آموزش انحلال شرکت تعاونی

آموزش انحلال شرکت تعاونی

برای لغو شرکت تعاونی، باید قوانین و مقرارت را رعایت کرد و مراحلی را طی نمود. یادگیری و آموزش انحلال شرکت تعاونی برای افرادی که قصد دارند، شرکت تعاونی خود را منحل کنند، بسیار لازم و ضروری است. ما در اینجا سعی می‌‎کنیم، نکات اصلی و کلیدی لغو شرکت تعاونی را برای شما بیان کنیم، در صورتی که برای این منظور با هر مشکلی یا سؤالی مواجه شدید می‌توانید، از راهنمایی و مشاوره کارشناسان مؤسسه آکادمی کلهر استفاده کنید. این مشاوران حقوقی با تجربه، با مدیریت خانم دکتر کلهر؛ سال‌هاست که به علاقه‌مندان، مشاوره‌های آموزش ثبت شرکت در قزوین را ارائه می‌دهند، که مورد توجه افراد زیادی هم قرار گرفته است. با کمک این کارشناسان به روزترین و بهترین راهنمایی‌ها را، در مورد انحلال شرکت تعاونی خود دریافت کنید.

انحلال شرکت تعاونی

با لغو و انحلال شرکت تعاونی، در واقع شرکت از قالب حقوقی خود خارج شده و شخصیت حقوقی آن از بین می‌رود. با لغو شرکت همه وظایف و مسئولیت‌های مدیران و سهامداران، تمام شده و همه مطالبات و بدهی‌های شرکت باید تصفیه شوند.

شرکت تعاونی را به چه دلایلی منحل می‌کنند؟

طبق ماده قانون بخش 56 تعاونی، این نوع از کمپانی در حالت‌های زیر منحل می‌شود: که هر کدام را توضیح خواهیم داد:

 • کاهش تعداد اعضای شرکت، به تعدادی که در قانون شرکت‌های تعاونی ذکر شده است.
 • ورشکستگی شرکت
 • توقف و تعطیلی همه فعالیت‌های شرکت به مدت بیش از یکسال
 • عدم رعایت قوانین و مقرراتی که، شرکت تعاونی براساس آن تشکیل می‌شود.
 • جمع بندی و تصمیم گیری نهایی مجمع عمومی فوق العاده درباره انحلال شرکت تعاونی
 • در صورتی که در اساسنامه شرکت مدت‌دار معرفی شده باشد، پایان مدت اعتبار سبب لغو آن می‌شود.

کاهش تعداد اعضای شرکت به تعدادی که در قانون شرکت‌های تعاونی ذکر شده است

ثبت شرکت تعاونی، با مشارکت 7 نفر انجام می‌شود. اگر این تعداد بنا به هر دلیلی کمتر شود، شرکت منحل خواهد شد. در این شرایط تعاونی سه ماه فرصت خواهد داشت، که با تشکیل جلسه، تعداد نفرات و سهامداران را به حد نصاب برساند. در صورت عدم رعایت این موارد، وزارت تعاون می‌تواند، دستور انحلال شرکت تعاونی را صادر کند.

ورشکستگی شرکت تعاونی

 

آموزش انحلال شرکت تعاونی

در صورتی که شرکت نتواند، قرض و دیون خود را پرداخت کند، و اعلام ورشکستگی نماید، بنابر حکم دادگاه شرکت لغو خواهد شد. در واقع با صدور حکم ورشکستگی تعاونی، انحلال آن نیز اعلام می‌شود.

توقف و تعطیلی همه فعالیت‌های شرکت به مدت بیش از یکسال

در صورتی که بدون عذر و دلیل قابل قبولی، فعالیت تعاونی متوقف شود، وزرارت تعاون می‌تواند، با ارسال نامه به اداره ثبت شرکتها، خواستار لغو تعاونی شود. البته وزارت تعاون پیش از ارسال نامه، سه بار به شرکت اخطار خواهد داد و در صورت لغو، امکان پیگیری و شکایت از وزارت تعاون برای صاحبان تعاونی منحل شده وجود دارد.

عدم رعایت قوانین و مقرارتی که شرکت به‎‌خاطر آن تشکیل شده است

در هنگام ثبت شرکت تعاونی، همه اعضاء و شرکاء پایبندی خود را به بعضی از قونین و مقرارات، با امضاء آنها اعلام می‌کنند. در صورت عدم رعایت قوانین، وزارت تعاون سه با اخطار می‌دهد و بی‌توجهی به این اخطارها سبب می‌شود، طی نامه‌ای از طرف وزارت تعاون به اداره ثبت شرکتها، تعاونی لغو شود. صاحبان شرکت می‌توانند، شکایت کرده و مسئله لغو را پیگیری کنند؛ ولی این امر زمان بر خواهد بود. توصیه می‌شود، با اولین اخطار از طرف وزارت تعاون، سریع موضوع را پیگیری کنید.

جمع بندی و تصمیم گیری نهایی مجمع عمومی فوق‌العاده درباره انحلال شرکت تعاونی

عالی‌ترین مقام تصمیم ساز در شرکت تعاونی، مجمع عمومی فوق العاده است. ممکن است به دلایلی مانند، عدم توافق سهامداران با یکدیگر، کاهش سرمایه و… این مجمع تصمیم به لغو شرکت بگیرند. برای این منظور لازم است، مجمع عمومی تشکیل شده و تصمیم در مورد انحلال، با رضایت حد اکثری اعضاء به تصویب برسد. در مواردی هم لازم به دریافت مجوز از وزارت تعاون برای انحلال شرکت است.

در صورتی‌که در اساسنامه شرکت مدت‌دار معرفی شده باشد پایان مدت اعتبار سبب لغو آن می‌شود

در هنگام ثبت شرکت تعاونی، تاریخ پایان فعالیت شرکت نوشته نمی‌شود. اگر در هنگام تأسیس شرکت شرکاء تصمیم بگیرند، مدت زمان مشخصی را برای فعالیت شرکت معین کنند، با اتمام این مدت زمان فعالیت شرکت منحل خواهد شد. در این شرایط هم پیش از پایان فعالیت تعاونی، سه بار از طرف وزارت تعاون اخطار دریافت می‌کند و حتی دو ماه پس از پایان فعالیت، شرکاء فرصت دارند تا مدت زمان فعالیت خود را تمدید کنند. برای تمدید فعالیت باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شده، تا اقدامات لازم برای تمدید فعالیت تعاونی انجام شود. برای تمدید دوره فعالیت تعاونی با توجه به تاریخ فعالیت که در اساسنامه ذکر شده است، باید مجوزی هم از طرف وزارت تعاون دریافت شود. اگر تعاونی تصمیم بر عدم تمدید فعالیت دارد، پس از دوماه از انقضاء فعالیت وزارت تعاون، دستور انحلال را به اداره ثبت شرکت‌ها می‌دهد.

لغو شرکت تعاونی از طرف چه مقاماتی می‌تواند انجام شود؟

بنابر ماده 56 بخش تعاونی، حق انحلال شرکت را به سه مقام انجام می‌شود که شامل:

 • گرفتن مجوز انحلال شرکت تعاونی از وزارت تعاون
 • گرفتن مجوز انحلال از اتحادیه تعاونی
 • انحلال شرکت تعاونی با برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده

مدارکی که برای انحلال شرکت تعاونی مورد نیاز است

 

آموزش انحلال شرکت تعاونی

ثبت انحلال شرکت تعاونی، به هر طریقی که باشد (تصمیم مجمع عمومی فوق العاده، دستور دادگاه، دستور وزارت تعاون)، باید در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسد. برای این منظور دستور وزارت تعاون یا صورت جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده، همراه با مجوز وزارت تعاون مورد نیاز است. مدارک مورد نیاز برای  لغو شرکت تعاونی:

 • همه مدارک هویتی و شناسایی سهامداران یا شرکاء
 • همه مدارک مورد نیاز مربوط به ثبت شرکت تعاونی
 • ارائه مجوز انحلال شرکت تعاونی از وزارت تعاون
 • ارائه صورتجلسه مربوط به مجمع عمومی فوق العاده شرکت تعاونی، که مورد تأیید شرکاء و مدیر تصفیه شرکت باشد.

مدت زمان مورد نیاز برای ثبت انحلال شرکت تعاونی

در صورت کامل و بی‌نقص بودن مدارک، حدود 15 الی 20 روز زمان لازم است، تا پیگیری‌های اداری انجام شود. آگهی انحلال شرکت تعاونی، باید در روزنامه رسمی و کثیر الانتشار چاپ شود.

 • 10 روز پس از پرداخت هزینه‌ها برای ثبت در روزنامه، نسخه چاپی آن منتشر می‌شود.
 • نسخه روزنامه به دفتر مرکزی شرکت ارسال می‌شود، که ارسال آن پس از 20 روز خواهد بود.
 • باید پس از اقدام به انحلال شرکت، حتماٌ حساب‌های اداره مالیات و تصفیه حساب بیمه انجام و پیگیری شود.

اهمیت استفاده از مشاوره حقوقی برای انحلال شرکت تعاونی

انحلال همه شرکت‌ها، دارای ریزه کاری‌هایی است، که اگر در مورد انجام آنها غفلت شود، کارهای لغو شرکت با مشکل مواجه شده و تا مدت‌ها افراد را درگیر خود می‌کند، که نوعی هدردادن زمان و هزینه است. شیوه انحلال شرکت تعاونی نیز به همین صورت است، مخصوصاً در هنگام انجام حساب‌های مالیات و حساب تصفیه مفاصا، باید از راهنمایی یک مشاور حقوقی با تجربه استفاده کرد. مشاوران با تجربه، مؤسسه آکادمی کلهر؛ با داشتن تسلط کامل برروی قوانین حقوقی لغو شرکتها می‌توانند، بهترین راهکارها را در زمینه جلوگیری از عدم انحلال شرکت تعاونی به شما ارائه دهند و یا کارهای لغو کمپانی را در کمترین زمان ممکن برای شما به انجام برسانند.

شما می‌توانید با صرف هزینه و زمان کمتر، فرایند تصفیه شرکت تعاونی و انحلال آن را انجام دهید. این کارشناسان حرفه‌ای با تهیه اظهار نامه انحلال شرکت تعاونی، شیوه نامه انحلال شرکت تعاونی، آیین نامه انحلال شرکت تعاونی و با در اختیار گذاشتن نمونه آگهی انحلال شرکت تعاونی برای مراجعان خود می‌توانند، به زبانی بسیار شیوا و راحت آنها را راهنمایی کنند، تا کارهای خود را به‎صورت قانونی و درست انجام دهند. مؤسسه کلهر، با مدیریت خانم دکتر کلهر؛ کلاس‌های آموزش ثبت شرکت در قزوین را هم برای علاقه مندان برگزار می‌کند، که تاکنون مورد استقبال خوبی قرار گرفته است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، با استفاده از شماره تلفن‌های موجود دروب سایت، با کارشناسان مؤسسه تماس بگیرید.بیشتر بخوانید:

آموزش بستن حسابها

آموزش ثبت سند افتتاحیه و اختتامیه

آموزش بستن حسابهای موقت در شرکتهای تضامنی 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *