اعلام چک مفقودی

اعلام چک مفقودی

اعلام چک مفقودی در زمانی که براثر سرقت، جعل، کلاهبرداری و یا مواردی دیگر چک به دست کسی دیگر می‌افتد امری مهم است که باید دراسرع‌وقت به آن رسیدگی شود.

چک چیست؟

برطبق ماده 310 قانون تجارت چک نوشته‌ای است که از طریق آن صادرکننده مقدار وجهی را که در بانک دارد توسط این برات به دیگری واگذار می‌کند یا از بانک مسترد می‌نماید. دارنده چک در واقع کسی است که چک به او واگذار شده است، حالا چه نام این شخص در چک قید شده باشد که آن را چک در وجه شخص خاص نامیده می‌شود و یا نام او قید نشده باشد که چک دروجه‌حامل می‌گویند. چک سندی معتبر است که حکم پول نقد را دارد که دارنده چک یعنی کسی که آن را چک نویسی می‌کند مسئولیتی در این زمینه از نظر قانونی برعهده می‌گیرد؛ بنابراین باید در حفظ و نگه‌داری این حواله ارزشمند بسیار دقت نمود و جانب احتیاط را رعایت کرد. درصورتی‌که از هر طریقی چک به سرقت رفت به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده و پیش‌آمدن مشکلات فراوان در این زمینه نکاتی وجود دارد که در ادامه این مبحث به آن خواهیم پرداخت.

چگونگی اثبات چک مفقودی

بنا بر قانون صدور چک برای اثبات مفقودی آن صادرکننده چک و یا نماینده قانونی یا شخص ذی‌نفع با بیان اینکه چک جعل و یا مورد سرقت قرار گرفته و یا به‌وسیله کلاهبرداری و خیانت‌درامانت به‌دست‌آمده این امکان را دارد که از بانک به‌صورت کتبی درخواست نماید که وجه را به آورنده چک پرداخت نکنند.

نحوه اعلام چک مفقودی و مراحل آن

اعلام چک مفقودی

نحوه اعلام چک مفقودی موضوعی است که در موارد بسیار زیادی برای اشخاص پیش می‌آید و در زمان قرارگرفتن در این موقعیت اولین سؤالی که به ذهن افراد می‌رسد این است که چه‌کاری را باید انجام دهیم؟ در ادامه نحوه اقدام صحیح در این زمینه را مورد بررسی قرار می‌دهیم. این مراحل شامل موارد زیر است:

دستور عدم پرداخت وجه چک به بانک

در مرحله اول و مطابق ماده 14 قانون صدور چک اولین مرحله در زمان مفقود شدن چک اعلام مفقودیت چک به بانک صادرکننده آن است. کسی که حواله را چک نویسی کرده است که به‌عنوان ذی‌نفع (کسی که چک به نام او صادر شده یا به او واگذار شده است) یا قائم‌مقام قانونی آن با تصریح به این امر که چک جعل، مفقود یا سرقت شده و یا از طریق خیانت‌درامانت یا کلاهبرداری و دیگر جرائم ربوده شده می‌تواند به‌صورت کتبی دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک اعلام نماید و بانک نیز بعد از احراز هویت نسبت به عدم پرداخت وجه اقدام لازم را انجام دهد. درصورتی‌که چک به بانک ارائه شود بانک دستور عدم پرداخت وجه را همراه با ذکر علت و اعلام صادر شده را به فرد تسلیم می‌نماید. شخص ذی‌نفع یا صادرکننده برات با مراجعه به بانک دستور کتبی خود را که در فرم‌های مخصوصی که از خود بانک دریافت کرده در آن درج می‌نماید و به بانک تحویل می‌دهد. بانک هم بعد از احراز هویت با ممانعت از پرداخت وجه چک آن را به مدت یک هفته مسدود می‌کند. درصورتی‌که چک به بانک ارائه شود گواهی عدم پرداخت آن همراه با ذکر علت و اعلام مفقودی چک صادر می‌شود. اگر دستور عدم پرداخت چک از طرف صادرکننده و به درخواست ذی‌نفع صورت‌گرفته صادرکننده باید درخواست ذی‌نفع را مکتوب کند و به امضاء او برساند که این کار باید به‌منظور پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی در مورد اثبات درخواست و به‌منظور جلوگیری از طرح شکایت دستور خلاف واقع عدم پرداخت صورت نگیرد.

مراجعه به مراجع قانونی دادسرا یا شورای حل اختلاف

در مرحله دوم صادرکننده چک در طول مدت یک هفته که حساب او از طرف بانک مسدود است باید با مراجعه به مراجع قضایی صالح با اعلام نمودن مفقودی چک و تشکیل پرونده و گواهی مفقودی برات را از مرجع قضایی دریافت نماید. باید به این نکته توجه نمود که مرجع صالح برای مفقودی چک تا میزان دویست میلیون ریال شورای حل اختلاف است. مبلغ بیشتر از آن به حوزه صلاحیت دادسرا مربوط می‌شود. مراجعه به شورای حل اختلاف به زمانی مربوط می‌شود که چک گم شده باشد درصورتی‌که چک سرقت یا جعل شده باشد اقامه دعوی به دادسرا مربوط می‌شود حتی اگر مبلغ چک از دویست میلیون ریال کمتر باشد.

ارائه گواهی مفقودی به بانک پس از طی‌کردن مراحل عدم پرداخت به بانک و دریافت گواهی مفقودی چک از مرجع قضایی

در مرحله سوم باید گواهی مفقودی به بانک ارائه شود. همان طوری که ذکر شد طی‌کردن مراحل قضایی و دریافت گواهی به بانک باید به مدت یک هفته انجام گیرد. درصورتی‌که از زمان مسدود شدن حساب صادرکننده یک هفته بگذرد و گواهی مفقودی چک به بانک ارائه نشود با مراجعه دارنده چک به بانک، بانک موظف است وجه چک را به دارنده آن پرداخت نماید. اگر بانک گواهی مفقودی را زمانی دریافت نمود که قبلاً حساب صادرکننده و کسی که چک نویسی را انجام داده مسدود کرده بود مسئولیت دارد که وجه چک را تا زمانی که تکلیف پرونده در مرجع رسیدگی به آن مشخص شود در حسابی که مسدود شده بود آن را نگه‌داشته و مانع از پرداخت وجه به دارنده چک شود. اگر در زمان رسیدگی به موضوع مفقودی چک در صورت مشخص‌شدن مفقودی آن و وقوع جرم در مورد حواله ثابت شد علاوه بر بطلان چک مفقودی حکم رسیدگی به جرم و تعقیب متهم نیز صادر می‌شود. شخصی که دستور عدم پرداخت چک را به بانک داده که بانک هم حساب را مسدود کرده در این حالت دارنده چک با مراجعه به بانک و عدم پرداخت آن مواجه شده، درصورتی‌که مراحل قانونی را طی نماید واهی و بی‌اساس بودن دستور پرداخت‌کننده ثابت شود محکوم به صدور چک بلامحل خواهد شد. مشاوران آگاه و خبره ما در آکادمی کلهر آماده هستند که به بهترین نحو شما را در این زمینه یاری کنند.

برای اثبات مفقودی چک سعی کنید هر چه زودتر و در اولین فرصت اقدام نمایید.

اعلام چک مفقودی

از نکات بسیار مهم در زمینه اثبات چک مفقودی زمان اقدام برای این مسئله است. در صورت تعلل و عدم اقدام به‌موقع و صحیح که به شکل قانونی است عواقب دیگری گریبان‌گیر شخص خواهد شد. در این صورت حتی اگر جعل چک و یا کلاهبرداری هم انجام شده باشد با اقدام درست و به‌موقع می‌توانید جلوی خسارت و ضرر را بگیرید. در مواردی مانند آتش‌سوزی و عواملی دیگر که سبب نابودی چک شده باشد با اثبات نمودن مفقودی چک و اقدام به‌موقع می‌توانید مانع از ازبین‌رفتن سرمایه و دارایی خود شوید.

مجازات سرقت و یا جعل امضای چک

برطبق ماده 523 قانون مجازات‌های اسلامی ساختن سند و جعل امضا و تغییر در تاریخ آن و خراشیدن و تراشیدن چک در زمانی که چک نویسی شده است از مصادیق جعل سند و چک محسوب می‌شود. بر اساس این ماده قانونی کسی که مرتکب جعل چک می‌شود علاوه بر جبران نمودن خسارتی را که از این طریق به کسی وارد کرده را باید انجام دهد، طبق قانون به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی و شش ماه تا دو سال حبس محکوم می‌‌شود.

همان طوری که گفته شد چک جزء اسناد تجاری مهم است که امروزه در انجام تمامی معاملات و تجارت‌های کوچک و بزرگ مورداستفاده قرار می‌گیرد و دارای ارزش و اعتباری معادل اسکناس می‌باشد. اما این حواله مهم همواره در معرض خطر سوءاستفاده قرار دارد. سرقت و مفقود شدن آن‌یکی از این خطرات است که امکان سوءاستفاده و وارد شدن ضررهای احتمالی برای افراد را فراهم می‌کند؛ بنابراین با مفقود شدن چک سعی کنید دراسرع‌وقت و بدون فوت زمان کارهای آن را از طریق قانونی انجام دهید تا دچار دردسرهای احتمالی نشوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *