مشاور حقوقی خانواده

مشاور حقوقی خانواده

مشاور حقوقی خانواده وظیفه دارد که در حوزه مسائل حقوقی به خانواده هایی که در این زمینه نیازمند راهنمایی وکمک هستند مشاوره برساند.خانواده از مهم‌ترین ارکان یک جامعه است که در آن فرزندان که آینده‌سازان کشور هستند پرورش می‌یابند و رشد می‌کنند؛ بنابراین وجود آرامش در فضای خانواده و نبود تنش در میان والدین برای رسیدن به این امر بسیار مهم و ضروری است مسائل و مشکلاتی که در میان اعضاء خانواده و زن و مرد به وجود می‌آید در بیشتر موارد بدون دخالت قانون آن را حل‌وفصل می‌کنند. در شرایطی ممکن است مسائل و مشکلات بسیار پیچیده باشند و زوجین نتوانند با یکدیگر ادامه دهند. وجود مشاور حقوقی خانواده در چنین شرایطی برای حل‌وفصل مشکلات می‌تواند کارگشا و کمک‌کننده باشد.

مشاور حقوقی خانواده چه کسی است؟

 مشاور حقوقی خانواده کسی است که دارای اطلاعاتی کامل و جامع از قانون مدنی مربوط به بخش خانواده داشته و اطلاعات کاملی در مورد قانون حمایت از خانواده و قوانین خانواده دارد، تا بتواند به شکلی صحیح و اصولی خدمات حقوقی خود را برای متقاضی در زمینه‌های مختلفی که خانواده در آن پرونده دارند انجام دهد و با رویه دادگاه خانواده آشنایی کامل و دقیقی داشته باشد.

تفاوت مشاور حقوقی خانواده با مشاور روانشناسی چیست؟

مشاور حقوقی خانواده مسائل قانونی و حقوقی خانواده را مورد بررسی قرارداده و تلاش می‌کند که با ارائه راهنمایی‌های حقوقی کاربردی به افراد کمک کند. اما مشاور روانشناسی به واکاری مسائل روحی و روانی افراد می‌پردازد. رایزن حقوقی باید دارای تجربه و تحصیلات آکادمیک باشد و دانش حقوقی لازم را داشته باشد، این فرد اطلاعات کاملی در مورد حقوق خانواده داشته و با  تجربه خود می‌تواند گره زندگی مشترک افراد را باز کند. مشاور روانشناشی مشاوره‌های در زمینه رفع مشکل روحی و کم کردن تنش به افراد ارائه می‌دهد اما مشاور حقوقی در زمینه رفع مشکلات حقوقی خانواده به‌منظور پیشگیری از ضررهای جبران‌ناپذیر احتمالی به افراد کمک می‌کند و سعی می‌نماید به آنان در داشتن انتخابی مناسب و گرفتن تصمیمی درست کمک کند.

ویژگی‌های مربوط به مشاور حقوقی خانواده

مشاور حقوقی خانواده نقش به سزایی در این نهاد مهم اجتماعی دارد. امروزه آگاهی داشتن در مورد حقوق افراد اهمیت فوق‌العاده‌ای در این نهاد اجتماعی دارد. به‌خاطر حساسیت ویژه‌ای که مسائل این حوزه دارند یک رایزن آگاه و دلسوز و متبحر می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در زندگی زناشویی زوجین ایفا کند. این کار به‌جرئت می‌توان گفت که جزء سخت‌ترین و مهم‌ترین وظایفی است که این افراد به عهده دارند، زیرا از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نیازهای جامعه حفظ بنیاد خانواده است. مشاور حقوقی خانواده باید دارای ویژگی‌ها و خصوصیاتی باشد که به بررسی آن می‌پردازیم:

راز نگه‌دار بوده و اسرار موکل خود را حفظ نماید:

از مهم‌ترین وظایف یک رایزن خوب حفظ اسرار موکل است و در دعاوی خانواده این وظیفه بسیار مهم و چشمگیر است. یک مشاور خوب و آگاه هیچ‌گاه و در هیچ شرایطی اسرار موکلش را که در نزد او بازگو کرده در اختیار فرد دیگری قرار نمی‌دهد و همیشه صلاح و منافع موکل را در اولویت قرار می‌دهد.

باید دارای آگاهی و اشراف کامل از قوانین خانواده باشد:

رایزن حقوقی خوب باید دارای اطلاعات کامل در مورد مسائل حقوقی خانواده باشد و تمامی اطلاعات او به‌روز بوده و با داشتن تجربه و شناخت کافی و لازم در امور خانواده بتواند مشاوره حقوقی کاملی را در اختیار موکل قرار دهد. مزایا و معایب اقدامات حقوقی را کاملاً به اطلاع او برساند تا بتواند انتخاب صحیح و کاملی را داشته باشد.

دلسوز و خیرخواه باشد:

مشاور حقوقی خوب کسی است که در ابتدا سعی در اصلاح امور میان زوجین داشته باشد و آن‌ها را به صلح و سازش سوق دهد. با داشتن آگاهی کامل نسبت به جایگاه زوجین و حقوق آنان می‌تواند در طول این مسیر دشوار و حساس به‌درستی راهنمایی کند و درصورتی‌که ادامه زندگی مشترک برای زوجین امکان‌پذیر نباشد سعی کند با کمترین میزان تنش و آسیب از یکدیگر جدا شوند.

بررسی حقوق و تکالیفی زن و مرد که موردتوجه مشاور خانواده در ارتباط با حقوق زوجین است.

مشاور حقوقی خانواده

هرکدام از اعضای خانواده تکالیف و حقوقی دارند که هر یک از زن و مرد و فرزندان نسبت به انجام این حقوق موظف هستند و باید نسبت به رعایت حقوق یکدیگر اهتمام و توجه کافی را داشته باشند از جمله حقوق و تکالیف زن و مرد می‌توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • حسن معاشرت متقابل و رابطه زناشویی خوب با یکدیگر تلاش برای ایجاد یک فضایی امن و مناسب برای فرزندان و توجه به تربیت آنان
 • باتوجه‌به نقش ریاستی مرد در خانواده او موظف به پرداخت نفقه همسر و فرزندان است که شامل خوراک، پوشاک و دیگر مایحتاج زندگی است.
 • زن باید در محل سکونتی که مرد تعین می‌کند زندگی نماید مگر درصورتی‌که اختیار انتخاب خانه و منزل به زن داده باشد.
 • اگر زن کاری را انجام دهد که به حیثیت او و مصالح خانواده لطمه وارد کند مرد می‌تواند او را منع کند.
 • زن در دارای و جهیزیه خود حق تصرف داشته و مرد نمی‌تواند او را منع کند یا دخالتی داشته باشد.

 چه زمانی مراجعه به مشاور حقوقی خانواده ضرورت پیدا می‌کند؟

زمانی که احساس بیماری می‌کنیم مسلماً با سراغ پزشک می‌رویم، باید در زمان بروز اختلافات و مشکلات خانوادگی به‌جای مشاوره با افراد کم آگاه و نابلد با مراجعه به رایزن حقوقی بتوانیم به بهترین شکل ممکن در زمینه مسائل خانوادگی خود از ایشان کمک بگیریم. داشتن برخی از اطلاعات سبب می‌شود در زمینه‌هایی که در آن درگیر هستیم بسیار مفید و کارساز باشد. اهمیت این کار زمانی مشخص می‌شود که می‌بینم افرادی به‌اشتباه شکایت یا دادخواستی را مطرح کرده‌اند و مدت زمانی را درگیر پرونده‌های بوده‌اند بدون اینکه هیچ نتیجه‌ای از آن گرفته باشند. تمامی این افراد این مسئله را دیگر می‌دانند که پیش از هر اقدام قضایی و حقوقی باید با یک مشاور خبره و متخصص در این زمینه مشورت نمود تا در زمان و هزینه بسیار صرفه‌جویی کرد. تعداد افرادی که هنوز هم با گذشت چندین سال در گیر یک پرونده خانوادگی هستند و بدون درنظرگرفتن حق خود و صرفاً به دلیل خستگی و به نتیجه نرسیدن از دعوی خود چشم‌پوشی می‌کنند از حق خود صرف‌نظر می‌نمایند.

مشاور حقوقی خانواده چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

مشاور حقوقی خانواده

قوانین حاکم بر روابط خانوادگی در چندین حوزه قابل ارزیابی و بررسی است که هرکدام از این زمینه‌ها مسئولیت‌هایی را از نظر قانونی برعهده افراد در ارتباط با یکدیگر قرار می‌دهد. زن و شوهر بنا بر میل و رغبت خود تن به ازدواج باهم و انعقاد عقد و قرارداد می‌دهند حالا چه از آثار این عقد آگاهی داشته باشند یا نه. در زمان امضا و تنظیم سند ازدواج مسئولیت‌های قانونی این عقد به طور کامل در عقدنامه قید نمی‌شود. در واقع قانون خود مسئولیت‌های عقد زوجین را معین کرده و اجرای آن را برای آنان ضروری می‌نماید. این تکالیف مالی و غیرمالی موارد زیادی را در قانون خانواده در برمی‌گیرد که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • نحوه مطالبه نفقه
 • تمامی حقوق قانونی زوجین
 • تعیین تکلیف مربوط به حضانت فرزندان
 • میزان اجرت‌المثل، نحوه مطالبه مهریه، میزان مدت‌زمان آن
 • پیگیری مستمر پرونده‌های خانوادگی
 • نفقه زوجه
 • نفقه فرزندان
 • ممنوع‌الخروجی زوجین
 • ترک انفاق
 • شروط ضمن عقد و شرط نصف دارایی
 • گواهی عدم امکان سازش
 • طلاق توافقی، رجعی، بائن، خلع، مبارات
 • رجوع
 • فسخ نکاح و موارد آن
 • حضانت فرزند
 • ملاقات فرزند
 • تأمین خواسته جهیزیه واستر داد آن

زمانی که در هر بخشی از تکالیف و حقوق مربوط به اعضای خانواده مشکلی ایجاد شود آن‌ها می‌توانند از روندهای قانونی مسئله خود را پیگیری نمایند. قبل از انجام هر اقدامی و پیش از هر کاری باید از مشاوره حقوقی خانواده کمک گرفت و هیچ‌گاه اهمیت آن را نباید دست‌کم گرفت و مطمئن باشید با کمک یک رایزن حقوقی خوب  مانند مشاوران خبره وممتاز آکادمی کلهر مانع از بروز مشکلات بیشتری در آینده شده و با یاری خدا از سختی‌ها عبور می‌کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *