آموزش ثبت سند اختتامیه و افتتاحیه

آموزش ثبت سند اختتامیه و افتتاحیه

از اسناد مهم حسابداری شرکت‌ها، سند افتتاحیه و سند اختتامیه است؛ که میزان سود و زیان شرکت را در یک دوره مالی مشخص می‌کند. آموزش ثبت سند اختتامیه و افتتاحیه و یادگیری آن، از جمله اقدامات مهمی است، که بر عهده حسابدار و مشاور حقوقی شرکت بوده، که باید به‌طور دقیق انجام شود. مؤسسه آکادمی کلهر، با مدیریت خانم دکتر کلهر؛ با کادری مجرب و مسلط به قوانین حقوقی شرکت‌ها، سال‌هاست که آموزش ثبت شرکت در قزوین را به علاقه‌مندان ارائه می‌دهند، و افراد زیادی هم از این آموزش‌ها، به خوبی برای پیشرفت در کارهای شرکت خود استفاده کرده‌اند.

سند افتتاحیه و سند اختتامیه

آخرین فعالیت در حسابداری شرکت، ثبت سند اختتامیه و شروع سند اختتاحیه است. با بستن حساب‌های موقت، سند اختتامیه صادر می‌شود. باید تمامی حسابهای موقت بسته تا اختلاف درآمد و هزینه مشخص شده به عنوان سود و زیان تعیین شود. در صورتی که درآمد شرکت، از هزینه‌های آن بیشتر باشد، سود کرده و در غیر اینصورت، متضرر شده و زیان کرده است. شروع سال مالی جدید شرکت هم با صدور سند افتتاحیه و با توجه به سند اختتامیه سال قبل مشخص می‌شود. تراز اختتامیه حسابی است، که تأثیری در حسابداری ندارد و فقط مانده حساب‌های دائمی سال مالی جاری را در خود ذخیره می‌کند و به سال آیند مالی انتقال می‌دهد.

سند افتتاحیه چیست؟

سند افتتاحیه یکی از اسناد حسابداری است، که در آن آغاز دوره مالی شرکت و مانده حساب‌های دوره مالی قبل در آن ثبت می‌شود. معمولاً اولین سندی که در ابتدای دوره مالی، در سیستم حسابداری شرکت ثبت می‌شود سند افتتاحیه است، که گاهی اوقات ثبت آن تا تیرماه هم طول خواهد کشید. در شرایطی که شرکت برای اولین بار فعالیت خود را شروع کرده باشد، اولین کار تهیه سند افتتاحیه است. در شرکت حسابدار برای ثبت سند افتتاحیه تنها کاری که می‌توانند انجام دهند، این است که بدهی و سرمایه شرکت و همچنین اقلام دارایی آن را وارد سیستم کنند.

در صورتی که شرکت دوره فعالیت آن بیش از یکسال باشد، سند افتتاحیه برای آن شامل مانده حساب دائمی و روابط مالی سال گذشته است، که این مانده حساب خود تشکل شده از بدهی‌های جاری و غیر جاری و نیز دارایی‌های جاری و غیرجاری و سرمایه شرکت است. بنابراین برای ثبت سندهای افتتاحیه، در کمپانی که بیشتر یکسال سابقه کار دارد، باید در ابتدا ثبت‌های سال گذشته بسته شده و سپس مانند یک شرکت تازه تأسیس فعالیت خود را برای تهیه سند افتتاحیه آغاز کند.

آموزش ثبت سند افتتاحیه

کارشناس حسابداری شرکت، با نظارت مشاور حقوقی، وظیفه ثبت سند افتتاحیه را دارد. برای ثبت این سند باید حساب‌های سال گذشته که شامل حسابهای هزینه، حسابهای درآمد و حسابهای سود بسته شده که پس از بسته شدن آنها، ثبت سند اختتامیه ثبت می‌شود و سال مالی جدید با ثبت سند افتتاحیه آغاز می‌گردد. مانده‌های موجود در سند اختتامیه سال گذشته، به عنوان موجودی ابتدای دوره سند افتتاحیه سال جدید برای شرکت ثبت می‌گردد.

مزایای ثبت سند افتتاحیه

 

آموزش ثبت سند اختتامیه و افتتاحیه

استفاده از سند افتتاحیه، امکان محاسبه میزان عملکرد مالی سال گذشته را برای شرکت فراهم می‌کند، علاوه بر این ثبت این سند داری مزایایی است، که دارای نقش مهمی در پرداخت دفاتر مالیاتی دارد، به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم:

  • زمان بندی کارها
  • مرتب سازی اسناد
  • تنظیم دقیق و کنترل دفاتری مانند دارایی، روزنامه و…

تنظیم کارهای مالی و حسابداری شرکت، بسیار پیچیده‌تر از آن است، که بتوان در مورد آن سهل انگاری کرد. زیرا عدم آشنایی با مسائل مالی و حقوقی شرکت، ضربات جبران ناپذیری به کسب و کار ما وارد خواهد کرد. مشاوران حقوقی آکادمی کلهر، با ارائه آموزش ثبت شرکت در قزوین شما را به خوبی با این مسائل آشنا خواهند کرد، تا بتوانید با دیدی باز و آگاهانه، کارهای کمپانی خود را انجام دهید. همچنین کارهای مالی شرکت، دارای ریزه کاری‌های حقوقی زیادی است، که باید در کنار یک حسابدار، مشاور حقوقی با تجربه‌ای هم حضور داشته باشد، تا بتوانند مسائل مالی را از طریق قانونی به نفع شرکت تمام کنند.

بررسی سند اختتامیه

در پایان دوره مالی هر شرکتی، باید همه حساب‌ها بسته شوند، تا به ثبت برسند؛ تا مسائل مالی و مالیاتی مورد بررسی قرار بگیرد. آخرین سندی که در پایان عملیات‌های مالی شرکت، در هر دوره‌ایی انجام می‌شود، سند اختتامیه است. در ابتدا حساب‌های موقت را بسته و مانده آنها را صفر می‌کنند و حساب‌های دائمی را با استفاده از تراز اختتامیه بسته می‌شود، و سال مالی جدید را با استفاده از تراز افتتاحیه باز می‌کنند.

چه زمانی باید سند اختتامیه ثبت شود؟

طبق قانون در هر شرکتی، در پایان دوره مالی باید حساب‌های دوره جاری بسته شده، تا بتوانند وارد دوره مالی جدیدی شوند، برای این منظور باید سند اختتامیه ثبت شود. اگر سند اختتامیه شرکت ثبت نشود، نمی‌توان دوره مالی جدید را برای آن در سیستم ثبت کرد. بنابراین ثبت سند اختتامیه در پایان هر دوره مالی برای شرکتها الزامی است.

آموزش ثبت سند اختتامیه

برای ثبت این نوع از سند مالی، باید همه اسناد مالی مورد تأیید قرار بگیرند. بعد از تأیید شدن اسناد باید حساب‌های مربوط به درآمد و هزینه‌ها بسته شود، که در پایان سند اختتامیه ثبت خواهد شد.

اهمیت سند اختتامیه و سند افتتاحیه

 

آموزش ثبت سند اختتامیه و افتتاحیه

از نرم افزارهای مهم، که باید در زمان شروع دوره مالی جدید برای شرکت ثبت شود، سند افتتاحیه است. برای ثبت این نوع از سند، باید حساب‌های درآمد حساب سود و زیان و هزینه‌های سال مالی قبل بسته شده و سپس سند اختتامیه را ثبت و در پایان سال مالی جدید با ثبت سند افتتاحیه آغاز می‌شود.

محاسبه قانونی اندوخته‌های شرکت

طبق ماده 140 اصلاحیه قانون تجارت، هر شرکتی باید به میزان 5% از سود دریافتی خود را به شکل اندوخته قانونی ذخیره کند. اگر این اندوخته قانونی در شرکت به میزان 10% برسد، دیگر برای کنار گذاشتن اندوخته قانونی در سال بعد وجود ندارد، و شرکت بنابر اختیار خود می‌تواند این اندوخته را ذخیره کند یا نه. البته طبق ماده 238 اصلاحیه قانون تجارت، در صورتی که شرکت در سال گذشته دچار ضرور و زیان شده باشد، باید سود خالص سال جاری را حساب کرده و سپس آن را از جمع ضرور و زیان شرکت کم ‌کنند، یک بیستم مبلغی که به‌دست می‌آید به عنوان اندوخته قانونی، برای شرکت در نظر گرفته می‌شود. لازم است بدانید که مبلغ اندوخته از سود خالص شرکت، پیش از کسر مالیات آن حساب می‌شود.

کارشناسان مؤسسه آکادمی کلهر، به عنوان یکی از مراکز معتبر در زمینه ارائه مشاوره و پیگیری انواع پروند شرکت‌ها توانسته‌اند، تجربیات زیادی در این زمینه کسب کنند. اگر شما به عنوان یک مدیر یا کارمند شرکت به هر دلیلی با مسائل و مشکلات حقوقی در شرکت، با مشکلی مواجه شدید می‌توانید انواع خدمات مشاوره را از کارشناسان حقوقی ما دریافت نمایید. این مشاوران در مورد مسائل مالی شرکت، بسیار حرفه‌ای بوده و در موضوعاتی مانند روش بستن حساب و حسابهای مالی، پایان ثبت دائمی و موقت، اصول و قواعد اصلاح سند و اشتباه ثبتی بستن حساب سالانه و فصلی شرکتها، ثبت مالیات و بستن حساب و…. بهترین و به روزترین مشاوره‌هارا به شما ارائه دهند. شما می‌توانید با مراجعه حضوری به این مؤسسه، یا با تماس تلفنی خدمات مشاوره‌ای مورد نیاز خود را دریافت نمایید. در صورت تمایل می‌توانید، در کلاس‌های حضوری آموزش ثبت شرکت در قزوین که برای علاقه‌مندان به ثبت شرکت برگزار می‌شود، شرکت کرده و پاسخ تمامی سؤالات خود را از این آموزش‌ها دریافت کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *