دیه تصادف را با مشاور حقوقی یاد بگیرید

دیه تصادف را با مشاور حقوقی یاد بگیرید

اگر به هر دلیلی، درگیر مسائل مربوط به دیه تصادف هستید، سعی کنید دیه تصادف را با مشاور حقوقی یاد بگیرید تا برای رسیدن به حق و حقوق‌تان، کمتر گرفتار رفت و آمد در راهرو دادگاه شوید. مؤسسه کلهر، با داشتن چندین مشاور حقوقی در قزوین، به عنوان یک مرکز مشاوره معتبر شناخته شده است. کارشناسان این مرکز ، با انجام انواع مشاوره‌های حقوقی دیه، مانند مشاور دیه تصادف، مشاور دیه شکستگی، مشاور دیه قطع عضو، مشاور دیه قتل و.. توانسته‌اند، پرونده‌های زیادی را در کمترین زمان ممکن به بهترین نتیجه برسانند.

تعریف وکیل و مشاور حقوقی دیه

وکیل دیه یا مشاور دیه کسی است، که با دانش و تسلطی که برروی مسائل کیفری دیه دارد، با راهنمایی و مشاوره خود می‌تواند، خون بهای شخص را برای صاحبان بگیرد، و مسائل مربوط به انواع دیه را به خوبی حل و فصل نماید.

دیه چیست؟

دیه همان خون بها است، که برای جبران صدمات بدنی و آسیب‌های وارده بر اعضای بدن است. فردی که مرتکب جرم (عمد و غیر عمد) شده است، باید مقدار مشخصی از پول یا مال خود را، به خانواده مقتول یا فرد خسارت دیده بپردازد. در قتل‌های عمدی در زمانی فرد می‌تواند دیه پرداخت کند، که خانواده مقتول و اولیای دم، خواهان دریافت دیه باشند. مشاور حقوقی دیه با کمک راهنمایی‌های که انجام می‌دهد، کمک می‌کند که مدعیان هر چه سریع‌تر به حق و حقوق خود برسند.

دیه و ارزش آن در پزشکی قانونی چگونه تعیین می‌شود؟

 

دیه تصادف را با مشاور حقوقی یاد بگیرید

طبق قانون ارزش دیه و مقدار آن، بستگی به نوع جرم، و چگونگی انجام آن دارد. مقدار دیه کاملاً بستگی به سلامت فرد خسارت دیده دارد، و ارزش دیه هم از طرف پزشکی قانونی تعیین و می‌شود. در حوزه مسائل دیه، تفاوت میان “ارش و دیه” همواره مطرح است. مقدار دیه مشخص است؛ مثل قطع دست یا قطع پا، که دیه هر یک به اندازه نصف دیه انسان کامل است. ولی مواردی مانند پارگی رباط و..، بستگی به تشخیص پزشک دارد که همان ارش است.

مراجعی که افراد برای رسیدگی به پرونده‌های دیه باید به آن مراجعه کنند؟

بهترین و راحت‌ترین کار، برای گرفتن دیه و شکایت در این مورد، کمک گرفتن از یک وکیل یا مشاور حقوقی است. پروندهای دیه در دادسرا یا دادگاه‌های کیفری به آن رسیدگی می‌شود. در این دادگاه‌ها احتیاجی به پرداخت هزینه و ارائه دادخواست نیست. در صورتی که به دلیل عدم داشتن آگاهی و کسب مشاوره حقوقی فرد به اشتباه دادخواست دیه را به دادگاه حقوقی ببرد، برای اینکار باید هزینه جداگانه‌ای را برای رسیدگی به این پرونده پرداخت کند.

انجام چه جرایمی شامل دیه می‌شود

تنها در موارد زیر می‌توان از فرد مجرم برای فرد خسارت دیده تقاضای دیه کرد:

قتل‌های شبه عمد

قتل شبه عمد زمانی است، که فرد قصد کشتن کسی را ندارد، ولی سبب مرگ  شخص می‌شود. در قانون به این نوع قتل، شبه قتل می‌گویند و مشمول دیه می‌شود.

مرگ در جرائم رانندگی

در حوادث رانندگی، تمامی آسیب‌هایی که در این مورد، سبب قتل یا صدمه جسمی به فرد می‌شود، بنابر میزان آسیب وارد شده مشمول دیه می‌شود.

منظور از خسارت‌های مازاد بر دیه چیست؟

ممکن است به دلیل شرایط خاصی، فرد خسارت دیده مجبور به پرداخت هزینه‌های دیگری مانند هزینه بیمارستان و دارو شود. در این مورد ممکن است، فرد خسارت دیده شکایت کند، و تقاضای دریافت دیه برای جبران خسارت‌های مازاد از دادگاه شود. در این شرایط میان افراد قانونگذار اختلاف نظر وجود دارد، و در هر صورتی باید به درخواست فرد خسارت دیده در این زمینه رسیدگی شود.

مواردی که در هنگام تصادف و خسارت بدنی باید مورد توجه قرار بگیرند

  • اگر در حوادث رانندگی، که سبب آسیب بدنی به جز فوت شود، پس از دریافت گزارشات کارشناسان راهنمایی و رانندگی و پلیس راه و پزشکی قانونی، باید به‌ میزان حداقل 50 درصد از دیه تقریبی را به شخص زیان دیده بپردازند، و باقی‌مانده بعد از مشخص شدن میزان اصلی و قطعی دیه باید پرداخت شود.
  • در حوادث رانندگی که منجر به فوت می‌شود، شرکت‌های بیمه می‌توانند، با توافق راننده و بدون نیاز به مراجعه مراجع قضایی و دریافت رأی آنها، دیه مربوط به خسارت بدنی را پرداخت کنند.

 بررسی قوانین دیه در تصادفاتی که منجر به فوت می‌شود

 

دیه تصادف را با مشاور حقوقی یاد بگیرید
  • تصادفات منجر به قتل، دارای دو جنبه عمومی و خصوصی است، که مجازات حبس و جزای نقدی مربوط به جنبه عمومی، و پرداخت دیه مربوط به جنبه خصوصی است، که در صورت مطالبه اولیای دم، قابل پرداخت و قابل اجرا می‌باشد.
  • طبق ماده 714 قانون مجازات اسلامی، در شرایطی که بی‌‌احتیاطی و بی‌مبالاتی، عدم داشتن مهارت رانندگی و.. راننده مرتکب قتل غیر عمد شود، در صورت درخواست اولیای دم، محکوم به پرداخت دیه شده و از طرف قانون به شش ماه الی سه سال حبس مجازات می‌شود. رانندگی در حالت غیر عادی، مانند مستی، سرعت زیاد، عدم رعایت محل عبور عابر پیاده، علم به نقص فنی ماشین و…سبب تشدید مجازات به میزان 2/3 را افزایش خواهد داد.
  • قتل بر اثر تصادف رانندگی غیر عمد محسوب شده، ولی فرد مقصر باید دیه کامل پرداخت کند.
  • شرکت‌های بیمه براساس بیمه نامه‌ای که افراد دارند، مسئول پرداخت دیه هستند و خسارت‌ها باید در حکم دادگاه نام برده شوند. در غیر این‌صورت اداره بیمه ،مسئولیتی برای پرداخت دیه در خود نمی‌بیند، و مشکلاتی برای افراد ایجاد خواهد شد.
  • هزینه‌های مازاد بر دیه همچون، هزینه بیمارستان و درمان نیز قابل مطالبه است و برای اینکار باید فرد خسارت دیده با تنظیم دادخواست حقوقی، هزینه خود را مطالبه کند.
  • طبق قوانین حقوقی ایران، خسارات معنوی در تصادفات قابل مطالبه نیست، و فرد به دلیل تأملات روحی که ممکن است، خود یا خانواده اش متحمل شوند، نمی‌تواند خسارتی را دریافت کند.

مؤسسه کلهر یک مرکز مشاوره معتبر دیه

تصادف یکی از حوادثی است، که غیرقابل پیش بینی بوده و عواقب خاص خود را در پی خواهد داشت. اگر در این مورد مسائلی برایتان پیش آمد سعی کنید، مشاوره حقوقی در مورد دیه را یاد بگیرید. کارشناسان حقوقی آکادمی کلهر؛ به عنوان یک تیم مجرب و متخصص حقوقی توانسته‌اند، در زمینه انجام انواع مشاوره‌های دیه و پیگیری و به نتیجه رساندن، انواع پرونده‌های مربوط به دیه، بسیار موفق عمل کنند. تسلطی که این مشاوران حقوقی برروی مسائل مربوط به دیه دارند، سبب شده که بتوانند بهترین مشاوره‌ها را برای دریافت انواع دیه مانند دیه، قتل، دیه شکستگی، دیه قطع عضو و دیه انواع آسیب‌های که ممکن است، با چشم دیده نشود، همچون پارگی تاندون و خونریزی‌های داخلی و…، به افراد برای دریافت حق و حقوق خود ارائه دهند.

در صورتی که به هر دلیل نتوانستید، به‌صورت حضوری به مؤسسه مراجعه کنید، آکادمی کلهر این امکان را برای مراجعان خود فراهم نموده تا از طریق شماره تلفن‌های موجود در وب سایت، با کارشناسان ما تماس گرفته و مشاوره مورد نیاز خود را دریافت نمایید. کیفیت ارائه مشاوره آنلاین و تلفنی در مؤسسه کلهر، هیچ تفاوتی با مشاوره حضوری ندارد، و رضایت بالای مراجعه کنندگان خود گواه بر این امر است.مقالات مرتبط:

مشاور حقوقی آنلاین

مشاور حقوقی کیفری

مشاور دیه رایگان 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *