تفاوت مشاوره حقوقی و مشاوره کیفری

تفاوت مشاور حقوقی و مشاور کیفری

تفاوت مشاور حقوقی و مشاور کیفری خیلی زیاد نیست به‌جز در موارد خاص این دو شغل در مواردی شباهت‌ها و در بعضی از موارد تفاوت‌هایی باهم دارند که در ادامه بحث به آن خواهیم پرداخت. در زندگی همواره شرایطی به وجود می‌آید که افراد برای دفاع از حق‌وحقوق خود اقدام کنند ولی به دلیل عدم آگاهی نسبتاً به مسائل حقوقی و یا داشتن اطلاعات ناکافی و در حالتی ناکار‌آمد توانایی دفاع از حق خود را ندارند و به‌طرق مختلف متأسفانه مورد اجحاف یا سوء استفاده قرار می‌گیرند. به‌منظور مواجه نشدن با چنین مشکلاتی افرادی به‌عنوان مشاوران حقوقی و مشاوران کیفری وجود دارند که با گذراندن دوره‌های تخصصی در این زمینه می‌توانند افراد را برای رسیدن به حق و حقوق از دست رفته‌شان یاری نمایند. وکالت و مشاور حقوقی جزء مشاغل پرطرفدار در میان مردم هستند. افراد زیادی برای رسیدن به این دو حرفه تلاش می‌کنند. هر دو این مشاغل نیازمند مدرک تحصیلی که همان فارغ التحصیلی در رشته حقوق است این در حالی است که اکثر دانشجویان حقوق نمی دانند که می‌توانند به‌عنوان مشاور حقوقی در این شغل به فعالت بپردازند در ادامه بحث به توضیح بیشتری در این زمینه خواهیم پرداخت.

مشاور کیفری یا وکیل چه کسی است؟

وکیل فردی است که کار او با انعقاد قراردادی میان شخص حقیقی و حقوقی شروع می‌شود. بر اساس این قرارداد هرکدام از طرفین نسبت به دیگری حقی را برعهده دارد. مشاور کیفری علاوه بر راهنمایی حقوقی باید از حقوق موکلش دفاع نموده و برای پرونده مدارک و ادله لازم را جمع‌آوری کند و در جلسات دادگاه شرکت نماید. در ایران برای اجازه پیداکردن کار به‌عنوان وکیل و به‌منظور صدور پروانه وکالت، افراد دارای مدرک رشته دانشگاهی حقوق و یا رشته‌های مرتبط با آن را دارا باشند تا بتوانند آزمون‌های دوره کارآموزی مرتبط با وکالت را بگذرانند. از طریق دو آزمون سراسری جذب وکیل انجام می‌شود که بعد از طی‌کردن دوره‌های کارآموزی وکالت پروانه و وکالت پایه یک را در یافت می‌نمایند.

دو آزمون سراسری برای جذب وکیل شامل موارد زیر است:

آزمون مشاوران حقوقی:

که از طرف مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه برگزار می‌شود.

آزمون وکالت:

این آزمون توسط کانون وکلا برگزار می‌گردد.

مشاور کیفری یا وکیل در چه زمینه‌های می‌تواند ما را یاری نماید:

تفاوت مشاور حقوقی و مشاور کیفری

رایزن کیفری مسائلی را مورد بررسی قرار می‌دهد که از نظر از نظر قانونی جرم محسوب می‌شود از جمله مسائلی که در این زمینه مورد بررسی قرار می‌گیرد شامل موارد ذیل است: خیانت‌درامانت، ضرب‌وجرح، شرب خمر، فحاشی توهین و افتراء، ترک انفاق یا نفقه ندادن، اختلاس، پول‌شویی، جرائم ناشی از تخلفات رانندگی، قاچاق مواد مخدر و الکل، قاچاق کالا و ارز، فروش مال غیر، سوءاستفاده از سند مجعول، جعل سرقت و.. را در برمی‌گیرند. در مشاوره کیفری اشخاص در مورد مجازات‌های مورد حکم مانند جزای نقدی و شلاق، تبعید و اعدام حبس یا تبدیل آن تعویق صدور حکم تخفیف، مجازات تعلیق، حکم شرایط آزادی مشروط و.. شرایط و آگاهی‌های لازم را کسب نموده و نسبت به شرایط استفاده از آن آگاه می‌شوند.

مشاور حقوقی چه کسی است؟

مشاور حقوقی با استفاده از دانش خود نسبت به قوانین و اصول آن دارد می‎تواند به شرکت‌های خصوصی و ادارات و سازمان‌ها در خصوص مسائل حقوقی مشاوره و کمک ارائه نماید. با کمک مشاوران حقوقی مدیران شرکت‌ها قادر به گرفتن تصمیماتی درست و منطقی هستند چرا که در بسیاری از تصمیم‌گیری‌هایی که از طرف مدیران اجرایی انجام می‌شود درصورتی‌که نسبت به قوانین حاکم بر آن بی‌خبر باشند امکان دارد دچار ضررهای جبران‌ناپذیر مادی و معنوی شوند. امروزه بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی به اهمیت مشاور حقوقی واقف بوده و در امور خود از راهنمایی آنان بهره می‌برند. رایزن حقوقی با دانش و آگاهی و تسلطی که در مورد قوانین حقوقی دارد می‌تواند در امور حقوقی افراد را پشتیبانی و حمایت نماید. مشاور حقوقی با ارائه راهکار و راهنمایی‌های لازم در امور کیفری چه حقوقی باشد و یا مفاد یک قرارداد و یا تنظیم سند می‌تواند از بروز مشکلات قانونی و حقوقی پیشگیری کرده یا مشکل و دعوای حقوقی را به‌خوبی حل‌وفصل کند. فارغ‌التحصیلان رشته حقوق از دانشگاه‌های مورد تأیید می‌توانند مشاوره حقوقی ارائه دهند.

رایزن حقوقی می‌تواند به مراجعین خود در چهار زمینه مشاوره ارائه دهد:

 • مشاور حقوقی املاک و اراضی
 • مشاور امور تجاری و امور قراردادها
 • مشاور امور جرایم کیفری
 • مشاور حقوقی خانواده

بررسی تفاوت‌های میان مشاور حقوقی و مشاور کیفری

تفاوت مشاور حقوقی و مشاور کیفری

مشاور حقوقی و مشاور کیفری با وجود داشتن شباهت‌های زیاد ولی تفاوت‌هایی نیز با هم دارند که به بررسی آن می‌پردازیم:

 • اولین تفاوت میان این دو رایزن در این است که فارغ‌التحصیلان رشته حقوق در همه مقاطع خود این امکان را دارند در سازمان و شرکت‌های دولتی و خصوصی به‌عنوان مشاور حقوقی استخدام شوند و به فعالیت بپردازند. اما مشاور کیفری باید برای انجام کار با گذراندن آزمون وکالت و قبولی در آن می‌تواند موفق به اخذ پروانه وکالت دادگستری برای انجام کار شود.
 • مشاور حقوقی زمانی می‌تواند در دعاوی حضور داشته که پروانه وکالت دادگستری را داشته باشد. رایزن حقوقی اصولاً با انعقاد قرارداد مشاوره در سازمان‌ها و شرکت‌ها وارد فعالیت کاری می‌شود و استخدام رسمی شرکت یا سازمان محل فعالیت خود نمی‌شود، به این خاطر به‌صورت ساعتی دستمزد مشاور حقوقی تعیین می‌گردد. رایزن حقوقی باید مثلاً 50 ساعت کاری را در شرکت طرف قرارداد اختصاص دهد و در ازای آن حقوق در یافت کند.
 • تفاوت دیگر مشاور حقوقی و کیفری این است که، رایزن کیفری که دارای پروانه وکالت و سردفتری و قضاوت هستند نمی‌توانند استخدام رسمی سازمان یا شرکتی شوند مگر در این مورد پروانه خود را در نزد مرجع مربوطه به‌صورت موقت تودیع نمایند. مشاوره حقوقی چنین الزامی را ندارد وی می‌تواند علاوه مشاوره حقوقی در یکی از مشاغل نام‌برده‌شده نیز به فعالیت بپردازد.
 • در حال حاضر به افرادی که دارای تحصیلات کارشناسی و یا بالاتر را در رشته حقوق داشته باشند و مشاوره ارائه می‌دهند مشاور حقوقی می‌گویند، بنابراین نیازی به اخذ مجوز ندارند. باید توجه کرد که با مشاوران قوه قضائیه متفاوت هستند زیرا مشاوران قوه قضائیه برای این کار آزمون جداگانه‌ای دارند.
 • باید توجه داشت که مشاوران حقوقی به شکل تئوری با مسائل حقوقی آشنایی دارد و قطعاً تجربه عملی وکلای دادگستری را ندارد.
 • همان طوری که می‌دانیم یکی از وظایف مهم و اصلی رایزن حقوقی ارائه مشاوره و راهنمایی حقوقی است که این هدایت و راهنمایی هم به اشخاص حقیقی و هم به اشخاص حقوقی ارائه شود که می‌تواند راهگشا و اساسی در زمینه‌های حقوقی کار و ابعاد قانونی آن در زمینه فعالیت‌های تجاری خود تصمیمات درست و مهمی را اتخاذ کنند.
 • مشاور کیفری در مواردی مربوط به جرمی که مجازات در پی دارد و افراد برای بررسی جنبه‌های حقوقی یا کیفری آن به دریافت مشاوره و راهنمایی در این زمینه نیازمند هستند یاری می‌دهد.
 • یکی دیگر از تفاوت‌های این دو مشاور می‌توانیم به وظایف آن‌ها اشاره کنیم. رایزن کیفری تقریباً می‌توان گفت در همه موارد وظیفه تام و کامل دارد، درحالی‌که این وظایف برای مشاوران حقوقی به شکل محدود می‌باشد. مشاوران در اموری مانند دعاوی، امور مربوط به قراردادها، ارائه پیش‌نویس فعالیت تنظیم قرارداد امور مربوط به پژوهش‌ها فعالیت کنند درحالی‌که مشاور کیفری علاوه بر ارائه مشاوره در امور مشتریان می‌تواند در امور آن‌ها به‌عنوان نماینده آنان عمل کند.

در پایان به اشخاص حقیقی و حقوقی توصیه می‌شود که به‌منظور پیشبرد کارهای خود به بهترین شکل و به‌صورت قانونی همواره از مشاوره‌های حقوقی برای راهنمایی به انجام بهترین کار ممکن در شرایط موجود و در شرایط موردنیاز از مشاوره‌های کیفری بهره‌مند شوند تا بتوانند با کمک این رایزن‌ها و با ارائه مدارک و اسناد محکمه‌پسند به حقوق خود دست پیدا کنند. مشاوران با تجربه و متخصص ما در آکادمی کلهر آماده هستند که به سؤالات در این زمینه پاسخ دهند و شمارا یاری کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *