مشاور دیه رایگان

مشاور دیه رایگان

مشاور دیه رایگان از جمله خدمات ارزشمندی است که توسط مشاور حقوقی ارائه می‌شود و می‌تواند برای افراد در زمینه مسائل دیه بسیار مفید باشد. همه ما بارها کلمه دیه را شنیده‌ایم و با نام آن آشنایی داریم. برای جبران صدمه‌ای که به دیگری وارد شده است، خواه جراحتی کوچک و سطحی باشد و یا قطع عضو و مرگ، قانون دیه یا همان مجازات پولی را برای آن تعیین کرده است.

مشاور دیه چه کسی است؟

مشاور دیه فردی است که با داشتن دانش و آگاهی کافی در زمینه مسائل حقوقی و قانونی می‌تواند افراد را در حوزه دعاوی کیفری مانند دیه راهنمایی کرده و به آنان کمک کند. این مشاور حقوقی با دانش و تجربه‌ایی که دارد و به روش‌های قانونی می‌تواند خون‌بهای شخص را برای صاحبان دم بگیرد و در سایر موارد در این زمینه تمامی مسائل مربوط به دیه را حل و فصل نماید.

تعیین و محاسبه دیه

 

مشاور دیه رایگان

دیه به جراحت و قتل غیر عمد تعلق می‌گیرد، در صورت عمدی بودن قتل امکان دارد ولی دم با گرفتن دیه از قصاص بگذرد که در این شرایط دیه به قصاص تعلق می‌گیرد. قتل عمد مجازات قصاص را دارد ولی با رضایت ولی دم یا همان خانواده مقتول، مجازات می‌تواند به دیه کامل یا بیشتر و کمتر از آن مقدار تبدیل شود. دیه در سال 99 برای ماه‌های عادی به مبلغ 330 میلیون تومان و در ماهای حرام به‌میزان 440 میلیون تومان محاسبه می‌شود. دیه اعضای بدن نیز بر اساس همین مبلغ تعیین و پرداخت می‌گردد. در هنگام محاسبه دیه کلمات حقوقی بسیار پیچیده‌ای وجود دارند که محاسبه مقدار دیه را برای افرادی‌که دانش حقوقی ندارند مشکل و گیج کننده می‌سازد. در این زمینه باید سعی شود از مشاور حقوقی دیه استفاده کرد.

وکلای متخصص امور دیه با انجام مشاوره دیه رایگان آماده خدمت رسانی و محاسبه دقیق و تخصصی دیه مورد نظر شما هستند. باید توجه داشت که محاسبه دیه به‌وسیله بررسی دقیق عوامل زیادی مانند تأثیر عضو آسیب دیده بر روی زندگی فرد انجام می‌شود. جالب است بدانید که تمامی این محاسبات از طریق وکلای پایه یک دادگستری همراه با مستندات دقیق و مقبول انجام می‌شود. مشاوران متخصص و کار آزموده ما در آکادمی کلهر با داشتن سال‌ها تجربه موفق در زمینه پیگیری پرونده‌های دیه می‌توانند به بهترین شیوه شما را راهنمایی کرده  تا بتوانید به حق قانونی خود برسید.

اشکال مختلف آسیب‌دیدگی و صدماتی که دیه به آن تعلق می‌گیرد

دیه جزء مجازات‌های پیش‌بینی شده در قانون است. در شرایطی‌که افراد مرتکب جرایم غیرعمد می‌شوند که منجر به آسیب اعضای بدن و منافع آن شود باید دیه پرداخت نماید. دیه در مواردی‌که جرم عمدی باشد ولی قصاص نداشته باشد به آن تعلق می‌گیرد. در زیر چند مورد از آسیب دیدگی‌هایی که پرداخت دیه شامل آن می‌شود را معرفی می‌کنیم:

قتل شبه عمد

هنگامی‌که فردی قصد کشتن شخصی را نداشته باشد ولی باعث مرگ او گردد، در قانون به آن قتل شبه عمد می‌گویند.

فوت در جرائم رانندگی

تمامی حوادثی که منجر به صدمه‌ دیدن و یا فوت شخص شود مطابق قانون مشمول دیه است. میزان دیه مطابق با صدمه‌ای که به فرد وارد شده تعیین می‌شود.

دیه منافع اعضای بدن

اگر فردی منجر شود که دیگری حواس خود را از دست بدهد، فرد خاطی طبق قانون مجبور به پرداخت دیه منافع آن عضو می‌شود. این نوع از دیه شامل مواردی مانند عقل، چشایی، بویایی، صوت، شنوایی، بینایی، لامسه و گویایی است.

دیه جراحت

در شرایطی‌ که فردی موجب شود که دیگری با جراحتی همچون تورم، زخم، کبودی، مواجه شود با تشخیص پزشکی قانونی در مورد میزان جراحت مبلغ دیه به آن تعلق می‌گیرد.

دیه اعضای بدن

در مورد آسیب‌دیدگی اعضای بدن طبق قانون اگر عضوی که تنها یک عدد در بدن وجود داشته باشد و فرد مجرم موجب از بین رفتن آن شود، فرد محکوم به پرداخت دیه کامل می‌گردد. اگر از عضوی دوعدد در بدن باشد و یکی از آن‌ها از یبن برود مبلغ دیه برابر نصف دیه کامل است؛ اگر هر دو عضو از بین بروند مبلغ دیه برابر با دیه انسان کامل محاسبه می‌شود.

تفاوت دیه و ارش دیه چیست؟

 

مشاور دیه رایگان

طبق تعریف قانون ارش همان دیه‌ای است که مقدار آن بستگی به نوع جرم و کیفیت آن دارد که وابسته به سلامت فرد آسیب دیده است، که در اکثر مواقع توسط پزشکی قانونی تعیین می‌شود. شاید این سؤال به ذهن برسد، پس ارش با دیه چه فرقی دارد؟ دیه با توجه به‌میزان و نوع صدمه مقدار آن مشخص می‌گردد، مانند دیه قطع عضو که مقدار مشخصی دارد، ولی میزان ارش به تشخیص پزشکی قانونی بستگی دارد مانند پارگی رباط و آسیب به مهرهای ستون فقرات و.. می‌باشد.

بررسی خسارت‌های مازاد بر دیه

در شرایطی دیده می‌شود که فرد آسیب دیده باید هزینه‌های بیمارستان و دارو را پرداخت نماید. درباره این موضوع میان بعضی از افراد قانونگذار اختلاف وجود دارد. در این موارد به منظور درخواست خسارت‌های مازاد از دادگاه مربوطه باید از یک مشاور حقوقی دیه کمک گرفت، در چنین شرایطی که فرد آسیب دیده درخواست کند باید به این موضوع رسیدگی شود.

تفاوت میان دیه زن و مرد

طبق ماده 560 و 562 قانون مجازات‌های اسلامی اگر آسیب و صدمات وارد شده سبب زوال منافع و نقص عضو شود مقدار دیه زن نصف دیه مرد مورد محاسبه قرارمی‌گیرد. باید توجه داشت که مطابق ماده 551 قانون مجازات‌های اسلامی، تأمین تفاوت دیه زن و مرد در تمامی جرایم بر عهده صندوق تأمین خسارت‌های بدنی است که باید تعیین و مشخص گردد. همچنین در تمامی خسارت‌هایی که به شخص ثالث وارد شده به‌وسیله حوادث رانندگی،  طبق قانون از طرف شرکت‌های بیمه پرداخت می‌شوند به این صورت‌که هر دو جنس از دیه کامل برخوردار شده و تفاوتی میان زن و مرد نمی‌باشد.

بررسی مهلت برای پرداخت دیه

طبق قانون از موقع رخ‌دادن یک حادثه یا جنایت مهلت پرداخت دیه به‌صورت زیر می‌باشد و اگر پرداخت کننده دیه بخواهد بین زمان‌های تعیین شده  قسمتی از دیه و یا همه آن را پرداخت کند محکوم له باید بپذیرد.

 • قتل شبه عمد دوسال
 • خطای محض سه‌سال
 • اتفاق یا قتل عمد یک‌سال

مناسب‌ترین روش برای رسیدگی به پروندهای دیه

برای افراد در شرایطی‌ که شخص قصد شکایت کردن و گرفتن دیه را دارد به منظور سرعت بخشیدن به رسیدگی پرونده و راحت‌تر شدن کار باید از یک وکیل محاسبه دیه کمک گرفت. این پروندها معمولا در دادسرا یا همان دادگاه کیفری محاسبه می‌شوند، در این دادگاه نیازی به پرداخت هزینه برای ارائه دادخواست نیست. در صورتی‌که فرد به‌دلیل عدم مشاوره با وکیل در مورد درخواست دیه خود اشتباه کند، باید اقدام به تنظیم دادخواست برای رسیدگی به پرونده کند و هزینه‌ای جداگانه برای این امر بپردازد. بنابر این بهترین راه کمک گرفتن از یک مشاوره حقوقی دیه است.

همیشه کمک گرفتن از یک مشاور حقوقی به صرفه‌تر بوده و موجب پیشرفت سریع در کار می‌گردد و نتیجه بهتری هم در بر خواهد داشت. کارشناس دیه با داشتن علم و تخصص در این زمینه می‌تواند به خوبی پروندهای دیه را حل و فصل نماید. یک وکیل دیه با آشنایی کامل نسبت به جو دادگاه و تسلط بر قوانین مربوطه می‌داند در آن شرایط چه چیزی بگوید و از گفتن چه مواردی اجتناب کند، به عبارت دیگر چطور از موکل خود دفاع کند. این مشاوران با دانستن شیوه‌های درست پیگیری پرونده بهتر از هر شخص دیگری می‌تواند حق را بگیرد. بنابراین افراد می‌توانند با پیگیری به‌موقع پرونده خود، پرداخت کردن دیه را به حداقل برسانند.مقالات مرتبط:

مشاور حقوقی کیفری 

مشاور حقوقی آنلاین

5 وظیفه مهم مشاور حقوقی

مشاور حقوقی خانواده 

2 دیدگاه

 • سلام. نظریه پزشکی قانونی برای حادثه حین کار به شرح زیر است
  1) خرد شدگی استخوان ران چپ به نحو مطلوب ترمیم یافته است که دارای ده مقدر است
  2) ارش آسیب به سطح مفصل رانی – لگنی یک رصد دیه کامل انسان
  3) شکستگ انتهای تحتانی استخوان زند اسفل ساعد چپ ترمیم یافته دارای دیه مقدر است
  4) ارش آسیب نسج استخوانی استخوان زند اعلی دست چپ 2 درصد دیه کامل انسان است
  مقدار دیه چقدر است؟ حادثه در اردیبهشت ماه 1400 اتفاق افتاده

  • سلام. لطفا با این شماره تماس بگیرید
   09127874947

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *