ثبت شرکت روزنامه رسمی

ثبت شرکت روزنامه رسمی

در بحث ثبت شرکت روزنامه رسمی باید تاریخچه روزنامه رسمی را مطالعه کنیم. در سال1289 شمسی، مجله رسمی وزارت دادگستری در پایتخت منتشر شد؛ که در آن تمام دست‌نویس‌های سلطنتی، حکم وزارتخانه‌ها،  نصب و عزل کارمندان دولت و نیز قوانین قابل وضع چاپ می‌شد. در سال 1323 مسئولیت چاپ و انتشار روزنامه رسمی به مجلس واگذار شد و وظیفه چاپ و انتشار روزنامه به صورت روزانه به عهده هیئت رئیسه قرار گرفت. در سال 1338، روزنامه رسمی به وزارت دادگستری انتقال یافت و سازمان روزنامه رسمی به شرکت سهامی تبدیل شد. روزنامه رسمی زیر نظر قوه قضائیه فعالیت می‌کند.

روزنامه رسمی چه وظایفی دارد؟

 1. انتشار خلاصه‌نامه‌ها و آگهی‌های مربوط به شرکت‌های داخلی و خارجی ثبت شده در اداره ثبت اسناد و املاک
 2. چاپ و انتشار همه قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیئت دولت و آیین‌نامه‌ها، آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری
 3. انتشار بعضی از آگهی‌های قانونی قضایی از جمله آگهی‌های مربوط به تأسیس، ثبت یا انحلال شرکت‌های تجاری و غیر تجاری و علائم تجاری
 4. چاپ و انتشار قوانین و مقررات مطابق ماده 3 قانون مدنی
 5. انجام تمام سفارش‌های چاپی و مطبوعاتی قوه قضائیه و سازمان‌های وابسته

مطابق ماده 2 قانون مدنی: زمان مقرر برای لازم الاجرا شدن قوانین در سراسر کشور بعد از انتشار در روزنامه رسمی تنها 15 روز است. مگر اینکه در خود آن قانون، مراتب خاص دیگری برای اجرا در نظر گرفته شده باشد. فعالیت الکترونیکی روزنامه رسمی از سال 1392 آغاز شد. روزنامه رسمی مطابق ماده1 قانون مدنی باید ظرف 72 ساعت پس از ابلاغ قوانین از طرف ریاست جمهوری آن را منتشر کند.

آخرین مرحله ثبت شرکت، چاپ آگهی در روزنامه رسمی است:

روزنامه رسمی یک سند رسمی و دولتی در ایران محسوب می‌شود که زیر نظر قوه قضائیه اداره می‌شود. که یکی از وظایف آن چاپ و نشر آگهی مربوط به ثبت شرکت‌ها است. ثبت شرکت برای انحصار نام برند و علائم تجاری و فعالیت تجاری شرکت است. در روزنامه رسمی کشور یک قسمت مرتبط با ثبت شرکت‌های مختلف وجود دارد. اداره ثبت اسناد و املاک با دفتر روزنامه رسمی کشور قراردادی امضاء کرده است که طبق آن، به محض ثبت یک شرکت یا مجموعه تجاری یا غیرتجاری، اطلاعات آن را به این روزنامه ارسال می‌کند و روزنامه نیز مطابق با اطلاعات ارسال شده، در بخشی از روزنامه به چاپ اطلاعات شرکت‌های ثبت شده می‌پردازد. کارفرمایان و مدیران شرکت‌ها نیز می‌توانند روند چاپ آگهی و اطلاعات را به صورت اینترنتی دنبال کنند. ثبت شرکت باعث ایجاد شخصیت حقوقی برای شرکت می‌شود که مزایای بسیاری برای شرکت دارد: از جمله دریافت آسان تهسیلات، انجام معاملات رسمی و حتی بین المللی. آخرین مرحله در ثبت شرکت، چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی است که از این طریق فعالیت تجاری شرکت به عموم مردم اطلاع داده می‌شود. در روزنامه رسمی اطلاعاتی از قبیل نوع فعالیت و نام شرکت قید می‌شود. برای تمامی همکاری‌ها و فعالیت‌های شرکت در ادامه فعالیت شرکت به اصل یا کپی آگهی چاپ شده در روزنامه رسمی نیاز است؛ و باید پس از هر تغییر و تصویب مانند تغییرات اساسنامه، انحلال شرکت و انتخاب مدیر و بازرس، نسبت به انتشار در روزنامه رسمی اقدام شود.

مراحل آگهی ثبت شرکت

ثبت شرکت روزنامه رسمی

با الکترونیکی شدن روزنامه رسمی می‌توان برای انتشار آگهی، تمامی مراحل آن را از طریق پورتال روزنامه رسمی کشور انجام داد. پس از وارد کردن موارد مورد نیاز برای چاپ آگهی در سامانه، یک شماره پیگیری داده می‌شود که با استفاده از آن بدون نیاز به مراجعه حضوری، از تمامی مراحل ثبت آگهی مطلع شد. هزینه چاپ آگهی به عهده فرد است. بعد از حدود 5 روز کاری، آگهی در سامانه روزنامه رسمی منتشر می‌شود که نسخه الکترونیکی آن را از طریق همین سامانه می‌توان دانلود کرد. برای دریافت نسخه چاپ شده کاغذی آگهی نیز با مراجعه حضوری یا درخواست ارسال پستی به متقاضی می‌توان اقدام کرد.

دلیل ثبت شرکت در روزنامه رسمی

 • اطلاع‌رسانی‌ها و آگهی‌های مختلف باید در روزنامه رسمی چاپ شوند.
 • اطلاع رسانی عمومی در مورد ثبت برای شرکت‌های مختلف تجاری و غیرتجاری الزامی است.
 • این کار مزایای زیادی برای شرکت دارد:
 • ثبت شرکت در روزنامه رسمی می‌تواند اولین گام تبلیغات برای شرکت باشد که دیگران با شرکت و برند آشنا شوند.
 • ثبت شرکت در روزنامه رسمی به بقیه اطلاع می‌دهد که این برند و شرکت به نام یک نفر ثبت شده است و نباید از شرکتی با علائم تجاری مشابه با آن استفاده کنند.
 • شرکت‌ها را می‌توان از طریق همین روزنامه به صورت عمومی اطلاع رسانی کرد.
 • چاپ اطلاعیه‌های مهم شرکت‌های مختلف مثل دعوت هیئت بستانکاران در زمان انحلال شرکت از طریق این روزنامه انجام می‌شود.

برای ثبت شرکت در روزنامه رسمی باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

ثبت اطلاعات در سایت روزنامه رسمی کشور تنها راه ثبت آگهی در این روزنامه است. در زمان انجام پروسه ثبت شرکت در اداره اسناد و املاک، آگهی از سوی این اداره به روزنامه رسمی ارسال می‌شود و ثبت شرکت در این روزنامه اطلاع‌رسانی می‌شود.

نکته: تنها یک بار اجازه ثبت یک آگهی وجود دارد و ویرایش آن ممکن نیست. پس امکان ویرایش آگهی ارسال شده برای چاپ وجود ندارد.

آیا تغییرات شرکت نیاز به آگهی شدن دارد؟

ثبت شرکت روزنامه رسمی

انتشار آگهی در روزنامه رسمی فقط مختص به ثبت شرکت نیست. طبق قانون بعضی از تغییرات شرکت نیز باید در روزنامه رسمی منتشر شوند.

 • هیأت مدیره باید قبل از اقدام برای کاهش سرمایه، تصمیم مجمع عمومی را حداکثر ظرف یک ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های مربوط به شرکت در آن منتشر می‌شود، باید چاپ کند.
 • تصمیم در مورد انحلال و اسامی مدیر یا مدیران تصفیه و نشانی آن‌ها، باید ظرف پنج روز به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام شود تا پس از ثبت، در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار چاپ شود.
 • صاحبان سهام، در مدت تصفیه یا پس از آن نمی‌توانند دارایی شرکت را تقسیم کنند؛ مگر آن که شروع تصفیه و دعوت بستانکاران قبلا سه بار و هر بار به فاصله یک ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار چاپ شده باشد و حداقل شش ماه از تاریخ انتشار اولین آگهی گذشته باشد.
 • مدیران تصفیه باید ظرف مدت یک ماه پس از ختم تصفیه مراتب را به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام کنند تا به ثبت رسد و در روزنامه رسمی چاپ شود و نام شرکت از دفتر ثبت شرکت‌ها و دفتر ثبت تجارتی حذف شود.
 • درمورد فروش اوراق قرضه باید همراه با طرح اعلامیه انتشار اوراق قرضه به مرجع ثبت شرکت‌ها به طور کتبی اعلام شود. این مرجع مفاد تصمیم را ثبت و خلاصه آن را همراه با طرح اطلاعیه انتشار اوراق قرضه، به هزینه شرکت، در روزنامه آگهی خواهد کرد.
 • نام و مشخصات و حدود اختیارات مدیر عامل پس از ثبت در روزنامه رسمی آگهی می‌شود.

آگهی شرکت در مجله رسمی وزارت دادگستری و یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار به فاصله ده روز دوباره منتشر می‌شود. برگه‌ای از این آگهی برای هر یک از بستانکاران ارسال می‌شود. مدیر تصفیه از طریق اعلان در مجله رسمی و حداقل یک روزنامه دیگر به بستانکاران احتمالی اخطاریه می‌دهد که طی مهلت مقرر خود را معرفی نموده و مدارک طلب خود را به دفتردار محکمه ارائه دهند. این اعلان باید در دو مرتبه و به فاصله پنج روز منتشر شود.

برای شناخت مراحل ثبت شرکت و انایی با انواع شرکت‌ها آکادمی کلهر را دنبال کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *