روش استعلام چک برگشتی

روش استعلام چک برگشتی

روش استعلام چک برگشتی برای تمامی اشخاصی که به‌نحوی با چک سرو کار دارند امری مهم و حائز اهمیت است. بحث در مورد چک برگشتی یا چک بلامحل بی‌تردید یکی از معضلات و مشکلات روابط مالی در حوزه معاملات کشورمان است. این امر زمینه‌ساز به‌وجود آمدن مشکلات و موجب شکل‌گیری پرونده‌هایی در این زمینه در مراجع قضایی شده است. همه افراد از معضلات و آسیب‌های پیرامون چک برگشتی در معاملات با خبر هستند. بنابر این شناخت موضوع چک برگشتی از لحاظ کیفری و حقوقی برای تمامی افراد فعال در فعالیت‌های مالی و اجتماعی و حتی زندگی شخصی بسیار حائز اهمیت است.

در چه‌صورتی چک بلامحل یا برگشتی نیست؟

قانون حواله برگشتی را به‌عنوان جرم در نظر گرفته است که صدور آن نیاز به شرایطی دارد، اما در صورت وجود بعضی از شرایط شکایت شاکی به چک برگشتی جرم کیفری محسوب نمی‌شود و پیگرد کیفری نخواهد داشت. که داشتن این شرایط برای چک شامل موارد زیر است:

 • اگر چک برگشتی دارای وعده باشد.
 • در صورتی‌که برات به‌منظور تضمین انجام تعهد و یا تضمینی برای انجام دادن معامله‌ای صادر شده باشد.
 • دلیل و علت صادر نمودن چک باید بدهی صادر کننده که معادل مبلغ چک برگشتی باشد.

بررسی موارد مربوط به چک برگشتی یا بلامحل

روش استعلام چک برگشتی

برای چک برگشتی در قانون مواردی در نظر گرفته شده که در صورت وجود هر کدام از این موارد می‌توان چک را بلامحل یا برگشتی معرفی کرد و سریع برای وصول چک اقدامات قانونی را انجام داد:

 • صادر کننده چک و کسی که آن را چک نویسی کرده در حساب بانکی خود برای تمام و یا قسمتی ازمبلغ چک وجه کافی نداشته باشد.
 • در صورتی‌که با دستور صادر کننده چک، وجه آن به‌ دارنده پرداخت نشود.
 • در صورت چک نویسی نامناسب مانند اختلاف در مندرجات چک عدم مطابقت امضا، قلم خوردگی، بانک از پرداخت وجه به‌دارنده چک خودداری کند.
 • صادر کننده چک می‌داند که حسابش بسته است ولی بازهم چک صادر می‌کند و یا پس از صدور آن اقدام به بستن حساب خود می‌کند.

بررسی روند طرح دعوی حقوقی در رابطه با چک برگشتی:

کسی که گواهی عدم پرداخت چک به‌نام او صادر شده یا دارنده برات با تنظیم شکایت حقوقی و دادخواست برعلیه کسی که حواله را چک نویسی کرده به دادگاه عمومی خواستار حق و حقوقش باشد. دارنده چک باید با مراجعه نمودن به سامانه الکترونیکی قوه‌ قضائیه اقدام به تهیه الصاق تمبرقانونی برای دادخواست خود نماید. دادگاه با طی‌کردن مراحل قانونی و احضار خوانده یعنی صادرکننده چک و با بررسی کردن مستندات و دفاعیات موجود نسبت به صدور حکم اقدام می‌کند. اگر صادر کننده از طرف دادگاه محکوم شود به‌منظور وصول طلب شاکی سرمایه اموال و سرمایه او توقیف می‌شود. در رابطه با اهمیت موضوع چک برگشتی و طرح دعوی کیفری و حقوقی این مسئله مطالب زیادی مطرح می‌باشد.

نحوه و چگونگی وصول چک برگشتی

بنابر روش‌هایی می‌توان چک برگشتی را وصول نمود که در زیر به بررسی آن می‌پردازیم:

روش اول همان شکایت کیفری از صادر کننده چک است که جزای نقدی حبس و مجازات را در پی دارد که با استفاده از این روش فقط صادر کننده چک مجازات می‌شود، اما برای دریافت وجه چک برگشتی باید از شیوه‌های حقوقی برای مطالبه وجه اقدام نمود، به این صورت که باید دادخواست مطالبه وجه چک را به دادگاه ارئه داد. روشی دیگر برای وصول وچه حواله برگشتی وصول آن به شیوه ثبتی بوده که این کار با معرفی اموالی شخصی صادر کننده چک توسط اداره ثبت انجام می‌شود.

مطابق با ماده7 قانون چک بی‌محل مجازات صدور چک برگشتی شامل موارد زیر است:

 • اگر مبلغ درج شده در چک از 10 میلیون ریال کمتر باشد تا حداکثر شش ماه محکومیت به حبس دارد.
 • در صورتی‌که مبلغ مندرج در برات از 10 تا 50 میلیون ریال باشد محکوم به شش ماه تا یکسال حبس خواهد شد.
 • چنانچه در هنگام چک نویسی مبلغ چک از 50 میلیون ریال بیشتر باشد. تایک‌سال حبس و به مدت دوسال به ممنوعیت داشتن دسته چک محکوم می‌شوند.
 • طبق ماده 10 مربوط به قانون 7 چک نویسی هر شخصی با آگاهی و علم به بسته بودن حساب بانکی خود اقدام به صدور چک کند به حداکثر مجازات‌های ذکر شده در همین ماده قانونی محکوم می‌گردد.

استعلام چک برگشتی

در هنگام چک نویسی نداشتن موجودی کافی در حساب صاحب چک که موجب برگشت خوردن آن می‌شود جزء مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی ایران در هنگام خرید و فروش و انجام مبادلات در داخل کشور است. موضوع عدم وصول چک و مسائل و مشکلات همراه با آن موجب صدور چک جدیدی به‌نام چک صیادی شده  تابتوان از این طریق از گرفتاری و مشکلات مربوط به چک برگشتی کم کرد.

چگونگی استعلام چک برگشتی یا چک صیادی

اشخاص می‌توانند با ارسال نمودن شناسه استعلام 16 رقمی  که در چک صیادر درج شده است به سامانه مربوط به استعلام پیامکی با سر شماری 701701 به‌منظور بررسی وضعت اعتباری صادر کننده چک از نظر مبلغ چک‌های برگشتی و تعداد آن که در نزد بانک مرکزی ثبت شده آگاه شوند.

قالب ارسال پیامک استعلام:  1*1* شناسه استعلام شانزده رقمی

در پیامکی که به‌منظور پاسخ فرستاده می‌شود اطلاع رسانی به‌شکل رتبه‌بندی شده و بر اساس یکی از رنگ‌های که به شرح زیر است اعلام می‌شود:

 

روش استعلام چک برگشتی

وضعیت سفید:

به‌معنای عدم هر گونه سوء سابقه‌ای برای صادر کننده چک برگشتی بوده و اگر سابقه‌ای هم داشته  رفع سوء اثر از آن  شده است.

وضعیت زرد:

نشان دهنده آن است  کسی که چک نویسی را انجام داده است دارای یک مورد حواله برگشتی و یا به‌میزان حداکثر مبلغ 50 میلیون ریال تعهد برگشتی می‌باشد.

وضعیت  نارنجی:

یعنی صادر کننده چک دارای حداکثر مبلغ 200 میلیون ریال تعهد برگشتی و یا دو الی چهار فقره برات بلا محل می‌باشد.

وضعیت قهوه‌ای

وضعیت قهوه‌ای بیانگر این است که صادر کننده برات پنج تا ده فقره چک برگشتی و یا به‌میزان حداکثر مبلغ  500 میلیون ریال تعهد برگشتی می‌باشد.

وضعت قرمز:

این وضعیت بیانگر و خامت اوضاع حساب صادرکننده حواله بوده به این معنی صادر کننده چک به‌میزان ده فقره چک برگشتی و یا بیشتر از مبلغ 500 میلیون تعهد برگشتی است. در هرروز و از از یک شماره می‌توان چهار استعلام در یافت نمود. هزینه هر استعلام موفق برای چک 3500 ریال است.

چک سندی تجاری و پراهمیت است که در استفاده‌های روزمره افراد دارای کاربردهای فراوانی بوده و از اهمیت زیادی برخوردار است. قانون‌گذاز بنابر اهمیت برات برای تضمین بهتر در نحوه استفاده از اسناد تجاری قوانین و مقرراتی را هنگام چک نویسی تدوین کرده‌اند. عدم آگاهی در این زمینه  و در مورد مسائل مربوط به چک موجب به‌وجود آمدن مشکلاتی در این حوزه شده است. از موارد بسیار مهم در خصوص پرداخت چک توجه به این مورد است که در بعضی از موارد حواله پرداخت نشده یا همان چک برگشتی چک به‌شکل بلامحل صادر شده است. چک‌های که در بانک برگشت می‌خورند که به‌اصطلاح چک برگشتی می‌گویند که داشتن اطلاع و آگاهی از چگونگی وصول چک برگشتی موضوعی عمومی و مهم است. قابل ذکر است که در خصوص طرح دعوی کیفری و حقوقی در ار تباط با چک بلامحل  همواره و در هر شرایطی نیازمند مشاوره در این زمینه می‌باشند. چه بسا افرادی به‌دلیل عدم آگاهی در این زمینه متحمل ضررهای زیادی شده و در نهایت مجبور شده‌اند از حق مسلم خود به‌دلیل  ارائه ندادن عدله‌های محکم به دادگاه از شکایت خود صرف‌‌نظر کنند. آکادمی کلهر با داشتن بهترین مشاوران حقوقی می‌توانند شما را در زمینه مسائل مربوط به چک و چک برگشتی و… یاری کنند.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *