قرارداد نویسی بین دو نفر

قرارداد نویسی بین دو نفر

انجام قرارداد نویسی بین دو نفر زمانی انجام می‌گیرد، که فردی سرمایه‌ای دارد و می‌خواهد با استفاده از ایده یک فرد دیگر، سرمایه خود را چند برابر کند. عکس این موضوع هم می‌تواند انجام شود، به این صورت‌که در قرارداد نویسی میان دو نفر، فرد با داشتن ایده‌ای سودآور با استفاده از سرمایه فردی دیگر، بخواهد ایده سودآور خود را عملی کند. بنابراین افراد با نوشتن قراردادی میان خودشان، برای آغاز شراکت کاری، به‌طور دقیق تمامی جوانب موضوع مورد شراکت را تعریف و مشخص می‌کنند. در ادامه این بحث با ما همراه باشید، تا نکات مهمی که در قرارداد نویسی میان دو نفر باید رعایت شود را بررسی کنیم.

 اهمیت و نحوه انجام قرارداد نویسی میان دو نفر

اگر برای انجام کاری قصد مشارکت دارید، باید پیش از امضای قرارداد با مشورت یک مشاور حقوقی متخصص، سعی کنید، منافع و سود و زیان خود را کاملا مورد بررسی قرار دهید و نسبت به قانونی بودن آن اطمینان حاصل کنید. تعهدات و وظایفی که هر کدام از شرکاء دارند، مهم‌ترین موضوعی است، که در هنگام نوشتن متن قرارداد باید به آن توجه شود. شرایط تنظیم قرارداد باید کاملا متعادل باشد، یعنی شرایط یک طرفه (به سود یک طرف) نباشد و تنظیم آن به سمتی نرود، که فضا را برای سوء استفاده یکی فراهم کند و یا طرف دیگر دغدغه ضایع شدن حق خود را داشته باشد. بنابراین لازم است که قرارداد، زیر نظر یک کارشناس آگاه حقوقی تنظیم شود. برای اینکه قرارداد حالت رسمی و قانونی داشته باشد، باید نکاتی در زمان نگارش آن رعایت شود. برای این منظور افرادی‌که با قرارداد نویسی سر و کار دارند، باید شیوه تنظیم و نوشتن آن را با دقت یاد بگیرند.

مواردی‌که در زمان قرارداد نویسی باید نوشته شود:

 

قرارداد نویسی بین دو نفر

موضوع یا عنوان قرارداد

پس از ذکر نام خدا، نوشتن موضوع قرارداد به‌طور واضح و مشخص امری ضروری است. مثلا قرارداد برای استخدام ، فروش …  که باید در این قسمت نوع قرارداد تعیین ‌شود.

طرفین قرارداد

در بند مربوط به طرفین قرارداد، باید مشخصات کامل شناسنامه و کارت ملی هر دو طرف، به همراه آدرس و شماره تلفن محل سکونت و تلفن همراه، کاملا دقیق و واضح نوشته شود. اگر اطلاعات آن‌ها تغییر کرد، باید این تغییرات در قسمت پیوست ذکر شود. اگر نماینده یا وکیل طرف مقابل با شما قرارداد را تنظیم می‌کند، باید مشخصات او هم به عنوان نماینده یا وکیل فرد در متن قرارداد ثبت شود.

موضوع قرارداد

در این بند ماهیت کار دو طرف به‌طور دقیق مشخص می‌شود. که یکی از مهم‌ترین بندهای قرارداد دو نفره است. موضوع قرارداد در هر زمینه‌ای که باشد؛ مانند حق استفاده، نگه‌داری، واگذاری، مشارکت فروش و.. کاملا واضح و دقیق در این قسمت نوشته می‌شود.

تعیین مدت زمان قرارداد

برای نگارش یک قرارداد حقوقی درست، باید مدت زمان شروع و پایان قرارداد و اینکه محدود یا نا محدود است، به‌طور دقیق در آن تعیین و مشخص شود.

مبلغ قرارداد

در قرارداد نویسی‌ها، بیشتر دعاوی حقوقی به‌دلیل مسائل مالی است. اگر می‌خواهید در زمان بروز مشکل در دادگاه موفق باشید، باید سعی کنید نحوه پرداخت‌ها و دریافت‌ها را کاملا درست و دقیق ذکر کنید. مبلغ قرارداد می‌تواند هم به‎‌صورت دقیق ذکر شود و هم به‌صورت برآورد باشد. حتی می‌تواند در قسمت یا بندی جداگانه، نحوه پرداخت مبلغ قرارداد را مشخص نمایید.

شروط و تعهدات قرارداد

در این قسمت تعهدات طرفین به‌صورت توافقی و اختیاری برای هر کدام، در یک بند جداگانه ثبت می‌شود.

تا اینجا مواردی در مورد نوشتن قراداد گفته شد که باید به‌صورت دقیق و واضح به منظور کاهش دعواهای حقوقی نوشته شود. اما موارد دیگری نیز هستند، که با توافق دو طرف و به‌طور اختیاری می‌توانند به بندهای قرارداد اضافه کنند. این موارد شامل تضمین دادن به یکدیگر، محل تحویل و تأدیه (دیر کرد)، حوادث قهری و فورس ماژور، مرجع حل اختلاف و…است.

 حوادث فورس ماژور

این بند به وقوع حوادثی می‌پردازد (مانند شورش، گردباد، زلزله، طوفان، سیل، اغتشاش و.. ) که هیچ‌یک از طرفین قرارداد در آن مقصر نیستند. بار مسئولیت تعهد قرارداد، به‌دلیل این موارد طبیعی و غیر قابل اجتناب از آن‌ها برداشته می‌شود.

مرجع حل اختلاف

در صورتی‌که دو طرف قرارداد، به‌دلیل اختلاف نظر نتوانند در اجرا و تفسیر آن به تفاهم و توافق برسند، باید مرجعی به نام مرجع حل اختلاف را تعیین و مشخص کنند. البته بهترین راه این است، که افراد با صلح و سازش مشکل خود را حل کنند. اصلی‌ترین راه برای حل و فصل اختلافات جدی طرفین قرارداد، مراجعه به دادگاه است.

شفافیت و قابل فهم بودن قرارداد از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود

 

قرارداد نویسی بین دو نفر

از اصول مهم قرارداد نویسی، قابل فهم بودن آن برای اشخاص ثالث (دیگران) است. نگارش قرارداد باید گنگ و مبهم نبوده و از کلمات دو پهلو که دارای معنای متفاوتی هستند در آن استفاده نشود. متن قرارداد طوری نباشد، که فقط برای دو طرف قابل فهم باشد. البته منظور از شخص ثالت یا دیگران، وکیل، قاضی و داور است، که در زمان بروز اختلاف می‌توانند در رفع آن به افراد کمک کنند. بنابراین تمامی بندها باید شفاف باشند، زیرا در بیشتر مواقع اختلافات به‌دلیل همین عدم شفافیت بروز می‌کند. اگر متن قرارداد به درستی نوشته نشود، مطمئناً رأی دادگاه مطابق میل شما نخواهد بود. زیرا متن نوشته شده و کلمات آن، سند و مدرک اصلی برای قضاوت محسوب می‌شود.

برای تنظیم یک قراداد دو نفره اصولی و حقوقی، باید با بررسی نکات مهم در تنظیم قرارداد و با استفاده از راهنمایی یک مشاور حقوقی، می‌توانید قراردادی را تنظیم کنید، که موجب پیشرفت و امنیت کاریتان شود. مشاوران آگاه و خبره ما در آکادمی کلهر با تسلط کامل بر روی قوانین حقوقی و آشنایی با اصول قرارداد نویسی و تنظیم قرارداد، می‌توانند به بهترین شیوه ممکن شما را راهنمایی کنند. این وکلای مجرب و متخصص، با نوشتن قراردادی مطمئن و محکمه پسند، موجب ایجاد روابطی پایدار و مستحکم میان طرفین می‌شوند.

هدف از قرارداد نویسی میان افراد

افراد برای مشخص کردن وظایف خود و طرف مقابل، در برابر کار یا موضوعی که برای آن قراردادی را منعقد می‌کنند، قرارداد نویسی را انجام می‌دهند. تعیین مقدار سهم هر یک از آن‌ها، در مقابل سود و زیان و موارد دیگری که مد نظر هر کدام از طرفین است، به‌طور کلی هدف عمده و اصلی عقد قرارداد میان افراد محسوب می‌شود.

فوت یکی از طرفین قرارداد چه آثاری دارد؟

فوت یکی از طرفین، همواره امری مهم و منفی در شراکت محسوب می‌شود، که سبب ایجاد مشکلات مختلفی می‌گردد. اگر دو طرف در زمان قرارداد نویسی در این باره چیزی را توافق نکرده باشند، بدون طی کردن مراحل خاصی قرارداد خاتمه پیدا می‌کند، یا به اصطلاح فسخ می‌شود. بنابر این فوت یکی از شرکاء سبب انحلال قرارداد می‌شود.

نحوه نوشتن قرارداد میان دو نفر به این صورت بود، که پس از ذکر کامل  مشخصات دو طرف و توضیح دقیق درباره موضوع قرارداد و ثبت دقیق میزان آوره‌ها و تقسیم سود و زیان در آن مشخص می‌شود. در زمان نگارش قرارداد باید در نحوه به‌کار گیری کلمات بسیار دقت کرد، زیرا در زمان بروز مشکل و ارجاء به مراجع قانونی هر کلمه‌ای بار حقوقی و معنایی خود را داشته و بنابر چیزی که نوشته شده مورد قضاوت قرار می‌گیرد. کسی که قرار داد را می‌نویسد، باید نسبت به اصول و قوانین نگارش آن آگاهی داشته باشد. اگر مشکلی به‌وجود بیاید، مسلماً اولین کسی را که مقصر می‌دانند، نگارنده قرارداد خواهد بود. توصیه اکید ما این است که سعی کنید از مشاوره و راهنمایی افراد متخصص در این زمینه بهره‌مند شوید.مقالات مرتبط:

قراردادهای معاف از بیمه

اصول قرارداد نویسی جامع و کامل

4 اصل مهم در قرارداد نویس املاک

آموزش قرارداد نویسی املاک

5 نکته مهم در تنظیم قراردادهای بین المللی 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *