مشاور حقوقی کیفری

مشاور حقوقی کیفری

مشاور حقوقی کیفری به‌معنای مشورت کننده در قانون، یکی از شاخه‌های مشاوره در زمینه مسائل حقوقی و قانونی است که می‌تواند در زمینه مسائل و جرائم کیفری به افراد مشاوره‌های لازم را در این زمینه ارائه کند. تمامی افرادی که در جامعه زندگی می‌کنند، بدون شک در تمامی شئونات زندگی خود در حوزه‌های کار و فعالیت اقتصادی تعامل با دیگران و زندگی خانوادگی و زناشویی و..با مشکلات و مسائل حقوقی مواجه می‌شوند. هر شخصی به‌منظور رفع دغدغه‌های حقوقی خود باید از یک فرد متخصص کمک بگیرد. استفاده از مشاور حقوقی می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن یک آگهی نسبی نسبت به‌مشکل به افراد ارائه نماید و برطبق آن فرد بتواند از طریق راهنمایی مشاور، پرونده خود را پیگیری کرده و اقدام به‌طرح دعوی نماید. مشاور حقوقی کیفری برای بسیاری از مشکلات جزایی می‌تواند تأثیرگذار و کارگشا باشد که در ادامه بحث به‌معرفی آن خواهیم پرداخت.

مشاور حقوقی چه کسی است؟

مقاله مشاور حقوقی

مشاور حقوقی با کارشناس حقوقی در یک معنی به‌کار می‌روند و تفاوتی با هم ندارند، البته وکلا هم می‌توانند مشاوره حقوقی ارائه دهند و شما می‌توانید مشاوره حقوقی خود را از یک وکیل دریافت نمایید. مشاور حقوقی برای اشخاص حقیقی و حقوقی دارای اهمیت زیادی است. مردم در زمینه حقوق مطالعات چندانی نداشته و با رویه و اصطلاحات قضایی آشنایی زیادی ندارند، بنابراین وجود یک مشورت کننده در قانون برای آنان می‌تواند بسیار مؤثر باشد. مشاور حقوقی با داشتن آگاهی به قوانین حقوقی مسیر درست را به‌ افراد نشان می‌دهد. مطابق ماده 2 قانون مجازات اسلامی، هرنوع رفتاری که شامل انجام دادن و یا ترک آن کار که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم به‌حساب می‌آید. تفاوت اصلی که میان دعاوی حقوقی و اختلافات کیفری، مسجل شدن وقوع و ترک نمودن فعلی است که قانون برای آن مجازات مشخص کرده است.

مشاور حقوقی کیفری چیست؟

مشاور حقوقی کیفری فردی است که، می‌تواند در زمانی‌که اشخاص با هر فعل و عملی که در قوانین کیفری برای آن مجازات تعیین شده است، مشاوره ارائه نماید. این مشاور حقوقی در دعاوی کیفری خدمات خود را ارائه می‌دهد که می‌تواند در زمینه موفقیت در پرونده‌های کیفری بسیار مؤثر باشد. مشاور حقوقی کیفری با آشنایی و تسلط کافی در مورد قوانین و قواعد کیفری و اصول کلی آن، راهکارهای مناسبی را به افراد می‌آموزد و با تنظیم لویح مورد نیاز به‌منظور پیگیری دعاوی افراد را یاری نماید. اگر مشاور حقوقی کیفری پروانه وکالت داشته باشد می‌تواند به‌طور مستقیم و شخصاً پرونده را بر عهده بگیرد. کسی‌که در امر حقوقی و کیفری مورد مشورت قرار می‌گیرد، باید داری قدر تجزیه و تحلیل مسائل را به‌خوبی داشته باشد و بتواند با دقت نظر تمامی موارد و جوانب امری که به‌وی سپرده شده را نظر بگیرد و بهترین و درست‌ترین گزینه را برای مراجعه کننده ارائه کند. مشاور حقوقی با داشتن تسلط برروی قوانین و مسائل حقوقی و داشتن فن‌بیان مناسب باید بتواند طرف مقابل را به‌خوب راهنمایی کند. ریزبین بودن و به چالش کشیدن مسائل به‌منظور تجزیه و تحلیل آن در مسائل کیفری امری مهم و اساسی محسوب می‌شود، که این مشورت کننده قانون به‌منظور رسیدن به‌حقیقت به‌خوبی از آن بهره می‌برد. این فرد باید کاملا رازدار و امانت‌دار باشد و احساس تعهد کند و قادر باشد در زمان مناسب تصمیم درست را اتخاذ نماید.

اهمیت مشاور حقوقی کیفری:

انجام هر کاری با داشتن آموزش و آگاهی‌های لازم  و ابزارهای کامل  به‌خوبی انجام می‌شود. در اختیار نداشتن ابزار مناسب برای انجام کار، گاه چنان کار را پیچیده و دشوار می‌نماید که سبب انصراف از آن می‌شود، که علت آن فقط نداشتن اطلاعات و آگاهی کافی است. مسائل حقوقی مخصوصاً کیفری جزء همین کارها و مسائلی محسوب می‌شوند، که اگر ابزار و اطلاعات کافی و لازم نباشد نمی‌توان کار را تا پایان پیش‌برد، و منجر به انصراف فرد به‌دلیل درماندگی از حل مسئله و چگونگی انجام روال کار می‌شود. ارائه مشورت در امور قانونی و حقوقی امری کاملا تخصصی است، و ارائه مشاوره بدون آگاهی و نداشتن علم از ابعاد آن می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری را به شخص دریافت‌کننده مشاوره وارد کند. در مواردی که با امور کیفری مواجه شدید با انتخاب یک وکیل کیفری متخصص در این‌کار، می‌تواند بسیار کارگشا بوده و راهکارهای مناسبی به‌منظور دستیابی به‌هدف ارئه کند.

مشاور حقوقی کیفری در چه زمینه‌هایی می‌تواند به اشخاص خدمات مشاوره ارائه نماید؟

در قانون جزایی، جرایم کیفری به‌چند دسته تقسیم می‌شوند، هر کدام از این دسته‌ها دارای مصادیقی به‌شرح زیر می‌باشند:

جرایمی که علیه اشخاص هستند:

این نوع از جرایم به‌مجموعه جرم‌هایی گفته می‌شود که بر علیه تمامیت جسمانی و روانی افراد باشد. این نوع از جرایم در حقوق کیفری امکان دارد موجب آسیب به‌جسم افراد شود یا اینکه حیثیت و آبروی آنان را خدشه‌دار نماید، از جمله این جرایم می‌توان به‌موارد ذیل اشاره کرد:

 • نشر اکاذیب
 • افشای اسرار حرفه‌ای
 • حتک حرمت
 • مراسات و مخابرات
 • جرایم جنسی
 • آدم ربایی
 • قاچاق انسان
 • مزاحمت تلفنی
 • توقیف غیرقانونی
 • تهدید
 • توهین

جرایمی که علیه اموال و مالکیت اشخاص است:

مجموعه‌ای از جرایم کیفری را شامل می‌شود که با توجه به‌بررسی جرم و جرم انگاری تهدیدی برای مالکیت افراد محسوب می‌شود. قانون‌گذار این نوع از جرایم را به چهار دسته تقسیم نموده است:

 • صدور چک پرداخت نشده یا بی‌محل
 • سرقت
 • خیانت در امانت
 • کلاهبرداری

جرایمی علیه امنیت و آسایش عمومی:

مشاور حقوقی کیفری

مهم‌ترین اهداف هر جامعه  که بالاترین هدف آن محسوب می‌شود حفظ نظم جامعه بدون درگیری می‌باشد. تمامی کشورها و جوامع سعی می‌کنند گام‌های اساسی به‌منظور حفظ نظم و آسایش و امنیت عمومی بردارند. قانون‌گذار در قانون جزا قسمتی از آن را به‌حقوق امنیت و آسایش عمومی اختصاص داده است. جرایم علیه آسایش عمومی شامل:

 • قلب سکه و ترویج این کار
 • جعل اسناد و مدارک و استفاده از سند مجعول
 • ارتشا و رشا

جرایمی که علیه نظم و امنیت جامعه را در برمی‌گیرد شامل موارد ذیل است:

 • جاسوسی
 • محاربه
 • جمع‌آوری اطلاعات محرمانه
 • تخریب اموال دولتی و اموال عمومی
 • سوء قصد به مقامات بلند پایه سیاسی
 • تهدید به بمب‌گذاری
 • اتلاف اسناد دولتی
 • شورش و تحریک مردم به انجام شورش

مشاور حقوقی کیفری با ید دارای چه ویژگی‌هایی باشد:

اولین ویژگی برای انتخاب یک وکیل و یا یک مشاور کیفری برای یک پرونده کیفری، توجه به این امر است که آیا این فرد از لحاظ جسمی و روحی آن‌قدر تسلط و قدر ت دارد که بتواند به‌درستی از حق دفاع کند و موفق شود؟ صرف‌نظر ازداشتن سواد بالا و تجربه کافی در زمینه پرونده های کیفری، فرد مشاور باید از لحاظ روحی هم قدرت رویارویی با موارد آن پرونده را داشته باشد که این مورد یکی از مهم‌ترین موارد مورد توجه در باره وکیل یا مشاوره حقوقی در موارد کیفری است.

ویژگی دوم این است که باید دارای سابقه کاری به‌مدت چندین سال در زمینه پرونده های کیفری را دارا باشد و صرف وکیل بودن فرد خود دلیل نمی‌شود که مشاوره پرونده کیفری و وکالت آن را به وی واگذاری کرد.

سومین ویژگی این است که باید دارای تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق کیفری و جرم شناسی در این زمینه را اخذ کرده باشد.

دفاع از حق و حقوق در زندگی هر فردی مهم‌ترین چیزی است که همواره برای حفظ ارزشمند بودن خود باید آن‌ را انجام دهند. متأسفانه دیده می‌شود افرادی به‌دلیل عدم آگاهی در مورد مسائل حقوقی و داشتن اطلاعات کم و نادرست نمی‌توانند از حق خود دفاع کرده و حتی مورد سوء استفاده هم قرار می‌گیرند. مشاوران حقوقی کیفری به‌منظور حل چنین مشکلاتی شما را در راه دفاع از حقوق ازدست رفته‌تان یاری می‌نمایند. با تکیه بر مشاوران آگاه و متخصص آکادمی کلهر به‌راحتی می‌توانید با بهره‌گیری از مشاوره‌های آنان با پیچ و خم‌های مسائل حقوقی و روال قانونی کار خود آگاه شوید.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *