شرایط تاسیس کانون آگهی و تبلیغاتی

شرایط تأسیس کانون آگهی و تبلیغاتی

شرایط تأسیس کانون آگهی و تبلیغاتی؛ امروزه برای رشد و رونق کسب و کارهای کوچک و بزرگ تبلیغات یک اصل مهم و اساسی تلقی می‌شود. بدون وجود تبلیغات بقاء و ماندگاری برای کسب و کارها سخت و بسیار مشکل است. بنابراین برای رسیدن به این هدف کانون‌های آگهی و تبلیغاتی هستند که می‌توانند افراد را در رسیدن به اهدافشان یاری کنند که در زیر به بررسی و چگونگی تأسیس این کانون‌ها می‌پردازیم.

کانون تبلیغاتی چیست؟

بر طبق (ماده 1 آیین‌نامه کانون آگهی و تبلیغات) کانون‌های آگهی تبلیغاتی، سازمان‌هایی را شامل می‌شود که کار آن‌ها انجام فعالیت‌هایی در مورد مشاوره، تهیه و تنظیم و اجرای برنامه‌های تبلیغاتی، روابط عمومی و همچنین انجام دادن سایر خدمات به‌منظور فروش کالا و یا خدمات را شامل می‌شود. کانون‌های آگهی و تبلیغات برای انجام  وظایف و خدمات مورد نظر خود دارای نیروی انسانی ماهر و نیز تجهیزات لازم در قسمت‌های مختلف کار خود می‌باشند. ( طبق ماده 2 ) مأموران وزارت ارشاد ملی که دارای صلاحیت‌های لازم باشند در اکثر مواقع می‌توانند به بررسی دفاتر کانون‌های آگهی و تبلیغات و چگونگی فعالیت آن‌ها بپردازند. (طبق ماده 5) این کانون‌ها نباید از نظر اداری و تصمیم‌گیری به وسایل ارتباط جمعی و یا آگاهی دهندگان وابسته باشند. شرکت‌های تبلیغاتی همگی زیر مجموعه‌ای از کانون‌های تبلیغاتی هستند.

بررسی و طبقه‌بندی کانون‌های آگهی و تبلیغاتی

کانون‌های تبلیغاتی از دو دسته حقیقی و حقوقی تشکیل شده‌اند.

کانون‌های آگهی و تبلیغاتی حقیقی:

یک فرد و یا شخص حقیقی نسبت به ثبت و تأسیس این کانون‌ها اقدام نموده است.

کانون‌های آگهی و تبلیغاتی حقوقی:

اشخاص حقوقی  که شامل مؤسسه‌ها و یا شرکت‌ها که نسبت به اخذ مجوز برای تأسیس کانون‌های آگهی و تبلیغاتی اقدام می‌نمایند.

بررسی شرایط مربوط به اشخاص حقیقی یا حقوقی برای تأسیس کانون آگهی و تبلیغات

شرایط تاسیس کانون آگهی و تبلیغاتی

برای تأسیس کانون آگهی و تبلیغاتی نیازمند داشتن شرایطی است و اشخاصی حقوقی یا حقیقی می‌توانند به فعالیت در این زمینه بپردازند و زمانی می‌توانند این کار را انجام دهند که موفق به اخذ پروانه از وزارت ارشاد باشند و بتوانند مدیر مسئولی که   شرایط لازم در این زمینه را دارا باشند معرفی کنند، البته خود اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی ( مدیرعامل)  باید مشهور به فساد اخلاقی نبوده و سابقه پیشینه مؤثر کیفری را نداشته باشند.

بررسی شرایط مدیرمسئول کانون آگهی و تبلیغات

شخص مدیرمسئول  باید دارای سابقه مؤثر باشد به این معنا که در طراحی و اجرای برنامه‌های تبلیغاتی دارای نقشی مؤثر و سازنده باشد به این صورت که اگر این فرد  با این نقش حذف شود، برنامه دچار آسیب کلی شده و ناقص می‌ماند. (بنابر تبصره ماده 4 ) هر نفری فقط می‌تواند مدیرمسئول یک کانون تبلیغاتی باشد و نه بیشتر، بنابراین مدیرمسئول  کانون اگهی و تبلیغات باید دارای شرایطی و ویژگی هایی باشد که شامل موارد زیر است:

 • مدیر مسئول کانون آگهی و تبلیغات باید دارای تابعیت ایرانی باشد.
 • نباید دارای سوء شهرت و نیز سوء پیشینه کیفری باشد.
 • مدیر مسئول کانون نباید درشهرداری، شرکت‌ها، مؤسسه‌های دولتی وزارتخانه‌ها به فعالیت و کار( قراردادی، پیمانی، رسمی) مشغول باشد.
 • لازم است که مدرک کامل دیپلم متوسطه را داشته باشند و به‌همراه دارابودن سابقه بیش از 5 سال کارمفید همراه با تأیید توسط سازمان کمیته تبلیغات و یا داشتن مدرک معتبر در رشته‌هایی مانند تبلیغات و بازاریابی، تمامی گرایش‌های علوم اجتماعی، بازرگانی با گرایش اقتصاد و مدیریت را داشته باشند.
 • اگر متقاضی تأسیس کانون آگهی تبلیغاتی دارای شخصیت حقوقی باشد باید تقاضانامه‌ای را توسط مدیرعامل شرکت یا مؤسسه تهیه و تنظیم کند.

افراد متقاضی برای تأسیس کانون آگهی و تبلیغاتی خود پس از دارا بودن مدارک و شرایط مورد نیاز آن نسبت به ثبت تقاضای خود در سامانه ( به نشانی e-tablighat.ir) اقدام می‌نمایند.

به‌منظور استفاده از سامانه کانون‌های آگهی و تبلیغات برای تأسیس کانون آگهی و تبلیغات باید به نکاتی توجه کرد که در زیر به بررسی آن می‌پردازیم:

 • قبل از اقدام به ثبت اطلاعات در سامانه سعی کنید که کتابچه قوانین و مقررات تبلیغاتی کشور را به‌طور کامل و با دقت مطالعه کنید.
 • حداکثر دوماه فرصت برای تکمیل نمودن اطلاعات در سامانه به کاربران داده می‌شود و تازمانی‌که ثبت تقاضا توسط کاربران انجام شود، اگر کاربر تا این دوماه فرصت داده شده نتواند اطلاعات خود را کامل و در سامانه ثبت کند اطلاعات او از سامانه حذف شده و باید دوباره مراحل مربوط به ثبت نام را طی کند .
 • برای راحت‌تر شدن کار باید سعی کنید راهنمای سامانه را به‌طور کامل مطالعه کنید.
 • بهتر است که از نسخه‌های جدید مرورگر یا همان مرورگرهای به‌روز به‌منظور ثبت نام استفاده کنید.
 • در تمامی مراحل از کلید back یا برگشت مرورگر استفاده نکنید.
 • قبل از انتخاب کلمه ثبت اطلاعات خود را در فرم‌ها مورد بررسی قرار دهید.

قبل از ثبت‌نام با آماده‌سازی فایل مورد نیاز و کم کردن حجم آن به کمتر از یک مگابایت برسانید. این فایل شامل اطلاعاتی مانند: تصویر مستندات شغلی، دوره‌های آموزشی و تبلیغاتی، تصویر آخرین مدرک تحصیلی، برای آقایان تصویر کارت معافیت و یا پایان‌خدمت، تصویر عکس پرسنلی، تصویر صفحات شناسنامه همسر، تصویر روی کارت ملی را شامل می‌شود.
در صورت فراهم شدن تمامی مدارک و شرایط لازم به‌منظور صدور مجوز تأسیس کانون آگهی و تبلیغات این درخواست در کمیته مربوط به تبلیغات استان مورد بررسی قرار گرفته و مجوز لازم برای این فعالیت صادر می‌گردد.

پس از کسب مجوزبرای تأسیس کانون آگهی و تبلیغات بر طبق ماده 12 آیین‌نامه کانون آگهی و تبلیغات کانون‌ها برای تنظیم آگهی‌های تبلیغاتی خود ملزم به رعایت کردن نکاتی می‌باشند که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

شرایط تاسیس آگهی و تبلیغاتی
 • آگهی‌های تبلیغاتی به‌طور کامل باید منطبق با قانون کشور و موازین شرعی آن باشد.
 • استفاده از تمثال شخصیت‌های تاریخی و فرهنگی و پیشوایان مذهبی و نیز استفاده از عناوین و تصاویر شخصیت‌های عالی‌رتبه مملکتی در آگهی‌های که با هدف ارئه نمودن خدمات و یا کالای مصرفی مشابه باشد انجام این‌کار ممنوع است.
 • در دبیرستان‌ها، دبستان‌ها، کودکستان‌ها تبلیغ خدمات تجارتی و کالاهای بازرگانی ممنوع می‌باشد.
 • در آگهی‌های تبلیغاتی این اجازه را ندارند که از قول منابع علمی ادعاهایی را به‌عمل آورند که توسط منابع معتبر علمی تأیید نمی‌شود.
 • آگهی‌های تبلیغاتی دارای تصاویر و یا محتوای گفتاری نباشند که برای عفت عمومی، اخلاق، معتقدات مذهبی حالت توهین‌آمیزی را داشته باشد.
 • درآگهی‌های تبلیغاتی مطالب گمراه کننده و ادعاهای غیر قابل اثبات نباید وجود داشته باشد.
 • در آگهی‌های تبلیغاتی کالاها و یا خدمات دیگران را نباید بی‌اعتبار و یا بی ارزش نشان دهند.
 • در آگهی تبلیغات درج مواردی که مخالف ادیان رسمی و مخالف با عفت عمومی بوده و نیز مروج فساد باشد کاملا ممنوع است.
 • در آگهی تبلیغاتی تصریحاً و تلویحاً استهزاء و تحقیر دیگران ممنوع است.

اگر تمامی متقاضیان از عملکرد کمیته تبلیغات و عملکردهای مربوط به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ناراضی و شاکی باشند می‌توانند  با ارائه شکایت خود به معاونت امور مطبوعاتی و تبلیغاتی و معاونت امور تبلیغات و به اداره کل تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به پیگیری شکایت خود اقدام نمایند.
همان‌طوری که فهمیدیم فعالیت در حوزه کانون آگهی و تبلیغات کاری بسیار مهم و حساس محسوب می‌شود که نیازمند آگهی، تجربه و تخصص است که برای برداشتن قدم‌های محکم و رسیدن به اهداف در این زمینه باید از تجارب افراد ماهر و متخصص بهره‌مند شویم چرا که برداشتن قدم‌های اشتباه در این راه می‌تواند مقدمه‌ای برای شکست‌های بعدی ما باشد. مهم‌ترین مشاوره‌هایی که باید در این زمینه دریافت نمود مشاوره در زمینه دریافت مجوز و موضوع سرمایه‌گذاری و مکان کانون آگهی و تبلیغات و.. است. که آکادمی کلهر می‌تواند در این زمینه  بسیار مفید و راه‌گشا باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *