قوانین جدید چک نویسی

قوانین جدید چک نویسی

قوانین جدید چک نویسی، برای ثبت اطلاعات چک صیاد در سامانه صیاد وضع شده است. طبق قانون جدید چک، این اطلاعات باید به درستی درج و ثبت شوند، تا چک صیاد از نظر قانونی، برای دریافت وجه اعتبار داشته باشد. قانون جدید چک، از پنجم فروردین ماه سال جدید (1400)، همزمان با شروع فعالیت بانک‌ها پس از شش روز تعطیلی، به مرحله اجرا درآمد. بنابر قانون جدید چک، تمامی بانک‌های خصوصی، دولتی و همچنین مؤسسات اعتباری، باید دسته چک‌های جدید را برای متقاضیان صادر کنند. طبق ماده 21 قانون چک؛ تمامی دسته چک‌ها، باید در سامانه صیاد ثبت شوند.

در مورد دسته چک‌های قدیمی باید گفت؛ اگر تاریخ آن‌ها مربوط به سال‌های گذشته باشد (قبل از1399/10/20)، قوانین گذشته چک درباره وصول، صدور و انتقال حواله در مورد آن، به روال گذشته انجام می‌گیرد. مهم‌ترین شباهتی که میان قانون جدید چک با قوانین قبلی وجود دارد، اجباری بودن وجود وجه در حساب صاحب اصلی حواله است. در صورت عدم موجودی کافی در حساب صادر کننده چک، همان موضوع همیشگی چک برگشتی مطرح خواهد شد. در ادامه این بحث ما را همراهی کنید، تا با قوانین جدید چک صیاد و نحوه چک نویسی آن بیشتر آشنا شویم.

چک صیاد چیست؟

براساس قانون جدید چک، همه بانک‌ها باید از دسته چک‌های صیادی، که کاملاً به یکدیگر شباهت دارند استفاده کنند. تنها تفاوت این حواله‌ها، آرم مخصوص هر بانک برروی آن است. در چک‌های صیاد، نمی‌توان چک را در وجه حامل صادر نمود. انجام ظهرنویسی چک یا پشت نویسی حواله نیز در چک صیاد ممنوع است. هر گونه نقل انتقالی که در زمینه چک انجام می‌گیرد، باید در سیستم یکپارچه بانک مرکزی ثبت شود. در چک صیاد شماره خاصی بر روی هر برگه ثبت شده است، که مهم‌ترین ویژگی این نوع حواله محسوب می‌شود. با ارسال این شماره به پیامک 701701 می‌توان، اطلاعاتی در مورد سوء سابقه فرد صادر کننده، در زمینه چک‌های قبلی که صادر کرده است به‌دست آورد، تا افراد بتوانند با اطلاعات کامل‌تری چک را رد و بدل کنند.

مزیت قانون جدید چک

با انجام اعتبار سنجی که، از طرف بانک مرکزی انجام می‌گیرد؛ افرادی‌که چک نویسی را انجام می‌دهند و اقدام به صدور چک می‌کنند، دیگر کسی نمی‌تواند بیشتر از مبلغ اعتباری که در بانک‌ها دارد، حواله را صادر نماید. قبلاً هر فردی حتی با حساب خالی هم می‌توانست، چک نویسی را انجام دهد و افراد دیگر را با وعده‌های پوشالی بلاتکلیف بگذارد و از آنان سوء استفاده کند. در این شرایط دارنده چک، فقط می‌توانست از حساب متصل به چک برداشت نماید؛ که در بعضی مواقع ممکن بود، این حساب هم خالی باشد.

برداشت از دیگر حساب‌های فرد صادر کننده حواله، مشروط به طی کردن راه‌های قانونی، و کسب اجازه از قوه ‌قضائیه بود. اما در قانون جدید چک صیاد، در صورت خالی بودن حساب اصلی متصل به چک، بانک‌ها این اجازه را دارند، که از سایر حساب‌های افراد برداشت کنند. این حساب‌ها به ترتیب اولویت شامل: حساب جاری، حساب قرض‌الحسنه، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، حساب سرمایه‌گذاری بلند مدت است که به میزان وجه چک برای دارنده آن برداشت می‌نماید.

تاریخ اعتبار چک صیاد

 

قوانین جدید چک نویسی

تاریخ سررسید چک صیادی، بر اساس قانون جدید نمی‌تواند، بیشتر از سه سال از دریافت دسته چک باشد. پس از 3 سال، چک در سامانه ثبت نمی‌شود، و فاقد اعتبار است.

بررسی سامانه صیاد

سامانه صیاد که در حال حاضر قسمتی از سایت بانک مرکزی است؛ مخفف عبارت صدور یکپارچه الکترونیکی چک است. در این سامانه استعلام چک و ثبت و تأیید آن انجام می‌گیرد. راه‌اندازی این سامانه موجب شد، که نظارت بر فرآیند صدور چک‌ها بیشتر شده و بتوان هر برگه از حواله را به‌طور جداگانه پیگیری کنند. وجود این سامانه، سبب به‌دست آوردن اطلاعاتی یکپارچه از وضعیت دسته چک‌های موجود در کشور شده و قدرت شعب بانک‌ها در صدور دسته چک تقریباً حذف شده است.

روش نوشتن چک صیاد

همان‌طوری که قبلاً هم گفتیم، از لحاظ ظاهری چک صیادی بانک ملی، صادرات، تجارت، سپه و…هیچ تفاوتی باهم ندارند. تنها تفاوت این چک‌ها، آرم و نشانه بانک مورد نظر برروی آن است، در واقع تمامی حواله‌های صیاد متحدالشکل هستند. انجام چک نویسی این نوع از حواله، شبیه نوشتن چک‌های قدیمی است. باید تمامی نکاتی که در هنگام نگارش چک‌های قدیمی رعایت می‌شد، در زمان چک نویسی صیاد هم مورد توجه قرار گیرد. در زیر نکات مهم در نوشتن چک صیاد را بیان می‌کنیم:

  • در زمان نگارش چک؛ مبلغ آن را هم به حروف بنویسید و هم به عدد، و می‌توانید برروی مبلغ چسب نواری بکشید و با ناخن خراش دهید. جاهای خالی در کنار نوشتن مبلغ در چک را، با علامت ضربدر یا اسلش پر کنید.
  • نام و نام خانوادگی خود را واضح و خوانا بنویسید. امضاء مشخصی برای چک نویسی داشته باشید. امضاء خیلی ساده و یا خیلی پیچیده نباشد.
  • در صورت لزوم قید کنید، که چک برای چه چیزی صادر شده است (خرید خانه، ماشین، زمین و..).
  • در صورتی‌که چک فاقد هر نوع خط خوردگی باشد؛ آن را در پشت حواله بنویسید، که فاقد هرگونه قلم خوردگی می‌باشد. اگر چک قلم خوردگی داشت، حتماً میزان آن و علت خط خوردگی را در پشت چک بنویسید.
  • تمام مراحل چک نویسی را خودتان انجام دهید و سعی کنید، قلم مخصوص به خود را همیشه همراه داشته باشید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید، از چک کپی گرفته و یک برگه کپی آن را در نزد خود نگه دارید.

مشاوران آگاه و خبره ما در آکامی کلهر؛ با داشتن تسلط کامل بر روی تمامی قوانین حقوقی، می‌توانند شما در زمینه چک و مسائل مربوط به آن راهنمایی کنند. این کارشناسان، دارای سال‌ها تجربه در ارتباط با پیگیری پرونده‌های مختلف در مورد چک هستند و می‌توانند، شما را در رسیدن به حقوق از دست رفته‌تان یاری نمایند.

 

قوانین جدید چک نویسی

چگونگی وارد کردن اطلاعات چک به سامانه صیاد

برای استفاده از سامانه صیاد و ثبت چک در آن؛ فقط به‌وسیله اپلیکیشن‌های معتبر پرداخت موبایل (که باید سیمکارت گوشی با اسم فرد و با مشخصات او باشد) و یا سایت بانک مانند، همراه بانک و اینترنت بانک انجام می‌گیرد. در صورت عدم دسترسی به اینترنت می‌توانید، با مراجعه حضوری به شعب بانک، کارهای ثبت اطلاعات چک را انجام دهید. اگر اطلاعات چک در سامانه صیاد ثبت نشود؛ چک فاقد اعتبار خواهد بود و از طرف بانک نقد نخواهد شد.

هم صادر کننده چک و هم گیرنده آن، باید با رجوع به سامانه صیاد، برای اطمینان از درست وارد کردن اطلاعت حواله در سامانه اطمینان داشته باشند. اگر مندرجات داخل چک، با اطلاعاتی که در سامانه درج شده تفاوت داشته باشد، بانک با صدور گواهی عدم پرداخت، مانع از پرداخت وجه چک به فرد می‌شود. بنابراین باید در زمان چک نویسی، و وارد کردن اطلاعات در سامانه، از هر نوع شتاب و عجله پرهیز کنید. دقت داشته باشید، با در نظر گرفتن نکات ایمنی در نوشتن چک، اطلاعات را هم درست وارد کنید.

چگونگی استعلام وضعیت فرد صادر کننده چک صیاد

با دریافت چک صیاد، که مراحل چک نویسی آن هم انجام گرفته است؛ می‌توان با مراجعه به سامانه صیاد و با اسکن کد روی چک و یا ارسال شماره شناسه حواله به شماره پیامکی مشخص، اطلاعات مفیدی را به‌دست آورد. این اطلاعات می‌تواند در مورد میزان اعتبار صادر کننده چک، تعداد چک‌های برگشتی که آن فرد دارد و نیز تعداد افرادی‌که این چک در دست آن‌ها بوده را شامل می‌شود.

در قانون جدید چک تلاش شده است، که با استفاده از ابزارهای بانکی، بتوان وقوع جرایم در زمینه چک را کاهش داد. کسی که در این شرایط چک او برگشت بخورد؛ ارائه خدمات بانکی به وی محدود خواهد شد. به این صورت که امکان افتتاح حساب بانکی جدید و دریافت کارت بانکی را نخواهد داشت، تا زمانیکه تکلیف چک برگشتی مشخص شود.مقالات مرتبط:

ممنوعیت نوشتن چک در وجه حامل

5 کلید طلایی در تنظیم چک بانکی

انواع چک‌های فاقد اعتبار 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *