آموزش بستن حسابها

آموزش بستن حسابها

یادگیری و آموزش بستن حسابها برای افرادی که، قصد تأسیس شرکت را دارند، امری ضروری است. مفهوم بستن حساب، به معنای صفر کردن مانده هر حساب در حسابداری است، که این حساب‌ها در پایان سال مالی باید صفر شده و بسته شوند. بستن حساب‌های دائمی که حساب ترازنامه نامیده می‌شود با حساب‌های موقتی که حساب سود و زیان است، با یکدیگر فرق دارد، که در ادامه بحث به بررسی آنها می‌پردازیم.

برای یادگیری آموزش بستن حساب‌ها، شما می‌توانید از مشاوره‌های کارشناسان حقوقی آکادمی کلهر، که سال‌هاست در زمینه آموزش ثبت شرکت در قزوین، فعالیت می‌کنند بهره‌مند شوید. این کارشناسان، با داشتن تسلط کامل برروی مسائل حقوقی شرکتها می‌توانند، در زمینه اصول و قواعد اصلاح سند و اشتباه ثبتی، ثبت مالیات و بستن حسابها، بستن حسابهای سالانه و فصلی شرکتها و… شما را به خوبی یاری دهند.

انواع دارایی‌های شرکت و بنگاه‌های اقتصادی

انواع شرکت‌ها دارایی‌هایی دارند، که در مدت زمان کوتاهی تبدیل به وجه نقد نمی‌شود. اما دارایی‌های وجود دارد، که به‌طور مستقیم در فرایند تولید نقش داشته و بدون وجود آنها تولیدی برای شرکت انجام نخواهد شد. این دارایی‌ها دو نوع مشهود و نامشهود هستند، که با گذشت زمان از ارزش آنها کاسته شده و استهلاک پیدا می‌کنند، که شامل:

 • دارایی مشهود
 • تجهیزات
 • لوازم
 • ماشین آلات ساختمان
 • محل شرکت
 • دارایی‌های نامشهود
 • حق اکتشاف
 • سر قفلی
 • حق اختراع

دارایی جاری (این نوع از دارایی‌ها در یک بازده یکساله یا کوتاه‌تر، به وجه نقد تبدیل می‌شوند، که به آنها دارایی‌های در گردش هم می‌گویند)

 • اسناد دریافتی
 • سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت
 • اوراق بها دار قابل فروش

انواع صورت‌های مالی شرکت

 

آموزش بستن حسابها

صورت‌های مالی در حسابداری شرکت، به چند دسته تقسیم می‌شوند، که بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • صورت سود و زیان جامع
 • صورت گردش وجوه نقد
 • صورت حساب سود و زیان
 • ترازنامه

 دلایل بستن حسابهای شرکت

دوره مالی برای هر شرکتی، از فروردین ماه شروع شده و تا اسفند ادامه دارد، که در پایان این دوره باید شرکتها سود و زیان یک سال گذشته خود را بررسی می‌کنند. بنابراین باید صورتهای مالی خود را تهیه کرده و پیش از تمام شدن مدت زمان تعیین شده حسابهای آن سال مالی را صفر کرده و بسته شود. باید برای هر سال مالی در شرکت از دفاتر مالی جدیدی استفاده کنند، که این امر به دلایل مختلفی انجام می‌شود که دلایل شامل:

 • جلوگیری از فشرده شدن حجم اطلاعات
 • بررسی صندوق شرکت‌ها
 • انبار گردانی کالاها و صحت موجودی کالاها و…

چه زمانی باید حساب‌های شرکت بسته شود؟

براساس دوره مالی، برخی از مشتریان به دلیل ادامه همکاری با شرکت و یا عدم پرداخت بدهی شان، با دادن تخفیفاتی به دلیل باقی ماندن حسابشان در طول سال مالی،  حساب آنها بسته می‌شود. به این شیوه که مانده بدهی‌های او به  مطالبات سوخت شده یا سر فصل مناسب با آن منتقل می‌شود. مثلاً یکی از مشتریان بدهی کمی به شرکت دارد، این بدهکاری به عنوان تخفیف برای او در نظر گرفته شده و حساب او بسته می‌شود. ثبت حسابداری آن به این شکل انجام می‌گیرد:

تخفیفات فروش …..

حسابهای در یافتی تجاری / مشتری نام برده …………

پایان یافتن دوره مالی

پایان یافتن دوره مالی پیچیده‌تر و مفصل‌تر از بستن حساب در طی دوره مالی است. برای مشخص نمودن سود و زیان دوره مالی و نیز انتقال مانده حساب‌های دائم به دوره مالی بعدی و صادر کردن سند افتتاحیه انجام می‌گیرد. بستن حساب شرکت در پایان دوره مالی آن، با در نظر داشتن نوع حساب که مخلوط و دائمی باشد یا موقتی انجام می‌شود. برای بستن حساب پایان سال، باید تمامی حساب‌های موقت با یک حساب دائمی بسته شده، که سپس مانده حساب دائمی بسته و به عنوان افتتاحیه به دوره مالی بعدی منتقل شود.

بعضی از حساب‌های این قسمت در ارتباط با هزینه‌ها و درآمد است، که شامل هزینه آب، برق، گاز، تلفن، حقوق، دستمزد فروش و.. که با پایان یافتن سال مالی، مانده آن بسته شده و مستقیم به دفتر حساب سال بعد منتقل نمی‌شود. این حساب شامل دو مورد از حساب است، که به اختصار آنها از توضیح می‌دهیم :

حساب مخلوط:

از حساب‌های مخلوط شرکت، می‌توان به پیش پرداخت اجاره و پیش دریافت درآمد، که شامل دو بخش دائمی و موقت است اشاره کرد. در پایان دوره مالی قسمتی از آن به عنوان حساب موقت به حساب هزینه قرار داده می‌شود. قسمتی دیگر هم به عنوان حساب دائم به دوره مالی بعدی شرکت منتقل می‌گردد.

حساب دائمی:

از حساب‌های این گروه می‌توان، به دارای‌های شرکت، حقوق صاحبان سهام، بدهی سرمایه حساب‌های دریافتی تجاری، موجودی نقد و بانکی  و.. اشاره کرد. مانده این حساب ها در پایان دوره مالی، بسته شده و مستقیم به دوره مالی بعدی منتقل می‌شود.

چگونگی ثبت سند افتتاحیه در سال مالی جدید

 

آموزش بستن حسابها

ثبت سند افتتاحیه برای شرکت، با بستن حساب‌های دائمی در پایان سال انجام می‌شود. حساب تراز اختتامیه در پایان دوره مالی و حساب تراز افتتاحیه در ابتدای دوره مالی ایجاد شده، که با در نظر داشتن گردش برابر حسابهای بستانکار و بدهکار در سند مربوط به افتتاحیه و اختتامیه و در همان زمان هم بسته می‌شود.

اهمیت استفاده از یک مشاور حقوقی در کارهای مالی شرکت

مسائل مالی شرکت، جزء مواردی است که انجام آنها نیازمند حضور یک مشاور حقوقی بوده، تا بتواند از راه قانونی مسائل مالی را به نفع شرکت تمام کند. مؤسسه آکادمی کلهر، با داشتن کادری مجرب از مشاوران حقوقی برجسته می‌توانند، مشاوره‌های بسیار مفیدی را در این زمینه به افراد متقاضی ارائه دهند. شما می‌توانید به‌صورت حضوری یا آنلاین در حوزه‌های مختلف مالی شرکت مانند اصلاح سند، ثبت سند افتتاحیه، نمونه سند اختتامیه، بستن حساب و پایان ثبت دائمی و موقت حسابهای مالی، بستن حساب سالانه و فصلی شرکتها و.. از این مشاوران راهنمایی‌های بسیار خوبی را دریافت کنید.

این کارشناسان با داشتن تجربیات زیادی در زمینه آموزش ثبت شرکت در قزوین، به‌خوبی با پیچ و خم‌های کار آشنایی دارند و می‌توانند، علاقه مندان را در زمینه بستن حساب‌های شرکت به خوبی یاری کنند. دریافت مشاوره تلفنی و آنلاین از این مشاوران حقوقی، با مشاوره حضوری از نظر کیفیت خدمات دریافتی فرقی باهم ندارند. در صورتی که به هر دلیلی نتوانستید به‌صورت حضوری از خدمات مشاوره مؤسسه آکادمی کلهر بهره‌مند شوید، می‌توانید با استفاده از شماره تلفن‌های موجود در وب سایت، انواع خدمات مشاوره را از این کارشناسان حقوقی دریافت کرده و به‌میزان زیادی مانع به‌وجود آمدن مشکل‌های پیچیده در آینده کاری خود شوید.بیشتر بخوانید:

روش نوشتن چک

مشاور دیه رایگان

قرارداد مشارکت در ساخت

مشاور حقوقی طلاق

نحوه انتقال چک و قوانین آن

مشاور حقوقی آنلاین

پشت نویسی چک قلم خورده

مشاور حقوقی رایگان ملکی 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *