قراردادهای معاف از بیمه

قراردادهای معاف از بیمه

قراردادهای معاف از بیمه از جمله قراردادهای مهمی هستند که برای بسیاری از افراد که می‌خواهند کسب و کار کوچکی را راه‌اندازی کنند می‌تواند مفید باشد. مسئله پرداخت بیمه یکی از موارد قابل تأملی است که اداره تأمین اجتماعی و اداره کار نسبت به آن توجه و تأکید فراوانی دارند. طبق قانون کار استخدام نیروی انسانی بدون بیمه پذیرفته نیست و انجام اینکار تخلف محسوب می‌شود و ممکن است عواقب بسیار بدی داشته باشد. اشخاصی که به تازگی کسب و کاری را راه‌اندازی کرده‌اند در ابتدای کار خود نیاز به سرمایه بیشتری برای پیشرفت و گسترش کار خود دارند. این کارفرمایان تازه‌ کار معمولا توانایی پرداخت هزینه‌های بیمه افرادی که استخدام نموده‌اند را ندارند. استفاده از قراردادهای معاف از مالیات گزینه‌ای بسیارعالی برای چنین مشاغلی محسوب می‌شود. در این بحث ما را همراهی کنید تا با قراردادهایی که مشمول بیمه می‌شوند و قراردادهایی که از بیمه معاف می‌گردند بیشتر آشنا شوید.

قرارداد پیمانکاری چیست؟

طبق ماده 183 قانون مدنی عقد یا قرارداد عبارت است از یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر، در مورد امری با توافق یکدیگر متعهد شوند. با عقد میان دو طرف و قرارداد نویسی یک رابطه حقوقی تشکیل می‌شود و آن‌ها ملزم به انجام تعهداتی با یکدیگر می‌شوند. یکی از معرف‌ترین و رایج‌ترین قراردادهای کاری، قرارداد پیمانکاری است. مطابق قراردادنویسی که انجام می‌گیرد، کارفرما انجام‌ دادن عملی با شرایطی مشخص، در مقابل پرداخت وجه طی مدت زمانی تعیین شده به شخصی حقیقی یا حقوقی که پیمانکار نامیده می‌شود واگذار می‌نماید. موضوع انجام قرارداد پیمانکاری ممکن است تهیه و تدارکات کالا، ایجاد ساختمان، حمل ونقل و.. باشد.

انواع قراردادهای پیمانکاری

 

قراردادهای معاف از بیمه

طبق ماده 38 قانون تأمین اجتماعی در مورد پرداخت حق بیمه قراردادهای پیمانکاری چندین نکته وجود دارد که رعایت نمودن آن‌ها از طرف کارفرما و پیمانکار الزامی می‌باشد. مهم‌ترین نکته‌ای که در ارتباط با انواع قراردادها مطرح می‌شود چگونگی محاسبه حق بیمه آن‌ها است که طبق هر قرارداد نویسی که انجام می‌گیرد نحوه محاسبه آن با یکدیگر متفاوت است. براساس این ماده قانونی قراردادهای پیمانکاری به سه بخش اصلی تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر است:

  • قراردادهایی که مشمول ضوابط طرح‌های عمرانی هستند.
  • قراردادهای که مربوط به طرح‌های غیر عمرانی می‌شوند.
  • موارد خاص قراردادهای غیر عمرانی

بعد از انعقاد قرارداد چه اقداماتی را باید انجام داد؟

تمامی پیمانکاران حقیقی یا حقوقی پس از عقد قرارداد باید اقدامات زیر را انجام دهند:

  • یک نسخه از قرارداد انجام گرفته را به اداره تأمین اجتماعی محل پروژه تحویل دهند.
  • گرفتن کد کارگاهی با تشکیل پرونده
  • ارائه لیست حق بیمه کارکنان به شعبه به‌صورت ماهانه و پرداخت حق بیمه

چگونگی محاسبه حق بیمه قراردادها براساس موضوع ماده 38 قانون تأمین اجتماعی

بررسی حق بیمه قراردادها طبق ماده 38 قانون تأمین اجتماعی مواردی را مانند تاریخ شروع و خاتمه کار، میزان ناخالصی کارکرد، عمرانی و یا غیر عمرانی بودن طرح به شرح زیر بررسی می‌شود:

  • حق بیمه مربوط به قراردادهای پیمانکاری که شامل طرح‌های عمرانی است براساس 6 درصد ناخالص کارکرد قرارداد محاسبه می‌گردد.
  • حق بیمه برای طرح‌هایی که فاقد شرایط طرح‌های عمرانی باشد و در صورت دستمزدی بودن 15 درصد ناخالص کارکرد را شامل می‌شود. اگر تهیه مصالح بر عهده پیمانکار باشد 7 درصد ناخالص کارکرد به همراه بیمه بیکاری که به میزان یک نهم حق بیمه است محاسبه می‌گردد.

بررسی حق بیمه قراردادهای پیمانکاری

طبق قانون حق بیمه مبلغی است که باید براساس قانون به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود. انجام اینکار معمولا بر عهده کارفرما است. کارفرما با استخدام افراد و عقد قرارداد متعهد به پرداخت حق بیمه آن‌ها می‌شود. چگونگی محاسبه و پرداخت حق بیمه براساس مقدار حقوق و مزایای است که به آن‌ها پرداخت می‌شود. معمولا معافیت از بیمه یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که ذهن کارفرمایان را مشغول می‌نماید. قراردادهای فردی یا تک نفره نوعی از قرارداد بوده که معاف از پرداخت بیمه هستند.

بررسی قرارداد پیمانکاری تک نفره

ممکن است میان کارفرما و شخص دیگری به عنوان پیمانکار قراردادی به‌صورت انفرادی با توجه به موضوع مورد تعهد تنظیم گردد. قانون مدنی اجازه می‌دهد که طرفین قرارداد با توجه به شرایط و توافقاتی که دارند قراردادشان را تنظیم کنند. بنابراین قرارداد پیمانکاری تک نفره در زمینه‌های شغلی مختلف به چندین نوع تنظیم می‌شود. در قرارداد انفرادی پیمانکار موظف می‌شود کاری را که به او سپرده شده در زمان معینی انجام دهد. امروزه بسیاری از قراردادهای نوپا در قرارداد نویسی از پیمانکاری انفرادی استفاده می‌کنند، که به دلیل معافیت از بیمه همواره مورد توجه بسیاری از کسب و کارها می‌باشد. اگر فردی دارای مهارت خاصی باشد و تمایلی به فعالیت با محدودیت‌های قرارداد کار ندارد می‌تواند با تنظیم فعالیت با پیمانکاران مستقل، کار و حرفه خود را انجام دهد که در نتیجه دارای آزادی و درآمد بیشتری خواهد بود. این نوع قرارداد همواره موجب رشد و گسترش بسیاری از کسب و کارهای تازه تأسیس شده است. باید توجه داشت که بحث در مورد انجام قرارداد و حق بیمه‌ای که به آن تعلق می‌گیرد در هر موضوعی دارای جزئیات خاص خود است و امکان دارد استثنائاتی هم داشته باشد. در این زمینه می‌توانید از مشاوران آگاه و با تجربه ما در آکادمی کلهر به‌ منظور انجام قرارداد نویسی و دریافت مشاوره‌های لازم در این حوزه بهره‌مند شوید. این مشاوران با تسلط کامل بر روی قوانین حقوقی مربوط به قراردادهای کاری می‌توانند شما را یاری دهند.

نحوه محاسبه معافیت بیمه در قرارداد تک نفره

 

قراردادهای معاف از بیمه

طبق قانون تأمین اجتماعی پیمانکار موظف است آن عده‌ای که به خدمت می‌گیرد را بیمه نموده و ماهانه لیست افراد را به اداره مورد نظر تحویل دهد. در سال 1390 بنابر اعلام اداره کل حق بیمه، اگر با یک نفر قرارداد نویسی به منظور انجام کار به‌صورت روزانه، ماهانه، ساعتی و.. باید حق بیمه آن در کاربرگ ثبت و کسر شود؛ اما این مسئله بر اساس ماده 38 قانون تأمین اجتماعی و رأی شماره 58 دیوان اداری کاملا برخلاف قانون بود، پس رأی 1815 دیوان عدالت اداری سبب باطل شدن کسر حق بیمه از قراردادهای پیمانکاری تک نفره شد و این نوع از قرارداد معاف از بیمه گردید.

چه افرادی می‌توانند از قرارداد پیمانکاری انفرادی استفاده کنند؟

پیمانکارانی که خودشان کار را انجام می‌دهند و کارگر ندارند در اصطلاح به آنان پیمانکار حقیقی گفته می‌شود و لزومی به بیمه‌ شدن ندارند. کسب و کارهای که باید نیروی کار برای خود استخدام کنند، ولی توان پرداخت حق بیمه ندارند، این نوع قرارداد برای آن‌ها راحت‌تر است. همچنین فارغ‌التحصیلان و دانشجویانی که علاقمند به انجام فعالیت در حوزه تحصیل و دانش خود هستند حتی اگر استخدام مؤسسه یا شرکتی نشوند می‌توانند به این طریق به‌صورت مستقل فعالیت داشته و با پیشرفت در کار خود کسب درآمد کنند.

قرارداد نویسی در انجام فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی امری بسیار مهم است که باید از لحاظ قانونی و حقوقی کاملا مورد توجه قرارگیرد. ثبت قراردادی معتبر و قانونی که ایرادی نداشته باشد، همواره موجب آسودگی و رضایت خاطر طرفین قرارداد می‌شود. در زمان بروز مشکل هر کدام از طرفین به راحتی و از راه قانونی می‌توانند از حق خود دفاع کنند. قراردادهای معاف از مالیات از جمله پر طرفدارترین نوع قرارداد میان کسب و کارهای نوبنیاد است، با این وجود انجام هر نوع قرارداد نویسی باید با توجه به شرایط طرفین بوده و نمی‌توان از قراردادهای آماده برای تمامی موضوعات کاری استفاده کرد، زیرا این عمل در موارد بسیاری می‌تواند موجب متضرر شدن طرفین و بروز اختلاف شود.

 مقالات مرتبط:

9 نکته در تنظیم قرارداد کاری

نحوه نوشتن قرارداد پیمانکاری 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *