برای شروع کسب و کار چه شرکتی را به ثبت رسانیم

برای شروع کسب و کار چه شرکتی را به ثبت رسانیم؟

برای شروع کسب و کار چه شرکتی را به ثبت رسانیم؟ یکی از کارهای مهم و بزرگی که در آغاز هر فعالیتی برای کسب و کار به فکر موسس یا بنیانگذاران می‌رسد، ثبت شرکت است . باید بدانید که با ثبت شرکت اولین قدم را در انجام  کسب و کار خود برداشته اید و اگر کسب و کار را، مانند یک درخت بزرگ  تصورکنیم می توانیم بگوئیم ثبت شرکت برای آن همانند ریشه است. برای انجام هر کسب وکار یا حرفه،  داشتن طرحی ازپیش تعیین شده همراه  با برنامه ریزی دقیق و با مهارت ازنظرمالی واجرایی می‌تواند ازاساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین مراحل باشد. بنابراین سعی کنید که در ابتدای  فعالیت کاری با مطالعه و مشاوره با کارشناسانی که در این زمینه صاحب نظرند،  و با دقت و زیرکی شرکت خود را به ثبت برسانید. شاید تعجب کنید اگر بدانید که برای  ثبت شرکت در ابتدای کار ” هیچ مدرک تحصیلی مورد نیاز نمی باشد “،  و با توجه به قوانین ثبتی تا سال 99 در هیچ ‌جایی اشاره به مدرک تحصلی نشده است، مگر در مواردی که با توجه به موضوع شرکت برای کسب‌‌‌ وکار نیاز به مجوز داشته باشد،  که گرفتن مجوز هم نیاز به داشتن مدرک تحصیلی خاصی باشد. به‌عنوان مثال ثبت شرکت مهندسی که در نام آن از کلمه مهندسین یا مهندسی ذکرشده نیاز به داشتن مدرک تحصیلی مهندسی خواهید داشت.  در سال99 از طریق سامانه مرکز ثبت شرکت با داشتن تصویر شناسنامه و کارت ملی بدونه نیاز به مراجعه حضوری می‌توان اقدام به ثبت شرکت خود نمود. ولی درصورت داشتن سوءپیشینه و سوابق محکومیت به صورت آنلاین سامانه اخطار عدم ثبت خواهد داد.

میزان اهمیت ثبت شرکت برای شروع کسب و کا‌ر

امروزه بسیاری از افراد جامعه، به دنبال کسب درآمد از طریق راه اندازی فعالیت‌های اقتصادی هستند. راه اندازی کسب و‌کار در مرحله اول از یک ایده خوب شروع می‌شود،  که می‌تواند در نهایت به اشتغال زایی برسد. برای این که افراد با سرعت بیشتری به موفقیت‌های در زمینه کسب وکار خود برسند، درهر کسب و کاری بایستی کار خود را با توجه به استاندارد‌های حرفه ای و بر اساس مراحل قانونی انجام دهند. جالب این است که بدانید در ایران شرکت‌ها یا همان شخصیت‌های حقوقی «شرکتی که قانونی ثبت شده باشد»، نسبت به اشخاص حقیقی یا افراد، ارزش و اعتبار بیشتری دارند.  بدیهی است که مردم برای آسانی در پیگیری قراردادهای خود با توجه به تجارت و دادوستدهایی  که روزانه در کشور انجام می‌دهند تلاش می‌کنند طرف قرار دادهای خود را شخصیت حقوقی یا شرکت‌ها  قرار دهند.  بنابراین وقتی شخصی خدمات مورد نیاز خود را از یک شرکت ثبت شده، یک برند معروف و یا یک مغازه اسم و رسم دارانجام می‌دهد، می‌تواند با خیالی راحت خدمات مورد نیاز خود را دریافت کند. به منظور جلوگیری از بروز مشکلات مختلف در انجام کسب وکار و برنامه ریزی بهتر برای آینده کاری، ثبت شرکت به ما کمک می‌کند که شروع کار و طی کردن  مسیر کاری خود را بر اساس قوانین انجام دهیم. البته باید توجه داشت که برای فعالیت شرکت علاوه بر گرفتن مجوز، توجه به موضوع شرکت و نوع فعالیت آن الزامی می‌باشد، و ثبت شرکت به تنهایی مجوز فعالیت محسوب نمی‌شود. نکته دیگری ‌که باید به آن توجه کرد این است که برای اینکه بتوان به شکل قانونی و رسمی کار خود را انجام داد، وبا شرکت‌های دولتی و خصوصی وسازمان ها قرارداد بست،  تشکیل پرونده کد اقتصادی و تسلیم اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات بعد از ثبت شرکت ضروری می‌باشد.

انواع شرکت برای کسب و کار

برای شروع کسب و کار چه شرکتی را به ثبت رسانیم؟

نوع شرکت خود را با توجه به فعالیت کسب و کار که شامل کار های تولیدی، خدماتی،  بازرگانی،  خرید و فروش و… انتخاب نمایید. البته باید گفت که بیشتر افراد از شرکت‌های مسئولیت محدود یا سهامی خاص استفاده می‌کنند. که ما هم در این مطلب این دو نوع شرکت را به اختصار توضیح خواهیم داد. شرکت مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص دو نوع از شرکت هایی هستند که در ایران متقاضی بالایی برای ثبت دارند. که تفاوت اساسی این دو شرکت در تعداد اعضای آنها می‌باشد که در مسئولیت محدود حداقل 2 نفرو  د‌ر سهامی خاص حداقل 3 نفر برای ثبت شرکت مورد نیاز است.

  • شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، بین حداقل 2نفربرای انجام امور تجاری تشکیل می‌شود، و باتوجه به میزان سرمایه  هرکدام  از شرکا، مسئول تعهدات وبدهی‌های شرکت هستند.

  • شرکت سهامی خاص

    نوع دیگری از شرکت‌های تجاری شرکت با سهامی خاص است. برای ثبت این نوع از شرکت حداقل تعداد اعضا ۳ نفر است. طبق فصل سوم قانون تجارت، به شرکتی سهامی خاص گفته می‌شود که همه سرمایه آن شرکت تنها به وسیله بنیانگذاران آن شرکت تامین شده است.

ثبت کدام شرکت برای کسب وکار بهتر است؟

انتخاب یکی از این 2 نوع شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص بستگی  به اهداف آینده کسب و کار دارد. اندازه سهام، تعداد افراد سهامدار، همگی به نوع فعالیت شرکت بستگی دارد. اصولا باید توجه داشت که برای کسب و کارهای گسترده تر از شرکتهای سهامی خاص و برای کسب و کارهای کوچک‌تر از شرکت با مسئولیت محدود استفاده می‌شود.

گام بعدی پس از ثبت شرکت دریافت کد اقتصادی است

کد اقتصادی یک شماره اختصاصی و 12 رقمی است،  که اداره امور مالیاتی، پرداخت کنندگان مالیات را با این کد شناسایی می‌کند. به کلیه شرکتها به مدت2 ماه پس ازبه ثبت رساندن موسسه یا شرکت  فرصت داده می‌شود که با مراجعه به ادراره دارایی که در محدوده فعالیت‌شان قرار دارد، اقدام به دریافت کد اقتصادی خود نمایند.

در پایان برند و لوگوی تجاری خود را ثبت نمایید

برای شروع کسب و کار چه شرکتی را به ثبت رسانیم

شاید بتوان گفت یکی ازعوامل مهم درتوسعه کسب وکار و قانونی کردن فعالیت‌های اقتصادی داشتن لوگو و برند و یا همان علامت تجاری است. یکی از مهم‌ترین بخش ها برای گسترش کالا و خدمات داشتن برند ولوگوی تجاری است. تصورکنید که مدت‌هاست کالایی را تولید کرده و آن را توزیع نموده اید ولی به علت شلوغی کسب و کا ر موفق به ثبت آن نشده‌اید، فکر می‌کنید اگربرند شما ثبت نشود چه بلایی بر سر نام تجاری شما می‌آید؟ بنابراین استفاده از برند و لوگو برای کالا مانع از بروز چنین مشکلاتی می‌شود.

درنهایت باید به این نکته مهم توجه نمود که: اول اینکه  بدونه داشتن تخصص، دانش و مدرک وارد حیطه کاری نشوید. و دوم ممکن است برای رتبه بندی شرکت نیازبه حداقل مدرک کارشناسی و گرفتن کارت بازرگانی نیاز به مدرک تحصیلی دیپلم داشته باشید. یعنی درکل باید به این نکته توجه کرد که در مرحله اول ثبت شرکت نیاز به مدرک تحصیلی نیست. اما در مراحل  پیشرفته‌تر شرکت ممکن است به داشتن مدرک تحصیلی نیاز پیدا کنید. افراد معمولا با اهدافی متفاوت و به منظورارائه ایده‌های نو ویا  طراحی وب سایت‌های اینترنتی و یا با هدف نوآوری در کار و حرفه برای ثبت شرکت اقدام می‌کنند. وبرخی دیگر از افراد با ثبت شرکت  می‌خواهند به کسب و کاری که از قبل انجام می‌دادند هویتی رسمی و قانونی بدهند. امروزه مراحل ثبت شرکت در ایران به دلیل الکترونیکی شدن، با صرف زما ن وهزینه کم، بسیار سریع تر نسبت به گذشته قابل ثبت و پیگیری می‌باشد. این موضوع سبب گسترش ثبت انواع مختلفی از شرکت‌ها مانند شرکت‌های خدماتی و بازرگانی و تفکیک آن‌ها براساس مناطق مختلف و غیره شده است. که ازاین طریق می‌توانند با معرفی محصولات و خدمات‌ خود دررقابت با سایررقیبان کاری خود بهتر و موفق‌تر عمل کنند.

برای اینکه بدانید برای شروع کسب و کار  ثبت چه شرکتی  مناسب است با آکادمی کلهر همراه باشید.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *