شرح وظایف مشاور حقوقی به این صورت است:

شرح وظایف مشاور حقوقی به این صورت است:

شرح وظایف مشاور حقوقی به این صورت است: این مشاوران حقوقی باید بتوانند با تکیه بر مهارت و توانایی خود، از حق و حقوق اشخاص دفاع کنند و کارهای حقوقی آن‌ها را، به‌طور کامل و به‌خوبی انجام دهند. دفاع از حق خود، جزء مهم‌ترین موارد در زندگی هر فرد است. در بعضی از مواقع دیده می‌شود، افراد به‌دلیل نداشتن اطلاعات حقوقی بالا و مناسب، نمی‌توانند به اندازه کافی از حق خود دفاع کنند. بنابراین امکان دارد مورد سوء استفاده هم قرار بگیرند. همواره استفاده از راهنمایی این مشاوران، در حوزه‌های زیادی از زندگی اجتماعی و خصوصی، می‌تواند بسیار مفید و کارگشا باشد. در این بحث ما را همراهی کنید تا با وظایف مشاور حقوقی بیشتر آشنا شویم.

مشاور حقوقی چه کسی است؟

مشاور حقوقی فردی است که با دانش، مهارت و تسلطی که به اصول و قوانین حقوقی دارد، می‌تواند به ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و نیز در صورت بروز مشکل در زندگی شخصی افراد به آن‌ها کمک زیادی کند. مدیران و مسئولان این سازمان‌ها هر کدام می‌توانند با کمک این رایزن‌های حقوقی، برای موفقیت و پیشرفت در کارهای خود تصمیمات قانون‌مندتر و درست‌تری را بگیرند. اگر مدیران اجرایی نسبت به قوانین حقوقی آگاهی زیادی نداشته باشند، ممکن است در موقع تصمیم‌گیری، ضررهای جبران‌ناپذیری را به‌کار و شرکت خود وارد کنند. این روزها برای پیشرفت و رفع سریع مشکلات، در اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها، یک مشاور حقوقی برای انجام بعضی از تصمیم گیری‌ها وجود دارد.

مهارت‌هایی که یک مشاور حقوقی باید داشته باشد

 

شرح وظایف مشاور حقوقی به این صورت است:
 • داشتن تعهد، صداقت و امانت‌داری
 • یک رایزن حقوقی خوب و متخصص، باید کاملا آشنا و مسلط به قوانین و مسائل حقوقی باشد.
 • بتواند در شرایط حساس و مهم تصمیمات درستی بگیرد.
 • در موقعیت‌های مختلف به‌خوبی مسائل را تجزیه و تحلیل نماید.
 • مشاور حقوقی باید فن بیان بسیار خوبی داشته باشد، تا دیگران را به‌خوبی متقاعد کند و با توجه کردن به جزئیات بتواند ارتباط خوبی با دیگران برقرار کند.
 • این مشاور باید امانت‌دار بسیار خوبی باشد و از اسناد و مدارک مهمی که به آن‌ها سپرده می‌شود، به خوبی نگه‌داری کند.
 • علاوه بر دانش حقوقی خود، باید در زمینه‌های حقوقی مربوط با شرکت هم مسلط باشد و در امور مربوطه آن را به کار ببندد.
 • نسبت به امور مالی و استخدامی سازمان و شرکت کاملاً آشنایی داشته باشد.
 • رایزن حقوقی باید با رازداری کامل اسرار سازمانی که در آن فعالیت می‌کند را حفظ نماید. در هیچ شرایطی نقاط قوت و ضعف آن را برای رقیبان فاش نکند.

بررسی وظایفی که بر عهده مشاور حقوقی است

باید بنابر نیاز و ضرورت‌های شرکت، مشاور حقوقی را استخدام کرده و کاملاً میزان انتظارات سازمان را برای او مشخص کنید. هنگامی ‌یک رایزن متخصص و امانت‌دار حداکثر کارآمدی و فایده را برای کار و شرکت شما دارد، که دقیقاً و در زمان مناسب در جریان مسائل و موضوعات مربوطه قرار گرفته باشد. با توجه به توانایی و تخصصی که مشاور حقوقی دارد، وظایف او به شرح زیر می‌باشد:

 • باید نسبت به قوانین تجاری و مقررات مربوط به آن، طرح‌های شرکت، علامت تجاری، برند، اساس نامه، مقررات و نیز درباره تغییرات هر کدام از این موارد، دانش و تسلط کافی داشته باشد.
 • مشاور حقوقی باید راهنمایی و هشدارهای لازم را در ارتباط با مسئولیت‌های مالیاتی شرکت، به مدیران و کارکنان مربوطه آن ارائه دهد.
 • در صورتی‌که سازمان یا شرکت در مراجع قضایی به عنوان متهم یا شاکی پرونده ای دارد، باید بتواند با جمع‌آوری اطلاعات درست از آن دفاع کند.
 • در شرکت‌های خصوصی، انجام کارهایی مثل تغییر و تحول در ساختار و ثبت شرکت، جزء وظایف مشاور حقوقی است.
 • ارائه اطلاعات و آگاهی‌های لازم به مدیران، پیش از شرکت در هر نوع مزایده یا مناقصه، همراه با انجام امور حقوقی مربوط به آن
 • متن تمامی قراردادهایی که سازمان یا شرکت در دست انعقاد دارد، باید به‌وسیله این مشاور به عنوان یک ناظر آگاه و مسلط، بر روال عقد قرارداد کاملا بر آن نظارت داشته باشد.

مزایای داشتن مشاور حقوقی

 • صرفه‌جویی در هزینه و زمان
 • پیشگیری از ایجاد مشکلات حقوقی و یا عمیق‌تر شدن آن
 • انجام امور دعاوی سازمان به شکلی درست و قانونی

با پیشرفته شدن جوامع و پیچیدگی قوانین و مقررات وضع شده در آن، در بیشتر مراحل مربوط به امور فردی و اجتماعی، وجود یک مشاور حقوقی امری مهم و اجتناب‌ناپذیر است. اشخاص حقیقی و حقوقی برای پیگیری مطالبات و حقوق قانونی خود، همواره نیازمند دریافت راهنمایی و مشاوره از یک رایزن متخصص و آگاه هستند. در واقع بدون کمک گرفتن از این مشاوران، در بسیاری از موارد رسیدن به نتیجه مورد نظر برای پیشرفت کارها ممکن نیست. مشاوران آگاه و خبره ما در آکادمی کلهر، با داشتن تسلطی کامل بر مسائل حقوقی، می‌توانند به بهترین شیوه تنظیم و بررسی انواع قراردادهای کسب و کار و… شما را انجام دهند. می‌توانید با وجود یک رایزن حقوقی، قراردادی مطمئن و محکمه پسندی را برای فعالیت خود تهیه کنید.

حوزه‌های که مشاوران حقوقی در آن فعالیت می‌کنند

 

شرح وظایف مشاور حقوقی به این صورت است:

امور دعاوی شرکت

شرکت‌ها ممکن است در مدت زمان فعالیت خود، به‌دلایل مختلفی درگیر دعاوی گوناگونی شوند. در این دعاوی شرکت‌ها یا در نقش خوانده هستند (شخصی بر علیه او دعوایی مطرح شده) یا نقش خواهان (شخصی‌که دعوا را مطرح کرده است.) در چنین مواقعی وجود یک مشاور حقوقی در شرکت موجب می‌شود، به‌جای مراجعه به وکیل برای حل مسئله، از وجود همان رایزن حقوقی بهره‌برد. مشاور حقوقی در صورت داشتن پروانه وکالت، می‌تواند با تهیه و تنظیم لوایح مورد نیاز برای دفاع از حقوق شرکت وارد عمل شود.

امور پژوهشی و راهبردی شرکت

در مواقعی انجام امور پژوهشی، به منظور راهبری شرکت و حل مشکلات آن، جزء وظایف مشاور حقوقی است. در چنین شرایطی رایزن حقوقی باید به مطالعه و تحقیق درباره موضوع مورد پژوهش بپردازد. سپس گزارش و پیشنهادهای را در این زمینه ارائه دهد. در مواقعی دیده می‌شود، که انجام پژوهش‌های جدید به همراه تشریفات لازم در بعضی از ارگان‌ها، منجر به تغییر و تفسیر قوانین موجود شده و یا موجب پیشنهاد لایحه قانونی جدیدی می‌شود.

امور قراردادهای شرکت

در قراردادهایی که شرکت یکی از طرفین انعقاد محسوب می‌شود، مشاور حقوقی باید نکات مهم آن (قرارداد) را بیان کند و بررسی‌های لازم را انجام دهد. مشاور حقوقی در مواردی وظیفه دارد، که پیش‌نویس قرارداد را تهیه کند. گاهی اوقات این قراردادها در بعضی از شرکت‌ها با تأیید و امضای رایزن حقوقی به توافق نهایی می‌رسد.

مشاور حقوقی در زمینه خانواده

شاخه دیگری از مشاور حقوقی که با آگاهی و اشراف کامل بر احکام و قواعد خانواده، در مسائل مربوط به زندگی شخصی و خانواده فعالیت می‌کنند و افرد را راهنمایی می‌نمایند. این مشاور حقوقی علاوه بر دانش و تخصص، باید تجربه کافی هم در زمینه مسائل خانوادگی مانند حقوق و تکالیف زن و مرد، طلاق، مهریه، نفقه، حضانت فرزند، شرایط ازدواج و موانع آن و.. داشته باشند. افراد می‌توانند در شرایط دشوار زندگی و برای رسیدن به حق و حقوق خود به این رایزن‌ها مراجعه کنند، تا به خوبی این دعاوی خانوادگی حل و فصل شود. مشاور حقوقی در این زمینه نیز باید کاملا واقع‌بین و آگاه باشد تا بتواند اطلاعات درستی را به موکلش ارائه دهد. در مسیر یک فعالیت تجاری و کسب و کار ممکن است، مشکلات زیادی در مسیر کار و روابط تجاری به‌وجود بیاید. پیچیدگی مسیر کسب و کار در تمامی عرصه‌ها، ضرورت وجود مشاور حقوقی را بیشتر کرده است. رایزن حقوقی با انجام وظایف خاصی که دارد، باید در زمان استخدام او در شرکت یا سازمان و..کاملا شرایط و مهارت‌های ذکر شده را داشته باشد. در زمان استخدام این مشاوران باید وظایفشان به‌طور دقیق شرح داده و به آن‌ها اعلام گرددمقالات مرتبط:

مشاور حقوقی طلاق

مشاور حقوقی آنلاین

مشاور حقوقی کیفری 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *