اصول چک نویس

اصول چک نویسی

بررسی و تعریف چک

اصول چک نویسی؛ چک یک سند است که به آن برات یا حواله نیز می‌گویند، یک برگه تاریخ‌دار که ارزش مالی داشته و به‌وسیله آن صادرکننده چک تمام و یا قسمتی از پولی که در نزد دیگری دارد به سود خودش و یا شخص دیگری مسترد می‌کند. چک به‌منظور خرید در زمان حال و یا برای پرداخت در آینده مورداستفاده قرار می‌گیرد. صادرکننده چک در واقع تضمین‌کننده اعتبار آن است. چک جزء اسناد لازم‌الاجرا محسوب می‌شود به این معنا که اگر بخشی و یا مبلغی از چک تأمین نباشد سبب برگشت خوردن چک می گرد که به آن چک برگشتی می‌گویند. برطبق قوانین مربوطه می‌توانند مبلغ باقی‌مانده را از صادرکننده وصول کنند. صدور اجرائیه چک به این صورت است که دارنده چک، عین چک را به همراه گواهی عدم موجودی که صادر شده ازطرف بانک است به اداره ثبت ارائه می‌نماید. اداره مربوط در صورتی اجرائیه چک را صادر می‌کند که امضای روی چک با امضا صادرکننده مطابقت داشته باشد، این کار با گواهی از طرف بانک انجام می‌شود. زمانی که چک برگشت می‌خورد ظرف مدت 15 روز می‌توان به میزان مبلغ چک از دادگاه تقاضای توقف اموال نمود. هنگام چک نویسی و مرقوم نمودن مبلغ و تاریخ چک باید بسیار دقت نمود که با چنین مشکلاتی مواجه نشویم که در ادامه مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت.

به طور عمومی چک‌ها به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

 • چک‌های رمزدار یا چک بین‌بانکی
 • چک مسافرتی
 • چک تأیید شده
 • چک تضمین شده
 • چک عادی

چک رمزدار و یا چک بین‌بانکی

اصول چک نویسی

چکی است که بنا بر درخواست مشتری و توسط بانک و با استفاده از رمز توسط بانک دیگری صادر می‌شود. این نوع حواله نقداً وصول نمی‌شود و قابل انتقال به شخص ثالث نیست به این شکل است که مبلغ موردنظر از یک بانک به‌حساب متقاضی در بانک دیگری انتقال پیدا می‌‌کند. چک رمزدار حکم پول نقد را داشته و در واقع مانند چک تضمین شده است. شماره حساب و کد شعبه بانکی فرد گیرنده که در آن حساب دارد باید در چک نوشته شود. چک رمزدار باید در وجه شخص گیرنده باشد و صدور این نوع برات در وجه حامل ممنوع می‌باشد. چک رمزدار از امنیت بالایی برخوردار بوده و احتمال سوء‌ استفاده و دزدیده شدن آن بسیار کم است.

چک مسافرتی

این نوع چک بانکی به‌وسیله بانک صادر می‌شود و در هرکدام از شعب آن بانک به‌وسیله کارگزاران و نمایندگان (تمام شعب بانک صادرکننده) وجه آن پرداخت می‌گردد. چک مسافرتی از حواله‌های قابل‌اطمینان است و افراد به‌جای حمل پول از آن استفاده می‌کنند.

چک تأیید شده

در این نوع چک صاحب حساب‌جاری با چکی در وجه شخص گیرنده یا وجه حامل صادر کرده که پرداخت وجه باید موردتأیید بانک قرار گیرد، در چک تأیید شده میزان مندرج در برات باتوجه‌به میزان وجه نقد در حساب صادرکننده از طرف بانک موردتأیید قرار می‌گیرد. چک تأیید شده، تضمین بیشتری را در اختیار دارنده خود قرار می‌دهد. بانک بعد از تأیید میزان حساب حواله مذکور، اقدام به مسدودکردن وجه در حساب صادرکننده و پرداخت آن فقط به آورنده چک تأیید شده صورت می‌پذیرد.

چک تضمین شده

این چک یک حواله بانکی که قابل وصول و قابل‌اطمینان است، توسط بانک و به درخواست مشتری صادر شده و پرداخت وجه به‌وسیله شعب بانک صادرکننده تضمین می‌گردد. باید به این نکته توجه داشت که فقط پرداخت وجه از طرف بانک صادرکننده تضمین می‌شود و نه خود چک، کسانی که در بانک حساب دارند می‌توانند با مراجعه به بانک موردنظر در صورت نیاز نسبت به صدور چک تضمین شده اقدام نمایند. ورشکستگی و فوت افراد در وصول این نوع از برات تأثیری ندارد و این چک‌ها قابل توقیف کردن و مسدود شدن نیستند. واریز مبلغ حواله به‌حساب افراد یک روز کاری طول خواهد کشید. هنگام صدور چک تضمینی به داشتن دسته‌چک نیازی نیست. در موسسه آکادمی کلهر زیر نظر کادر مجرب اصول صحیح چک نویسی به شما آموزش داده می‌شود.

چک عادی

یکی از رایج‌ترین نوع چک‌های بانکی است که برای نقد نمودن آن باید به یکی از شعبه‌هایی بانکی که چک از آن صادر شده مراجعه کرد. حامل چک از حساب‌جاری خود چکی را دروجه‌حامل یا شخص گیرنده صادر می‌نماید، درواقع اعتبار صادرکننده آن تنها تضمین‌کننده این نوع حواله محسوب می‌شود. برای نقد شدن این نوع از برات هیچ تضمینی وجود ندارد، در صورت کافی نبودن موجودی حساب، شخص گیرنده نمی‌تواند چک را نقد کرده و پولش را بگیرد.

اهمیت چک نویسی صحیح

امروزه بیشتر افراد از مزایای داشتن دسته‌چک آگاه هستند. با وجود داشتن مزایای زیادی که چک‌ها دارند استفاده از این ابزار اقتصادی همراه با ریسک‌هایی است که موجب می‌شود بعضی از مردم از دسته چک‌ها استفاده نکنند. بعضی از مشکلات پیش‌آمده در امر چک مربوط به طرز نوشتن یا همان چک نویسی و نگه‌داری از آن مربوط می‌شود. البته در این زمینه نکات ریز و ساده‌ای وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها در هنگام نوشتن چک می‌توان از بسیاری مشکلات جلوگیری نمود که در زیر به بررسی آن می‌پردازیم.

نکات اصلی نحوه صحیح  اصول چک نویسی

اصول چک نویسی
 • در قسمت مربوط به مبلغ چک، سعی کنید هم تومان را مرقوم کنید و هم ریال مثلاً به این شکل مبلغ 20/000/000 ریال را به این صورت بنویسید بیست میلیون ریال معادل دو میلیون تومان.
 • در قسمت مربوط به وجه باید اسم شخص نوشته شود، سعی کنید از نوشتن کلمه حامل خودداری نمایید.
 • برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی پس از نوشتن اسم طرف قید کنید که این حواله به‌خاطر چه چیزی صادر شده به‌عنوان‌مثال آقای سعید صابری بابت خرید یک واحد آپارتمان.
 • مستطیلی که در آن مبلغ به عدد نوشته می‌شود باید توجه نمود که از سمت چپ و با کمترین میزان فاصله به حرف (ر) در کلمه (ریال) نوشتن را آغاز کرده و پس از مرقوم کردن مبلغ، در جلوی آن خط تیره‌ای تا پایان مستطیل کشیده شود.
 • توجه کنید که صفرهای مبلغ چک به شکل دایره باشند و شبیه به عدد 5 نوشته نشوند و از قراردادن نقطه به‌جای صفر کاملاً اجتناب کنید.
 • بعد از نوشتن رقم و عدد موردنظر در چک به‌منظور پرهیز از سوءاستفاده و زیاد نمودن رقم، چسب نواری بر روی مبلغ چسبانده و با کمک ناخن بر روی آن خط‌های را بیندازید.
 • حتماً سعی کنید به‌جای استفاده از تاریخ عددی، تاریخ برات را به شکل حروف بنویسید.
 • توجه داشته باشید برای چک نویسی از خودکار دیگران استفاده نکنید، برای این کار خودکار شخصی داشته باشید، زیرا جوهر بعضی از خود کارها قابلیت پاک شدن با پاک‌کن را دارند و یا با گذشت زمان خودبه‌خود پاک می‌شوند.
 • هنگام امضا حواله تاریخ و نام و نام خانوادگی خود را با خط خود قید نمایید. سعی کنید از امضاهای ساده و قابل جعل برای چک نویسی استفاده نکنید.
 • پس از صدور چک با نوشتن مبلغ و تاریخ چک و اینکه برات را به چه کسی می‌دهید همه را در ته برگ چک بنویسید و آن را کامل نمایید. توجه کنید از قراردادن نمونه امضا خود در این قسمت خودداری کنید که اگر زمانی ته برگ حواله مورد سرقت قرار گرفت جعل امضا و سوءاستفاده از آن صورت نگیرد.
 • زمانی که چک نویسی را بدون قلم‌خوردگی انجام دادید و امضا کردید این عبارت را در بالای مستطیلی که رقم چک را در آن نوشته‌اید مرقوم کنید که (بدون خط خوردگی) و دو طرف را با علامت ضربدر (×) ببندید به این صورت (× بدون خط خوردگی ×) درصورتی‌که چک دارای خط خوردگی باشد حتی به‌اندازه یک عدد یا یک حرف باید پشت چک ذکر شود که قلم‌خوردگی از اینجانب می‌باشد، تاریخ فلان و مبلغ فلان صحیح هستند و آن را امضا کند، در پایان زیر آن (نوشته) را خط بکشد.

چک برگه‌ای کوچک و سبک و قابل‌دسترس است که می‌توان به‌وسیله آن اموال و دارایی‌هایی زیادی را بدون تحمل رنج و دشواری حمل‌ونقل در مسافت‌های دور و نزدیک به‌وسیله آن جابه‌جا نمود، همین برگه کوچک در دست افراد فریبکار، ساده‌لوح، کلاهبردار می‌تواند مانند یک تله انفجاری و وحشتناکی باشد که با شعاع تخریبی خود گستره زندگی افراد را در بربگیرد و افراد را تا پشت میله‌های زندان پرتاب نماید. کسانی که چک دارند و چک صادر می‌نمایند باید پی‌آمدها و مسئولیت‌های آن را بپذیرند، زیرا این برگه کوچک برای آن‌ها مسئولیت‌آفرین است ولی با رعایت نکات اساسی در مورد این حواله‌ها و آگاهی از آن، احتمال دردسرآفرینی و سوءاستفاده کم می‌شود.

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *