماً پرونده‌ای در اداره دارایی تشکیل داد. گرفتن کد اقتصادی برای همه افراد حقیقی و حقوقی، که طبق قانون تجارت فعالیت اقتصادی دارند، ضروری است. کد اقتصادی مانند شماره شناسنامه برای افراد است، و نشان دهنده این است که شما فعالیت اقتصادی دارید. عدم رسیدگی به این مورد، جریمه‌های سنگینی را به همراه دارد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی

 • درخواست کتبی شرکت به همراه آگهی تأسیس آن
 • فیش‌های پرداختی مربوط به امور اداری
 • تکمیل اطلاعات مربوط به شرکت
 • اطلاعات کامل هویتی مؤسسین شرکت

پلمپ دفاتر شرکت تازه تأسیس

اخذ دفاتر پلمپ باید، تا حداکثر دو ماه پس از ثبت شرکت انجام شود. اخذ پلمپ دفاتر شرکت تازه تأسیس، برای حسابرسی و درج تمامی فاکتورها، دست مزدها، قراردادها و.. است. در واقع منظور از دفاتر پلمپ دفاتری هستند، که همه مراودات مالی مثل هزینه‌ها و درآمدها را در آن‌ها ثبت می‌کنند. به‌وسیله تشکیل پرونده مالیاتی، شرکت به‌عنوان یک فعال اقتصادی، از سوی اداره دارایی شناخته می‌شود. کد اقتصادی هم کدی است، برای پیگیری مراودات مالی، برای زمانی که حضور شرکت در مزایدات و مناقصات، لازم و ضروری است. همه این دفاتر برای ثبت حساب‌های مالی شرکت، از زمان شروع و تأسیس آن، تا هنگام پایان سال مالی شرکت است. کمپانی‌ها باید در شروع سال مالی خود، که از اول فروردین تا  پایان اسفند همان سال است، با ثبت نام در سامانه ثبت شرکت، دوباره نسبت به دریافت پلمپ دفاتر اقدام کنند. البته سال مالی هم با توجه به تاریخ ثبت هر شرکتی، برای آن متفاوت خواهد بود. تا دو ماه و نیم فرصت هست که اقدام شود، در غیر این‌صورت شرکت مشمول جریمه خواهد شد.

اقدامات دیگری که برای بعضی از شرکت‌ها با توجه به شرایط آن اجباری است :

 

مهمترین کار پس از ثبت شرکت چیست؟

اخذ کد ارزش افزوده و ثبت نام مالیات ارزش افزوده       

شرکت‌هایی که عرضه کالا انجام می‌دهند، یا طبق قانون کسب و کار خاصی دارند، باید علاوه بر پرداخت مالیات سالانه، که همان مالیات مربوط به کد اقتصادی است، مالیات دیگری را هم هر سه ماه یکبار پرداخت کنند، که مربوط به ارزش افزوده است .در این شرایط باید، اقدام به تشکیل پرونده ارزش افزوده نمایند. اگر کمپانی شما جزء مشمولان مالیات بر ارزش افزوده است، باید در سامانه عملیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کنید، تا کد مربوطه را دریافت نمایید. بعد از ثبت نام در سامانه، در فهرست مربوط به مشمولین مالیات و همچنین معافیت‌های مالیات بر ارزش افزوده کاملاً دقت کنید. عدم اقدام به‌موقع از طرف شما می‌تواند، سبب جریمه مالیاتی برای شرکت شود.

اخذ کد کارگاهی بیمه تأمین اجتماعی

در صورتی که شرکت به جز سهامداران، کارمندانی را هم داشته باشد، باید کد کارگاهی را دریافت نمایند. این کد پس از تهیه لیست کارمندان، برای تهیه بیمه تأمین اجتماعی آنها در شرکت است. حتی باید کارمندان نیمه وقت را هم بیمه نمود. مبلغی که برای بیمه کارمندان هزینه می‌شود، شامل 30 درصد کل حقوق آنها است، که 23 درصد را کارفرما و 7 درصد را کارمند پرداخت می‌‎کند.

مدارک لازم برای اخذ کد کارگاهی

 • اصل یا کپی سند مالکیت یا اجاره دفتر شرکت
 • اصل یا کپی آگهی ثبت شرکت
 • اصل یا کپی اساسنامه، شرکت نامه، اظهارنامه

اهمیت تعیین شروع سال مالی در ثبت شرکت

شروع سال مالی علاوه بر اینکه برای سهامداران از نظر سود و زیان مهم است، وسیله‌ای برای حساب کردن مالیات هم محسوب می‌شود. طبق قوانین حقوقی، تعیین نمودن مدت زمان مالی بیش از یکسال مانعی ندارد. اما برای پرداخت مالیات شرکت، نمی‌توان مدت زمانی کمتر یا بیشتر از یکسال را مشخص کرد. شرکت‌ها باید ترازنامه و حساب سود و زیادن خود را سالانه تنظیم کنند، و با مشخص کردن مالیات سود آن بر اساس سود سالانه، آن را به اداره دارایی ارائه دهند.

برای انجام اقدامات پس از ثبت شرکت چکار کنیم؟ و از کجا کمک بگیریم؟

مدیران و مؤسسان شرکت‌ها، باید در کنار آموزش ثبت شرکت، اطلاعات لازم را هم در زمینه کارهای پس از ثبت را هم کسب کنند. ما به شما پیشنهاد می‌دهیم، از آگاهی و تجربیات مشاوران خبره مؤسسه آکادمی کلهر بهره‌مند شوید. این مؤسسه با داشتن کارشناسانی مجرب و متخصص می‌تواند، از همان ابتدای راه در زمان اقدام به ثبت شرکت و انجام اقدامات پس از ثبت شما را یاری کنند. این مشاوران حقوقی با تجربه، با تسلطی که بر روی قوانین حقوقی مربوط به ثبت انواع شرکت‌ها دارند، می‌توانند به شما کمک کنند، در سریع‌ترین زمان ممکن کارهای خود را انجام دهید.

بنابراین مشخص شد که پس از ثبت قانونی شرکت، در قدم اول باید اظهار نامه اخذ دفاتر پلمپ خود را به حوزه ثبتی ارسال کنیم و سپس اقدامات لازم را برای تشکیل پرونده مالیاتی، در اداره مالیات محل ثبت انجام دهیم. فقط دو ماه هم از تاریخ ثبت شرکت فرصت دارید، که پرونده مالیاتی را تشکیل بدهید و یک ماه هم برای گرفتن دفاتر مالیاتی، و در صورت سهل‌انگاری باید جریمه مالیاتی پرداخت کنید. انجام همه این مراحل نیاز به تهیه مدارک مورد نیاز خود است. توجه داشته باشید مدارک شرکت بعد از به ثبت رسیدن آن، و مدارک شناسایی همه اعضای شرکت، جزء اسناد لازم برای تمامی کاری‌های ذکر شده بعد از ثبت کمپانی است.مقالات مرتبط:

آموزش ثبت شرکت با نکات طلایی و مهم

آموزش پلمپ دفاتر قانونی در شرکتهای تجاری 

کارگاه آموزش ثبت انواع شرکت قزوین 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *