آموزش صحیح نوشتن قرارداد تجاری  

آموزش صحیح نوشتن قرارداد تجاری

قرارداد نویسی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کارهایی مربوط به تجارت است. افراد فعال در این عرصه باید آموزش صحیح نوشتن قرارداد تجاری را به‌خوبی یاد بگیرند، تا با مشکلات بزرگی در این زمینه مواجه نشوند. همان‌طور که همه می‌دانیم، دنیای تجارت و فعالیت‌های اقتصادی، پر از مسائل مبهم و پیچیده است، که دراین زمینه تنها کسانی موفق می‌شوند، که به اصول و قوانین کار آگاه باشند و بتوانند به‌طور اصولی و قانونی تجارت خود را انجام دهند. در این بحث می‌خواهیم، نکات مهم و اساسی در قرارداد نویسی تجاری را، برای شما عزیزان توضیح دهیم. در صورت تمایل برای آموزش قرارداد نویسی، نحوه بستن قرارداد تجاری و آگاهی کامل از متن مقدمه قرارداد تجاری در زمینه‌های مختلف، می‌توانید با کارشناسان حقوقی ما در مؤسسه آکادمی کلهر در ارتباط باشید. شما می‌توانید از طریق مراجعه حضوری به این مؤسسه حقوقی و یا به‌صورت آنلاین و تلفنی، از مشاوره این وکلا در زمینه انواع قراردادهای تجاری بهره‌مند شوید و به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و آگاهانه قرارداد نویسی تجاری خود را انجام دهید.

 بررسی و تعریف قرارداد تجاری

اولین اصل تجارت بر پایه نوشتن قرارداد است، این متن در واقع مشخص کننده آینده کار یک تجارت محسوب می‌شود. در روزگاران قدیم حرف مرد سند بود و کمتر به‌طور مکتوب قراردادی را می نوشتند، به این دلیل معمولاً اختلافات و مشکلاتی برای افراد به‌وجود می‌آمد. اما امروزه با نگارش قراردادها و نگه داشتن متن آن، راه را برای بروز بسیاری از مشکلات و مسائل می‌بندد. پس قرارداد یعنی، یک یا چند نفر درباره کاری با یکدیگر متعهد می‌شوند، که انجام آن امر مورد قبول هر دو طرف است. قرارداد نویسی انواع مختلفی دارد، ولی اگر میان یک یا چند شرکت تجاری قراردادی نوشته شود، به آن قرارداد تجاری می‌گویند. در همه قراردادها یک اصل مهم و اساسی وجود دارد، اینکه وظایف، تعهدات و حقوق هر کدام از طرفین مشخص می‌شود و در مورد آن به توافق می‌رسند. در مواردی هم جرایمی، برای دیر کرد تعهدات در نظر گرفته می‌شود، که از لحاظ قانونی کاملاً تأیید شده است.

انواع قراردادهای تجاری

 

آموزش صحیح نوشتن قرارداد تجاری

قرارداد نویسی در انواع زمینه‌های مختلف کاری و به‌صورت متفاوت نوشته می‌شوند، که شامل قرارداد کار، قرارداد اجاره، قرارداد مشارکت و فروش و.. می‌شود. اما قراردادهای تجاری و بازرگانی شامل:

 • فروش
 • خدمات
 • تدارکات
 • تأمین مالی
 • پیمانکاری
 • BOT شامل ساخت، بهره‌برداری، واگذاری

نکات مهم در نحوه نوشتن متن قرارداد تجاری و تنظیم آن

در اینجا می‌خواهیم، نکات کلی را در مورد نگارش متن قراردادها را ذکر کنیم، که نبود هر یک از این بندها در متن می‌تواند، آن را از حالت حقوقی و محکمه پسند بودن خارج کند. بنابراین نوشتن نکات مهم در متن قرارداد را جدی بگیرید که شامل:

عنوان

اولین قسمت از قرارداد، بعد از ذکر نام خدا، نوشتن عنوان است. در این بند باید نوع قرارداد تعیین و نوشته شود، مثلا قرارداد اجاره یا استخدام و….

طرفین

در قسمت دوم باید مشخصات کامل و دقیق هر کدام از طرفین، همراه با شماره شناسنامه، کد ملی، آدرس دقیق محل سکونت و محل کار است، که باید ثبت شود. در صورت تغییر آدرس یا تغییر هر کدام از مشخصات، طرفین باید سریع اعلام کنند تا آن را در قسمت پیوست ذکر نمایند. اگر فردی به‌عنوان وکیل یا نماینده طرفین در قرارداد نویسی حضور دارد، باید مشخصات دقیق او نیز در متن نوشته شود.

موضوع

این بند مهم در قرارداد، مشخص کننده ماهیت اقدام یا کاری است، که هر یک از طرفین متعهد به انجام آن می‌شوند. موضوع باید همراه با جزئیات دقیق و کامل نوشته شود. به‌عنوان مثال، موضوع قرارداد اجاره، طراحی، توسعه، واگذاری، فروش، حق مشارکت، ساخت و… می‌باشد.

مدت زمان

یک قرارداد قانونی و اصولی، دارای مدت زمانی مشخص و تعیین شده، برای شروع و پایان کار است، که می‌‎تواند محدود یا نا محدود باشد. در هر حالتی زمان مشخص شده باید به‌طور دقیق نوشته شود.

مبلغ تعیین شده

مبلغی که نوشته می‌شود، می‌تواند به‌صورت برآورد باشد یا قطعی، در هر حالتی باید میزان مبلغ و نحوه چگونگی دریافت و پرداخت آن را به‌همراه ذکر تاریخ دقیق نوشته شود. سعی کنید به این قسمت توجهی خاص داشته باشید، زیرا بیشتر دعاوی حقوقی به‌دلیل مسائل مالی اتفاق می‌افتد. در صورت نوشتن درست این بند می‌توانید، در دادگاه موفق شوید و به حق خود برسید. حتی می‌توان نحوه پرداخت مبلغ را هم در بند جداگانه‌ای ذکر کرد.

 شروط و تعهدات

 

آموزش صحیح نوشتن قرارداد تجاری

در همه قراردادها نوشتن تعهدات به‌صورت توافقی است، که هر یک در بند یا ماده‌ای جداگانه ذکر می‌شود. اما در قرارداد پیمانکاری، طبق شرایط عمومی پیمان، در ابتدا تعهدات پیمانکار و سپس تعهدات کارفرما ثبت می‌شود.

همه مواد نام برده جزء مهم‌ترین بندها در یک قرارداد نویسی است، که ذکر آنها برای کاهش دعواهای حقوقی بسیار واجب است. به جز این موارد بندها و ماده‌های دیگری هم هستند، که باید بر اساس تخصص طرفین و توافقات آنها نوشته شوند که شامل : خسارات، فسخ قرارداد، حوادث قهری و فورس ماژور، انتقال قرارداد، طرفین، مرجع حل اختلاف، اختیارات طرفین، محل تحویل و تضمینات است. به‌طور خلاصه به چند مورد می‌پردازیم:

حوادث قهری و فورس ماژور

به بررسی عوامل و حوادثی می‌پردازد، که هیچ‌کدام از طرفین در وقوع آن نقشی نداشته و در صورت وقوع آن، تعهدات طرفین را بر می‌دارد و مانع انجام کار و فسخ قرارداد می‌شود، مانند سیل، زلزله، طوفان، اغتشاش و..

مرجع حل اختلاف

اگر میان دو طرف بحث و اختلاف نظر به‌وجود بیاید، و با گفتگو و مذاکره به‌هیچ نقطه نظر مشترکی نرسند، باید در این بند یک مرجع حل اختلاف را برای خود تعیین کنند. موارد اختلاف می‌تواند، درباره نحوه اجرای قسمتی از قرارداد یا تفسیر آن باشد.

زبان قرارداد

نوع زبانی که با آن متن را تحریر می‌کنند باید نوشته شود. این مورد برای قراردادهای تجاری بین‌المللی، بسیار حائز اهمیت است. اگر متن به بیش از یک زبان نوشته شده باشد، باید ذکر شود که در صورت بروز اختلاف، موارد نوشته شده در آن با کدام زبان تعبیر و تفسیر شود.

فواید قرارداد نویسی تجاری

 • مانع از بروز هر گونه اختلاف عمیق و مسئله در آینده می‌شود.
 • حفظ روابط حسنه کاری به‌صورت دائم
 • افزایش کیفیت و بهره‌وری در انجام کار
 • جلوگیری از اتلاف وقت و حفظ حقوق طرفین
 • کاهش دعواها و اختلاف نظرهای حقوقی
 • کاهش میزان ضرر و زیان‌های ناشی از انجام کار با توجه به موضوع آن

نحوه تنظیم و نوشتن هر نوع قرارداد، با توجه به موضوع آن متفاوت خواهد بود و لازم است، برای نگارش یک قرارداد حرفه‌ای که همه نکات قانونی و حقوقی در مفاد آن رعایت شود، باید از مشاوره و راهنمایی یک وکیل یا مشاور حقوقی حاذق و با تجربه استفاده کنید. قرارداد نویسی صحیح و محکم، به‌میزان زیادی در پیشرفت کاری شما مؤثر خواهد بود، و سبب ایجاد یک روابط مستحکم و پایدار میان دو طرف تجاری می‌شود.

ما به شما کارشناسان مؤسسه آکادمی کلهر را پیشنهاد می‌کنیم؛ تا به‌عنوان مشاور تنظیم قرارداد در کنار خود داشته باشد. این مشاوران حقوقی با تسلطی که برروی قوانین حقوقی تجاری دارند و با رعایت اصول قرارداد نویسی، می‌توانند قراردادی محکم و محکمه پسند را برای شما تنظیم کنند. در صورت نیاز وکلای این مؤسسه می‌توانند، پروندهای حقوقی شما را در زمینه قراردادهای تجاری تا به نتیجه رساندن آن‌ها را در دادگاه‌ها و دادگستری پیگیری کنند.مقالات مرتبط:

4 اصل در قرار دادنویسی املاک

آموزش قراردادنویسی املاک

قراردادنویسی دو نفر 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *