سهام استارت آپ چگونه بین موسسان تقسیم میشود؟

سهام استارت آپ چگونه بین موسسان تقسیم میشود؟

یکی از سؤالات مهم، در باره شرکت‌های نوپا مانند استارت آپ مطرح می‌گردد، این است که سهام استارت آپ چگونه بین موسسان تقسیم میشود؟این نوع شرکت، ظرفیت بالایی برای پیشرفت داشته و حول محور تکنولوژی، با داشتن ظرفیت رشد بالایی شکل می‌گیرد. تقسیم سهام در میان موسسان این شرکت، جزء مسائل مهمی است، که باید سعی شود، با کمک یک مشاور حقوقی با تجربه اینکار را انجام داد. مؤسسه آکادمی کلهر، با مدیریت خانم دکتر کلهر؛ در دوره‌های آموزش ثبت شرکت در قزوین، که برای علاقه‌ مندان برگزار کردند، به خوبی مسائل مربوط به شرکت استارت آپ همچون،  اهمیت استارت آپ، هزینه استارت آپ و سرمایه اولیه برای تشکیل آن و ….را بازگو می‌نمودند. این سؤال که چطور سهام استارت آپ را تقسیم کنیم؟ ذهن افراد علاقه مند به تشکیل استارت آپ را مشغول کرده بود، که ما در این مقاله قصد داریم درباره تقسیم استارت آپ در میان موسسان آن، برای شما توضیحاتی را بیان کنیم.

نکاتی مهم در ارتباط با اهمیت تقسیم سهام میان موسسان

یکی مهم‌ترین مواردی که، موجب شکست استارت آپ می‌شود، ایجاد اختلاف میان موسسان است. در واقع عدم توافق شرکاء، مقدار سهام و نقشی که هر یک از آنها در موفقیت استارت آپ داشته‌اند، جزء مهم‌ترین عوامل ایجاد اختلاف است. برای جلوگیری از پیش آمدن اختلافات عمیق و مشکل‌زا، تعیین میزان مالکیت هر کدام از بنیانگذاران بسیار مهم است. تعیین این مورد علاوه بر اینکه از نگاه سرمایه گذاری برای شرکت مفید است، می‌تواند از بروز اختلاف در زمانیکه استارت آپ با موفقیت چشمگیری روبروست و در حال پیشرفت است جلوگیری کند. پیش از ورود به استارت آپ، توافق موسسان در این زمینه می‌تواند، یک نشانه مثبت باشد. متأسفانه اعضای استارت آپ در ابتدی کار به این دلیل که بر روی تأمین سرمایه اولیه و محصول تمرکز دارند، از این امر مهم غافل هستند.

روش‌هایی برای تعیین میزان سهام هر کدام از بنیانگذاران

 

سهام استارت آپ چگونه بین موسسان تقسیم میشود؟

در ابتدا برای مشخص کردن مقدار سهام استارت آپ، هر کدام از موسسان باید، به سؤالات زیر به خوبی پاسخ دهند:

  • نیاز اصلی این استارت آپ چیست؟
  • هر فردی چه نوع و چه مقدار ارزشی را می‌تواند برای استارت آپ ایجاد کند؟
  • در این استارت آپ نقش کدام یک از موسسان مهم‌تر است؟
  • کدام یک از موسسان ارزش بیشتری را خلق می‌کنند؟

در واقع بررسی موفقیت‌های شرکت، یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای تقسیم سهام هر فرد است. با در کنار هم قراردادن مجموعه‌ای از مشارکت‌ها و تلاش موسسان، منجر به ساختن، رشد و مدیریت با توجه به نقش هر کدام از افراد در استارت آپ می‌شود.

برای تعیین نقش موسسان استارت آپ ملاک‌های موجود چه چیزی باید باشد؟

دو رویکرد برای تعیین ارزش نقش هر کدام از بنیانگذاران در این شرکت وجود دارد که شامل:

  • گذشته محور
  • آینده محور

گذشته محور

در این رویکرد پیشینه شغلی، تجربه و مهارت هر کدام از بنیانگذاران اهمیت دارد.

آینده محور

در این مورد میزان تعهدات هر کدام از مؤسسان، و تأثیری که بر آینده استارت آپ خواهد گذاشت، بسیار اهمیت پیدا می‌کند. در واقع با ترکیب این دو ملاک، در تقسیم سهام استارت آپ، سهام هر کدام مشخص می‌شود. اما رویکرد آینده محور معمولاً اهمیت بیشتری دارد، زیرا اتفاقاتی که در آینده استارت آپ رخ می‌دهد، تعیین کننده ارزش سهام خواهد بود. با مشخص شدن سهام هر کدام در ابتدا، این رویکرد آینده است، که ارزش آن را تعیین می‌کند. آینده یک استارت آپ، سرشار از فرصت‌ها و چالش‌هایی است، که می‌توان بر ارزش شرکت افزوده کند یا از آن کم نماید.

اهمیت نوع استارت آپ در تقسیم سهام

 

سهام استارت آپ چگونه بین موسسان تقسیم میشود؟

استارت آپ‌ها بنابر مدل کسب و کار و ماهیتی که دارند، نیاز به وجود مهارت‌های مختلفی است، تا استارت آپ به موفقیت و پیشرفت برسند. مثلاً بعضی نیازمند دانش عمیق فنی هستند، همچون استارت آپ گوگل، که باید یک تیم تخصصی در تشکیل آن وجود داشته باشد. برای تعیین این نوع از استارت آپ، باید ملاک‌های زیر در نظر گرفته شود:

  • نوع و میزان ارزش خلق شده توسط موسسان
  • نوع مدل کسب و کار

با کمک این موارد می‌توان، ارزش هر فرد را جدای از موارد سطحی و ناچیز مانند، تأمین سرمایه ابتدایی، ترتیب پیوستن به تیم و روابط سطحی فردی تعیین و مشخص کرد.

برای شروع هر نوع کار و فعالیت تجاری، در قالب شرکت بهتر است، در هر اقدامی با مشاور حقوقی که مسلط به قوانین باشد، مشورت کرد، تا بتوان بدون کمترین مشکل، فعالیت تجاری را انجام داد. آموزش ثبت شرکت در قزوین، که از طرف کارشناسان مؤسسه کلهر انجام می‌شود، تمامی موارد قانونی و حقوقی و ریزه کاری‌های مربوط به تقسیم استارت آپ در میان موسسان توضیح داده می‌شود.

نکات مهم در تعیین سهام هر کدام از موسسان

میزان زمانی که برای پیشرفت شرکت صرف می‌کنند، در شرایط مساوی افرادی که، زمان بیشتری صرف استارت آپ می‌کنند، با کسانی که پاره وقت حضور دارند، از سهام بیشتری برخوردار می‌شوند. دریافت حقوق یا عدم دریافت آن مقدار حقوق دریافتی شرکاء، در میزان سهامی که می‌برند، تأثیر مستقیم دارد. کسانی که حقوق کمتری دریافت می‌کنند، سهام بیشتری می‌برند. نقش افراد در مدیریت بودجه و پیش بینی‌های مالی استارت آپ مدیریت بودجه، در شرایط بحران مالی استارت آپ بسیار اهمیت دارد. باید مقدار درآمد و هزینه‌ها را مدیریت کرده و مقدار سرمایه مورد نیاز آتی را پیش بینی نمود. در واقع اینکار به استارت آپ این قدرت را می‌دهد، که در زمان مناسب و به مقدار لازم سرمایه را جذب کند، تا سهام کمتری به سرمایه گذاران واگذار شود. مدیریت هزینه‌های مالی و بازاریابی خوب و دقیق، از اصول موفقیت این نوع شرکت است.

مؤسسه کلهر، به عنوان یک مرکز مشاوره حقوقی معتبر؛ با داشتن چندین سال سابقه کاری در زمینه ثبت انواع شرکت و پیگیری پرونده‌های مربوط به مسائل حقوقی شرکت‌ها توانسته است، اعتبار خوبی را کسب کند. یکی از مواردی که، در دوره‌های آموزش ثبت شرکت در قزوین مورد سوال مراجعان بود، این است که اهمیت استارت آپ و  سهام استارت آپ به چه صورت است، تقسیم سهام استارت آپ چطور انجام می‌شود و چطور سهام استارت آپ را تقسیم کنیم؟ و… در صورتی که در این زمینه با هر سؤال یا مشکلی مواجه شدید، مشاوران ما آماده هستند تا به‌صورت حضوری یا آنلاین، بهترین خدمات مشاوره را به شما ارائه دهند.

همچنین این مشاوران حقوقی، تجربه زیادی در پیگیری انواع شکایات و پروندهای مربوط به انواع شرکتها و همچنین استارت آپ را دارند. در صورت تمایل می‌توانید، با خیالی آسوده پیگیری پرونده حقوقی شرکت را، تا به نتیجه رسیدن آن به کارشناشان حقوقی ما بسپارید. در اینجا سعی کردیم، مسائل مهم را در تقسیم سهامدارای استارت آپ برای شما بیان کنیم. اما در همه استارت آپ‌ها اهمیت موارد ذکر شده یکسان نیست. در هر استارت آپی، توجه و اهمیت هر نکته در تعیین سهام شرکاء متفاوت خواهد بود. داشتن اطلاعاتی درست در این زمینه به موسسان کمک می‌کند، که با دیدی وسیع درباره میزان سهام مذاکره کنند.بیشتر بخوانید:

آموزش اخذ مجوز پذیره نویسی

آموزش پلمپ دفاتر قانونی در شرکتهای تجاری

آموزش انحلال شرکت تعاونی

آموزش بستن حسابهای موقت در تضامنی

آموزش ثبت سند اختتامیه و افتتاحیه 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *