مشاور حقوقی طلاق

مشاور حقوقی طلاق

مشاور حقوقی طلاق به منظور کاهش خسارت‌ها و هزینه‌های ناشی از متارکه، می‌تواند بسیار مفید و کارگشا باشد. مشورت با متخصص در هر رشته‌ای امری ضروری و انکارناپذیر است، مخصوصاً زمانیکه قصد دفاع از پرونده یا اقامه دعوی داشته باشیم. در این صورت سعی کنید به اطلاعات ناقص و پراکنده اکتفا نکنید. طلاق یکی از این مسائل است که سرشار از نکات ظریف حقوقی بوده و آشنایی با رویه‌های قضایی آن نقشی اساسی در نحوه ارائه دلیل، اقامه دعوی و دفاع دارد. بنابراین کمک گرفتن از یک مشاور حقوقی طلاق امری مهم است که می‌تواند در احقاق حقوق افراد و ضایع نشدن آن بسیار مؤثر باشد.

تعریف مشاور حقوقی طلاق

رایزن حقوقی فردی است که به واسطه دانشی که نسبت به مسائل حقوقی دارد، می‌تواند به افراد در زمینه‌های حقوقی مختلفی مشاوره ارائه دهد. مشورت با یک مشاور برای پیشگیری از ضررهای احتمالی امری ضروری است. این افراد به‌دلیل دانش و تسلطی که به قوانین دارند، کمک می‌کنند اشخاص انتخاب‌های درستی داشته باشند. مشاور حقوقی طلاق با آگاهی کامل از احکام و قوانین حقوقی حاکم بر خانواده به بررسی دقیق و کامل مسائل مربوط به دعاوی خانواده می‌پردازد و می‌تواند آن‌ها را به خوبی راهنمایی کند. این رایزن حقوقی در مهم‌ترین مسائل این حوزه در رابطه با طلاق، شرایط ازدواج، نفقه، حضانت فرزند، مهریه، تکالیف زن و شوهر و..دارای تجربه کافی بوده و کاملا نسبت به رویه دادگاهی آن آگاه است.

اهمیت استفاده از مشاور حقوقی طلاق

 

مشاور حقوقی طلاق

طلاق و جدایی از مهم‌ترین موضوعات مربوط به حقوق خانواده است. زن و مرد هر کدام با داشتن بعضی از شرایط می‌توانند خود را مطلقه کنند و در مواردی به‌صورت توافقی جدا شوند. طلاق دارای مسائل جانبی زیادی است که در زمان جدایی در مورد آن‌ها باید تصمیم گرفت. قانون‌گذار قوانین دقیقی را در این حوزه مشخص نموده است. بنابراین زمان مشورت با یک مشاور حقوقی با تجربه و آگاه برای زوجین بسیار ضروری و مهم است. این رایزن می‌تواند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز شما را در گرفتن حق و حقوق‌تان بسیار یاری کند. متارکه به شکل‌های مختلفی چون خلع، رجعی، توافقی و.. انجام می‌گیرد که هر یک قوانین و احکام مربوط به خود را دارند و راهنمایی مشاور حقوقی طلاق در تسریع روند این امر بسیار مفید می‌باشد.

بررسی نکات مهم در مشاوره طلاق

طلاق جزء مسائلی است که با روحیه افراد ارتباط مستقیمی دارد و باید شتاب‌زده به آن اقدام نکرد. اگر مشکل قابل حل و فصل است و می‌توان زندگی را ادامه داد از انجام این امر منصرف شوید. زمان انجام مشاوره طلاق تمامی مسائل و جزئیات را برای رایزن مربوطه توضیح دهید تا او بتواند با توجه به شرایط اقدامات درستی را انجام دهد. اگر برای جدایی تصمیم قطعی دارید، به مشاور حقوقی خود اعتماد کنید تا بتواند بر اساس تجربیاتی که در این زمینه کسب کرده شما را در مسیر درستی هدایت کند. آکادمی کلهر با ارائه مشاوره طلاق زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری بستری مناسب را برای حل و فصل مشکلات حقوقی افراد در این زمینه فراهم نموده است.

جدایی و طلاق دارای انواعی است که در زیر به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم:

طلاق رجعی

طبق ماده 1148 قانون مدنی آمده است که برای شوهر در مدت زمان عده حق رجوع است. منظور از رجعی این است که در مدت مشخص عده، مرد می‌تواند بدون نیاز به عقد و نکاح مجدد برای شروع زندگی به زن رجوع کند.

طلاق خلع

در این نوع از طلاق مرد نسبت به زن و یا بالعکس کراهت دارد. که هر کدام شرایط مربوط به خود را دارند. مثلا اگر زن نسبت به مرد کراهت دارد، باید تمام و یا بخشی از مهریه را به مرد ببخشد. اگر این کراهت دو طرفه است طلاق مبارات گفته می‌شود.

طلاق از سوی زن

 

مشاور حقوقی طلاق

اگر چه در قانون حق طلاق به‌طور کلی به مرد واگذار شده است، به این معنا نیست که زن حق مطرح کردن آن را ندارد. زن با داشتن شرایطی می‌تواند اقدام به متارکه کند که همان شروط ضمن عقد است که حق طلاق را به زن می‌دهد. در زیر به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم:

 • در شرایطی که مرد از انجام حقوقی که بر عهده او واجب است مانند خرجی و نفقه به مدت 6 ماه خودداری کند.
 • ثابت شدن دیوانگی مرد
 • بد رفتاری مرد تا حدی که ادامه زندگی با او برای زن ممکن نباشد.
 • داشتن بیمارهای خطرناک و در مواردی غیرقابل درمان که برای زندگی زن خطرناک باشد.
 • مرد به‌کاری مشغول باشد که موجب لطمه‌زدن به آبرو و حیثیت زن و خانواده‌اش می‌شود و مشکل‌زا باشد.
 • محکومیت مرد به 5 سال زندان همراه با جزای نقدی باشد یا نباشد، در هر صورتی زن می‌تواند طلاق بگیرد.
 • مرد به اعتیاد مبتلا باشد و آسیب روحی و فیزیکی به زن و فرزندان وارد کند، یا این مسئله موجب بیکاری و فروش وسایل منزل و.. شود.
 • اگر مرد به ‌مدت 6 ماه زندگی خانوادگی را ترک کند بدون داشتن هیچ‌گونه عذرموجه، زن می‌تواند جدا شود.
 • مرد جرمی را مرتکب شود که موجب محکومیت قطعی او شود و اجرای مجازات‌های مانند حد و تعریز را در بر داشته باشد که موجب لطمه وارد شدن به شئون و حیثیت خانواده زن شود در این صورت تشخیص آن با توجه به عرف و شرایط زن، برعهده دادگاه است و زن می‌تواند طلاق بگیرد.
 • ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر اول که با انجام آن حق طلاق با زن است

طلاق از سوی مرد

یکی از حقوقی که در امر ازدواج به مرد داده شده حق طلاق زن است. اگر مرد قصد جدایی از زن را داشته باشد باید حق و حقوق او را که شامل اجرت‌ المثل، نفقه و مهریه است را پرداخت نماید. در شرایطی که علت طلاق هر امری به جز بد رفتاری زن باشد، مرد موظف است که تا حد نصف دارایی و اموالی را که بعد از عقد به‌ دست‌ آورده است را به زن پرداخت کند. در مورد انجام متارکه از سوی مرد و قوانین مربوط به آن سعی کنید از یک مشاور حقوقی طلاق بهره ببرید.

طلاق توافقی

در این نوع از جدایی زوجین در همه مواردی‌که در زمان طلاق باید در مورد آن تصمیم بگیرند توافق دارند. ممکن است با توجه به شرایط موجود و عدم تمایل به ادامه زندگی با اکراه و یا با گذشت در اموری که قانون تعیین کرده است توافق کنند.

طلاق در دوران عقد

بررسی شرایط طلاق در دوران عقد جزء موارد مهمی است که از سوی مردم بسیار مورد پرسش قرار می‌گیرد. این نوع از جدایی دارای شرایطی است که به‌طور خلاصه به بررسی آن می‌پردازیم:

 • اگر زن در دوران عقد و پیش از طلاق باکره باشد نصف مهریه به او تعلق می‌گیرد.
 • درصورتی که زن در دوران عقد در منزل پدرش باشد اجرت المثل به او تعلق نمی‌گیرد.
 • در صورت باکره بودن زن هر کدام از زوجین می‌توانند نام همسر را از شناسنامه خود حذف کنند.
 • با توجه به انجام گرفتن عقد زن می‌تواند طلاها و هدایای خریداری شده برای خود نگه‌دارد.

طلاق یکی از مسائل خاص و پیچیده حقوقی است که می‌تواند فشار ذهنی و مشکلات روحی را برای افراد ایجاد کند و نیازمند صرف زمان و هزینه است. در صورتی‌که این امر به درستی و با مشاوره حقوقی انجام نگیرد احتمال دارد ضرررهای جبران‌ناپذیری به افراد وارد شود. استفاده از یک رایزن خوب و با مهارت در احقاق حق طرفین بسیار مؤثر بوده و روند جدایی را تسریع می‌کند. مشاور حقوقی به افراد کمک می‌کند تا برای هر اقدامی در این مسیر به خوبی فکر کنند و بعد تصمیم بگیرند و نیز هزینه طلاق برای آن‌ها کمتر شده و متحمل ضرر مادی سنگین نشوند.مقالات مرتبط:

مشاور حقوقی خانواده

5 وظیفه مهم مشاور حقوقی

مشاور حقوقی آنلاین 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *