آموزش پلمپ دفاتر قانونی در شرکتهای تجاری

آموزش پلمپ دفاتر قانونی در شرکتهای تجاری

پس از ثبت شرکت، باید اقداماتی همچون اخذ کد اقتصادی یا همان پلمپ دفاتر قانونی انجام شود. در اینجا آموزش پلمپ دفاتر قانونی در شرکتهای تجاری را برای شما بیان می‌کنیم. در صورتی که با هر مشکلی موجه شدید، مؤسسه آکادمی کلهر، با داشتن کارشناسانی حرفه‌ای آماده هستند، تا شما را یاری دهند. این مؤسسه با مدیریت خانم دکتر کلهر؛ کلاس‌های آموزش ثبت شرکت در قزوین، را برای افراد علاقه‌مند برگزار کرده، که به دلیل کیفیت بالای آموزش‌ها مورد استقبال خوبی قرار گرفته است.

تعریف پلمپ دفاتر قانونی

طبق قانون همه شرکت‌ها باید، دفتر کل و دفتر روزنامه خود را پلمپ کنند. دفتر روزنامه مربوط به فعالیت‌های تجاری و روزانه اشخاص حقوقی است، که همه مطالبات، دیون، صادرات و وارداتی که هر روزه انجام می‌شود را در این دفتر ثبت می‌کنند. دفتر کل هم شامل همه معاملاتی است، که تاجر آنها را از دفتر روزنامه جدا می‌کند و به‌طور خلاصه در دفتر ثبت کل ثبت می‌نماید.

عدم پلمپ دفاتر چه تبعاتی در بر خواهد داشت؟

پلمپ دفاتر نشان دهنده شفافیت مالی، شرکت‌ها و مؤسسات است. اداره مالیات براساس درآمد اشخاص حقیقی یا حقوقی مالیات بر درآمد آنها را تعیین می‌کند. در صورتی‌که دفاتر پلمپ دریافت نشوند، امکان ارائه اظهارنامه مالیاتی، دریافت کارت بازرگانی نیز وجود ندارد. در واقع براساس همین دفاتر قانونی درآمدها مشخص می‌شوند. باید پیش از شروع سال مالی شرکت، دفتر کل و روزنامه را درخواست کنید، تا از طریق پست به دست شما برسد.

بعد از کامل کردن این دفاتر، براساس اسناد مالی خود این سندها را در محلی مناسب و به دور از هرگونه آسیب و خط خوردگی و پارگی نگه‌داری کنید. در پایان همه این مدارک باید از طرف، یک ممیز مالیاتی و حسابرس مورد بررسی قرار بگیرند. اینکه پلمپ دفاتر پیش از شروع سال مالی جدیدی انجام شود، جزء موارد مهمی است که مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورت عدم رعایت صحیح موارد گفته شده و انجام به موقع پلمپ دفاتر، شرکت مشمول جریمه‌های سنگین مالیاتی خواهد شد.

مراحل و نحوه پیگیری پلمپ دفاتر قانونی سال 1400

 

آموزش پلمپ دفاتر قانونی در شرکتهای تجاری

شرکت‌ها باید بعد از تأسیس، اقدام به دریافت دفاتر پلمپ کنند. بنابراین آشنایی با نحوه دریافت این دفاتر، بسیار مهم است. با ارائه مدارک مورد نیاز شما می‌توانید دفاتر را دریافت کنید.

مدارک لازم برای پلمپ دفاتر 1400 اشخاص حقوقی

 • ارائه اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری، که از سامانه دریافت شده باشد و این اظهارنامه از طرف یکی از مدیران شرکت امضاء شده باشد.
 • کپی روزنامه تأسیس شرکت
 • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
 • کپی کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل و مهر شرکت

مدارک لازم برای پلمپ دفاتر 1400 اشخاص حقیقی

 • ارائه اصل اظهارنامه دریافت شده از سامانه
 • فرم تکمیل شده اظهارنامه
 • کپی کار ت ملی فرد متقاضی
 • کپی جواز یا پروانه کسب
 • اگر برای پلمپ دفاتر وکیلی معرفی شده باشد، ارائه کپی وکالتنانه یا معرفی نامه برای فرد نماینده

سپردن کارهای دریافت پلمپ دفاتر قانونی به یک مشاور حقوقی با تجربه موجب انجام سریع کارها و صرفه جویی در زمان و هزینه ها خواهد شد. مشاوران آکادمی کلهر با تجربه ایی که آموزش ثبت شرکت در قزوین دارند می‌توانند در زمینه پلمپ دفاتر هم به خوبی شما را راهنمایی کنند.

مراحل پلمپ دفاتر قانونی در سامانه اداره ثبت شرکتها

 • برای مراجعه به سامانه پلمپ دفاتر، در ابتدا باید وارد سامانه اداره ثبت شرکتها شوید . وارد کردن شماره تلفن ثابت، شناسه ملی برای اشخاص حقوقی و شرکتها ضروری است. در انتخاب شماره تلفن همراه دقت کنید، زیرا همه پیامک‌های مربوط به انجام مراحل کار، به همان شماره تلفن وارد شده در سامانه ارسال خواهد شد.
 • براساس مواردی که در اساسنامه شرکت نوشته شده است، قسمت شروع سال مالی و شروع سال ماهی را تکمیل کنید، و پایان سال مالی از طرف سامانه محاسبه می‌شود. توجه داشته باشید، که تاریخ درخواست ثبت پلمپ دفاتر تجاری، برای اداره ثبت شرکتها مبنای شروع سال مالی جدید نیست.
 • سپس باید آدرس محل دریافت دفاتر پلمپ شده دقیق و کامل را ثبت کنید، تا پس از پلمپ با توجه به آدرس، دفاتر برای متقاضی ارسال گردد.
 • در قسمت تکمیل اظهار نامه، باید اطلاعات مربوط به یکی از اعضای هیئت مدیره، در سامانه ثبت شود.
 • در این مرحله باید اسامی اعضای هیئت مدیره، به همراه مشخصات آنها همچون نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد و.. وارد کرده و با کلیک کرد بر روی گزینه بعدی، به مرحله دیگری وارد شوید، که شامل سمت افراد هیئت مدیره، تاریخ شروع تصدی آنها، مدت تصدی محدود/ نامحدود را مشخص کرده و وضعیت حدود حق امضاء اعضای هیئت مدیره باید تعیین شود.
 • نوع دفتر مورد تقاضای شرکت (دفتر کل و روزنامه) و تعداد جلد و برگ‌های دفتر را ثبت کرده، و این اطلاعات را ذخیره می‌کنیم.
 • سپس وارد صفحه تأیید صحت اطلاعات شده و باید روی گزینه تأیید اظهارنامه پلمپ مدارک مورد نظر کلیک کنید. پس از تکمیل اطلاعات و کلیک روی پذیرش نهایی، باید پرینت اظهارنامه به همراه مدارکی که در بالا نام بردیم، از طریق اداره پست برای اداره ثبت شرکتها ارسال نمایید.

مدارک ارسال شده، از طرف کارشناسان حقوقی و کارشناسان مربوطه، مورد بررسی قرار می‌گیرند و با تأیید آنها اجازه پرداخت وجه دفاتر پلمپ داده می‌شود. پرداخت وجه هم، با ورود با سامانه و از طریق اینترنتی به انجام‌ می‌رسد.

بررسی آخرین مهلت پلمپ دفاتر قانونی

 

آموزش پلمپ دفاتر قانونی در شرکتهای تجاری

برای همه متقاضیان اسفند ماه هر سال، آخرین مهلت برای درخواست دفاتر قانونی است. همزمان باید درخواست پلمپ دفاتر مالی سال بعد را نیز انجام داده، و تا پیش از پایان سال درخواست خود را به اداره ثبت تحویل دهید. حتی شرکتهایی که هنوز فعالیت خود را شروع نکرده‌اند نیز، برای سال مالی بعد نمی‌توانند اعلام عدم فعالیت کنند.

عدم فعالیت شرکت باید در 4 ماه اول سال، یعنی مهلت قانونی که تعیین شده است اعلام شود و در خارج از این زمان شرکت مشمول جریمه‌های مالیاتی می‌شود. مثلاً شرکتی که در سال 99 هیچ فعالیتی نداشته (از فروردین ماه تا اسفند99) باید در 31 تیر 1400،  اظهار نامه مالیاتی عدم فعالیت دفاتر مالی خود را ارائه دهد.

دلایل رد شدن درخواست دفاتر پلمپ

انجام درخواست در زمان مناسب از دلایل مهم پذیرش آن است. اما دلایل دیگری هم وجود دارد، که سبب رد شدن در خواست پلمپ می‌شود که شامل:

 • عدم توجه به آئین نامه دفاتر قانونی، که باید مطابق آن دفاتر پلمپ را تکمیل نمود.
 • عدم پذیرش مندرجات داخل دفاتر از طرف کارشناسان اداره مالیات، که با استاندارهای این سازمان همخوانی نداشته باشد.
 • عدم رعایت نگه‌داری خوب دفاتر از پارگی و خط خوردگی خیس شدن و…
 • دفاتر فاقد یک یا چند برگ باشند.
 • ثبت نامنظم مندرجات در قسمت‌های مخصوص و عدم ثبت همه فعالیت‌های مالی
 • سفید ماندن بیش از اندازه صفحات
 • استفاده از دفاتر خالی مربوط به سال‌های گذشته
 • ثبت غیر واقعی رویدادها و مراودات مالی
 • تکمیل اطلاعات با مداد و ابزارهای نوشتاری که به راحتی پاک می‌شود.
 • بستانکار شدن حساب‌های نقدی و بانکی
 • عدم ثبت خلاصه فعالیت‌های مالی شعب در دفاتر مرکز
 • عدم اصلاح اشتباهات در حساب و کتاب‌ها

انجام کارهای مالیاتی شرکت، مانند پلمپ دفاتر دارای ریزه کاری‌هایی است، که باید با کمک یک کارشناس حقوقی انجام شود. مشاوران حقوقی مؤسسه آکادمی کلهر؛ آماده هستند تا در زمینه‌هایی مانند ثبت اطلاعات در سامانه، پلمپ دفاتر، پیگیری پلمپ دفاتر و سایر موارد کارهای شما را پیگیری کنند و مشاوره‌های مورد نیاز را به شما ارائه دهند. این کارشناسان همراه با آموزش ثبت شرکت در قزوین، پلمپ دفاتر قانونی در قزوین را هم آموزش می دهند. اگر می‌خواهید پلمپ دفاتر قانونی در سال 1400 با کمترین هزینه برای شما انجام شود، مؤسسه کلهر را از دست ندهید. شما می‌توانید از طریق مراجعه حضوری و یا با استفاده از شماره تلفن‌های موجود در وب سایت، با این مشاوران حقوقی برجسته در ارتباط باشید.بیشتر بخوانید:

آموزش انحلال شرکت تعاونی

آموزش بستن حسابهای موقت در شرکتهای تضامنی

آموزش ثبت سند اختتامیه و افتتاحیه

آموزش یستن حسابها

تقسیم اموال شرکت با بهترین وکیل در آکادمی کلهر 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *