ممنوعیت نوشتن چک در وجه حامل

ممنوعیت نوشتن چک در وجه حامل

بنابر نظر کارشناسان مسائل حقوقی، قانون ممنوعیت نوشتن چک در وجه حامل هم امکان وصول چک را بیشتر می‌کند، و هم پشتوانه چک را افزایش می‌دهد. در ادامه بحث سعی می‌کنیم، ممنوعیت نوشتن چک در وجه حامل را بیشتر توضیح دهیم و در صورتی که در زمینه آموزش پشت نویسی چک و مسائل مربوط به آن همچون دسته چک، قانون جدید چک نویسی، پشت نویسی اصولی چک‌های قلم خورده و.. با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید از طریق ارتباط با کارشناسان حقوقی آکادمی کلهر، به خوبی راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

 تعریف کلی از چک

چک به عنوان یکی از اسناد تجاری مهم، نوعی سند مالی محسوب می‌شود، که می‌توانیم برای خرید الان و پرداخت مبلغ در آینده از آن استفاده کنیم. فروشندگان و تاجران زیادی، از انواع حواله برای معاملات تجاری خود استفاده می‌کنند. صادر کننده چک با انجام چک نویسی، برای بانکی که در آن موجودی دارد، قید می‌کند که به دارنده مبلغ مورد نظر را بپردارند، در این‌صورت محال علیه (بانک) وجه مورد نظر را از حساب فرد، به دیگری واگذار می‌کند.

چک در وجه حامل چیست؟

 

ممنوعیت نوشتن چک در وجه حامل

چک در وجه حامل به معنای این است، که نام شخص معینی در برگه حواله نوشته نشود و هر فردی که حواله در دست او باشد، صاحب چک محسوب می‌شود. در واقع هر کسی که چک در وجه حامل را به بانک ببرد و آن را امضاء کند، می‌تواند آن را وصول کرده و هر مقدار وجهی را در صورت داشتن موجودی صاحب حواله دریافت کند. شعبه بانک وظیفه دارند، هویت فرد و نشانی او را در پشت چک ثبت کند و پس از دریافت امضاء از فرد، وجه را به وی بپردازند.

پشت نویسی چک و توضیح پشت نویسی چک قلم خورده

یکی دیگر راه‌های انتقال چک، پشت نویسی آن است، که می‌توان با استفاده از نوشتن نام، آدرس و مشخصات خود در پشت چک، آن را به فرد دیگری انتقال داد. البته در بیشتر موارد، دو امضاء در پشت چک برای انتقال آن کافی خواهد بود. در صورتی که در هنگام چک نویسی قلم خوردگی به‌وجود بیاید، چک فاقد اعتبار خواهد بود و این مشکل را می‌توان، از طریق پشت نویسی چک حل کرد. به این صورت که، علت قلم خوردگی را توضیح داده و آن را امضاء می‌کنند. این توضیح پشت نویسی چک قلم خورده، در قانون چک بسیار مهم است، و بدون نوشتن آن چک اعتبار خود را از دست خواهد داد. در قانون جدید چک ظهر نویسی چک، دیگر ممنوع بوده و اعتباری ندارد، که در ادامه بحث بیشتر به بررسی آن می‌پردازیم.

بررسی قانون ممنوعیت چک در وجه حامل

 

ممنوعیت نوشتن چک در وجه حامل

طبق قانون جدید چک‌ها، صدور و انتقال چک به شکل فیزیکی صدور و انتقال چک در وجه حامل و همچنین صدور و اعطای دسته چک، به کسانی که ورشکسته محسوب می‌شوند، و دارای چک برگشتی هستند، یا توان پرداخت ندارند، ممنوع اعلام شده است. بنابراین قانون که در 1399/9/21 به‌صورت رسمی اجرای آن الزامی شد، طبق آن هرگونه نقل و انتقال چک، باید در سیستم یکپارچه بانک مرکزی ثبت شود. البته این قانون به شکل رسمی در سال 97 به اجرا درآمد، اما در سال 99 تغییرات عمده و اساسی در آن به‌وجود آوردند، که عمل به این تغییرات برای صدورچک اجباری شد.

مهم‌ترین تغییری که در این قانون انجام شد، ممنوعیت صدور چک به‌صورت فیزیکی و نیز ممنوعیت انتقال چک در وجه حامل بود. طبق این قانون چک‌های صادر شده، باید بنابر تاریخ و مبلغی که در سامانه برای آنها ثبت شده است، باید فقط از طریق همان سامانه تسویه شوند. برای پرداخت هر وجه چک، باید استعلام‌های لازم از سامانه انجام گیرد، تا طبق آن پرداخت‌های انجام شود. براساس این شیوه صدور و ظهر نویسی چک در وجه حامل ممنوع است، و اگر از تاریخ 21 آذرماه سال 99 به بعد فردی بخواهد، چکی را صادر کند، باید با ورود به سامانه و درج مبلغ آن، فرد ذی‌نفع (کسی که مبلغ باید به حساب او واریز شود) را مشخص کرده، و سپس عملیات فیزیکی صدور چک را انجام دهد.

اطلاعاتی که از فرد صادر کننده در سامانه مشخص می‌کند که آیا فرد توان پرداخت چنین چکی را دارد یا نه؟ سقف مجاز توانایی پرداخت او چقدر است، و نیز تعداد چک‌های برگشتی فرد را هم نشان می‌دهد. اگر فرد چک برگشتی نداشته باشد، صلاحیت صدور چک جدید را دارد. در واقع دیگر اثری از چک در وجه حامل نیست و نام فرد دارنده کاملاً مشخص است. بنابراین چک دیگر از طریق ظهرنویسی امضاء و.. به دیگری منتقل نمی‌شود و فقط باید اطلاعات از طریق سامانه ثبت و وارد سیستم شود. اگر فرد دارای صلاحیت‌های لازم باشد، ممنوعیتی در پرداخت چک برای او وجود نخواهد داشت.

در صورت عدم ثبت اطلاعات در سامانه صیاد و چکاوک، بانک برگه در دست فرد مشمول قانون چک نخواهد شد و بانک از پرداخت آن خودداری می‌کند. در این صورت فرد باید، از طریق مراجع قضایی، درخواست وجه داده و مطالبه عادی خود را از دادگاه انجام دهد و مراحل دیگری را برای رسیدن به حق خود طی کند.

مؤسسه آکادمی کلهر

چک به عنوان یک برگه تجاری مهم، سال‌هاست که از طریق افراد مختلفی دست به دست می‌شود، در این بین ممکن است، افرد گرفتار دام‌های سود جویان و کلاهبرداران شده و تا مدت‌ها باید برای رسیدن به حق و حقوق خود مجبور باشند، در راهروهای دادگاه رفت و آمد کنند. لازم است افرادی که با چک سرو کار دارند، در زمینه مسائل حقوقی چک و قوانین مربوط به آن، اطلاعاتی را داشته باشند، تا با مشکلات بزرگی مواجه نشوند. مشاوران حقوقی آکادمی کلهر، سال‌هاست آموزش‌های زیادی را همچون آموزش چک نویسی یا همان آموزش چک نوشتن و آموزش پشت نویسی چک را به افراد مختلف ارائه داده‌اند.

این کارشناسان، با تجربیاتی که در زمینه پیگیری انواع پروندهای مربوط به چک دارند، خوشبختانه توانسته‌اند بیشتر آنها را به سرانجام برسانند و وکیل و موکل هر دو از نتیجه کار بسیار راضی بوده‌اند. در صورتی که هر گونه ابهام و سؤالی، در زمینه چ چک و مسائل مربوط به آن مواجه شدید، پیش از اقدام به هر کاری حتماً مشاوره بگیرید، تا با مشکلات بزرگی مواجه نشوید.

اقدام به وصول چک در وجه حامل، بسیار راحت‌تر از هر زمانی است، که چک به شکل‌های دیگری از جمله نام و اطلاعات فرد مشخصی صادر شود. در این شرایط  در صورت بروز هر نوع حادثه و مشکلی، مانند سرقت و کلاهبرداری، چک در وجه حامل پاس خواهد شد. با صدور قانون جدید چک، به منظور حذف این مشکل قانونی، چک در وجه حامل فاقد اعتبار بوده و باید کاملاً مشخص شود، که چک صادرشده به نام چه کسی است و فقط فردی که چک در وجه او صادر شده و همه اطلاعات در سامانه ثبت شده است، می‌تواند برای وصول آن را به بانک ببرد. این روش امکان پولشویی را به حداقل ممکن می‌رساند و می‌توان حساب‌ها را به خوبی کنترل کرد. با کمک این قانون جدید، می‌توان به خوبی ردیابی وجوه در سامانه بانکی را انجام داد.مقالات مرتبط:

روش نوشتن چک 

5 کلید طلایی در تنظیم چک بانکی

شرایط دریافت چک صیاد

انواع چک های فاقد اعتبار

نحوه انتقال چک و قوانین آن

پشت نویسی چک قلم خورده 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *