آموزش اخذ مجوز پذیره نویسی

آموزش اخذ مجوز پذیره نویسی

پذیره نویسی سبب می‌شود، که حضور افراد برای سهامداری شرکتها و تأمین مالی آنها، بهتر و سریع‌تر به انجام برسد. آموزش اخذ مجوز پذیره نویسی برای اشخاصی که می‌خواهند، مقداری از سرمایه شرکت را تأمین کنند، کاری لازم و ضروری است. برای انجام بهتر این امر حقوقی، کارشناسان مؤسسه آکادمی کلهر، با تسلطی که بر قوانین حقوقی مربوط به شرکت‌ها دارند، می‌توانند به خوبی شما را یاری کنند. این مشاوران حقوقی، دارای تجربه‌های زیادی در زمینه آموزش ثبت شرکت در قزوین هستند. بنابراین به خوبی با پیچ و خم کار آشنایی دارند و می‌توانند در همه زمینه‌ها از جمله پذیره نویسی در شرکت سهامی و مدارک لازم جهت اخذ مجوز پذیره نویسی و.. مشاوره‌های مفید و کاربردی را به شما ارائه دهند.

بررسی پذیره نویسی در یک تعریف ساده

از نظر لغوی پذیره نویسی، به معنای نوشتن و امضاء کردن پای سند یا نوشته‌ای است، که در آن امر یا تعهدی نوشته شده و شرح داده شده است. در این عمل حقوقی، فرد ضمانت می‌کند؛ که با تأمین مقداری از سرمایه شرکت، در آن شریک شود. در این بین مدیر و مؤسس شرکت، هنگام تأسیس شرکت برای دریافت مجوز پذیره نویسی شرکت به مدارک زیر نیاز دارد:

 • تهیه طرح اعلامیه پذیره نویسی، که همه مؤسسین شرکت آن را امضاء کرده باشند.
 • منتشر کردن طرح پذیره نویسی در روزنامه کثیر الانتشار، که همه آگهی‌های شرکت را تا قبل از تشکیل مجمع عمومی مؤسس در آن چاپ می‌کنند و قراردادن آن در بانکی که مسئولیت سهام شرکت در نزد آن است.

نحوه تأسیس شرکت سهامی عام و انجام پذیره نویسی در آن

 

آموزش اخذ مجوز پذیره نویسی

طبق ماده 6 قانون تجارت، برای ثبت شرکت سهامی عام، باید اعضاء حداقل 20 درصد از سرمایه مورد نیاز شرکت را  تهیه کنند و 35 درصد مبلغ تعهد شده را در اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام، که همه اعضاء آن را امضاء کرده باشند، و به اداره ثبت شرکتها تحویل داده و رسید آن را دریافت کنند. بعد از طی کردن مراحل بالا، می‌توان سهام شرکت را در بورس خرید و فروش نمود. به‌طور خلاصه در زیر جزئیات ثبت شرکت سهامی عام را توضیح می‌دهیم:

تأسیس شرکت سهامی عام

بنابر قانون نظام حقوقی کشور ایران، مؤسس شرکت فردی حقیقی یا حقوقی  است، که اقدام به تأسیس شرکت می‌کند و سعی می‌نماید، سرمایه شرکت را از طریق شرکای دیگر برای شرکت فراهم کند. که باید مراحل زیر را طی کند:

مشخص نمودن مؤسسین یا شرکاء

همه افرادی که با تعداد مشخص به عنوان اعضای شرکت تعیین می‌شوند، در برابر قوانین و مقرارت قانونی تشکیل شرکت مسئولیت دارند، و باید در برابر خسارت‌های شرکت جوابگو باشند.

تعیین میزان سهم و مسئولیت هر کدام از شرکاء

هر کدام از شرکاء به اندازه مبلغ اسمی خود، در برابر فعالیت‌های شرکت مسئولیت دارند.

انتشار اعلامیه پذیره نویسی

که شامل نوشتن مکتوب میزان سهام و تعهد هر یک از اعضاء در برابر آن، تشکیل مجمع عمومی و مشخص نمودن رونامه کثیر الانتشار خود برای چاپ آگهی است.

 ثبت در اداره ثبت شرکتها  

تا همه مدارک و اطلاعات ارسال شده از طریق اداره ثبت شرکتها تأیید نشود، هیچ‌کدام از فعالیت‌های شرکت جنبه قانونی نداشته و شرکت شخصیت حقوقی پیدا نمی‌کند.

مواردی که باید در اعلامیه پذیره نویسی به ثبت برسد

برای اینکه فرد بتواند، قسمتی از سرمایه شرکت سهامی عام را تأمین کند و در آن شریک شود، باید ورقه‌ای به نام “ورقه تعهد سهم” را امضاء کند. برای انجام طرح پذیره نویسی، باید از طرف مؤسسان شرکت، برنامه‌ای را طراحی کنند و همه شرکاء آن را امضاء نمایند و سپس با ارسال به اداره ثبت شرکتها به ثبت برسد. در اعلامیه پذیره نویسی باید موارد زیر نوشته شده باشد:

 • نام و موضوع شرکت
 • آدرس مرکز اصلی شرکت و شعبات آن
 • مدت شرکت به همراه مدارک هویتی کامل مؤسسین و محل اقامت آنها
 • مبلغ کامل سرمایه شرکت همراه با ذکر دقیق جزئیات سرمایه نقدی و غیر نقدی
 • در صورت وجود هرگونه مزایا برای شرکاء، باید به‌طور دقیق تعیین و مشخص شود.
 • تعیین دقیق میزان سرمایه‌ای که از طرف هرکدام مؤسسین تعهد شده است.
 • ذکر دقیق هزینه‌های انجام شده برای تأسیس شرکت و برآورد هزینه‌های احتمالی
 • مشخص کردن حداقل سهامی که، هنگام پذیره نویسی باید از طرف پذیره نویس تعهد شود.
 • ذکر دقیق مشخصات حساب بانکی، مبلغی نقدی سهام مورد تعهد، که باید به آن حساب واریز شود.
 • نام روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه اطلاعیه و دعوت مربوط به شرکت در آن منتشر می‌شود.
 • چگونگی تخصیص سهام

مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه پذیره نویسی شرکت سهامی عام از مرجع ثبت شرکتها

 

آموزش اخذ مجوز پذیره نویسی

 

 • دو نسخه طرح اساسنامه شرکت سهامی عام
 • دو نسخه از طرح اظهارنامه شرکت سهامی عام
 • دو نسخه طرح اعلامیه پذیره نویسی
 • کپی کامل شناسنامه مؤسیسن
 • گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل 35% از سرمایه شرکت از طریق مؤسسین

طبق ماده 12 لایحه اصلاحی قانون تجارت، شخص پذیره نویسی پس امضاء ورقه مربوط به تعهد سهم، حداقل 35% از مبلغی که پرداخت می‌کند را، به نام حسابی که به اسم حساب شرکت است، پرداخت کرده و رسید آن را دریافت می‌نماید. ورقه پذیره نویسی دارای دو نسخه است، که باید به امضاء پذیره نویس یا وکیل قانونی او می‌رسد و یک نسخه از آن را با ذکر رسید وجه به همراه مهر و امضاء بانک به شخص پذیره نویس تحویل داده می‌شود. در صورتی‌که شرکت تا شش ماه از زمان ارائه اظهارنامه به ثبت نرسد، اداره ثبت شرکتها می‌توانند بنابه درخواست هر کدام از مؤسسین یا پذیره نویسان، گواهی عدم ثبت شرکت را صادر کرده و آن را به بانکی که تعهد سهام در آن انجام می‌شود را ارسال کند. در این شرایط پذیره نویس می‌تواند به مراجعه به بانک مبلغ خود را دریافت کند. مؤسسین شرکت هم بنابر کلیه اقدامات و کارهایی که برای ثبت و تأسیس شرکت انجام داده‌اند مسئولیت تضامنی دارند.

تعداد پذیره نویسان شرکت

شرکت سهامی عام، باید دارای یک هیئت مدیره که متشکل از حداقل 5 نفر، از میان صاحبان سهام تشکیل شود. تعداد پذیره نویسان، نباید از تعداد شرکاء که 5 نفر هستند کمتر باشد. حداقل تعداد این شرکاء پنج نفر و حداکثر تا هزاران نفر نیز می‌تواند باشد و در این مورد قانونی محدودیتی را تعیین نکرده است.

آکادمی کلهر یک مؤسسه موفق برای انجام فعالیت‌های حقوقی شرکت‌ها

حضور یک مشاور حقوقی، برای انجام فعالیت‌های شرکت، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. در واقع بدون وجود این کارشناسان، دیر یا زود کارهای شرکت با مشکل مواجه شده و از فعالیت باز می‌ماند. اخذ مجوز پذیره نویسی از جمله کارهای حقوقی است، که نیازمند دریافت راهنمایی از مشاور حقوقی می‌باشد، که بتواند کارها را با صرفه هزینه و زمان کم انجام داد. مؤسسه کلهر با مدیریت خانم دکتر کلهر به عنوان یک مؤسسه حقوقی موفق و خوشنام شناخته شده، که توانسته‌اند پرونده‌های زیادی را در زمینه انواع مشکلات حقوقی شرکت‌ها پیگیری کرده و به نتیجه برسانند. این مؤسسه موفق در طول چند سال اخیر، اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزش ثبت شرکت در قزوین نموده که استقبال خوبی نیز از این کلاس‌ها شده است. در صورت تمایل می‎توانید، به‌صورت حضوری یا آنلاین، با کارشناسان ما در مؤسسه تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در زمینه آموزش اخذ پذیره نویسی، مانند پذیره نویسی در شرکت سهامی عام، شرایط و نحوه ثبت و تأسیس صندوق سرمایه گذاری در شرکت سهامی، پذیره نویسی در شرکت سهامی و.. را به بهترین شیوه دریافت نمائید.

پذیره نویسی اقدامی برای، تأمین مالی شرکت‌های سهامی عام است، که تاحدی تضمین کننده حضور و قدرت شرکتهایی است، که قصد دارند در بازار سرمایه و تأمین مالی شرکت حضور داشته باشند. پذیره نویسی برای شرکتها، پیوند دهنده بخش تقاضای مالی و عرضه منابع مالی است. این امر برای شفافیت رشد رقابت و کیفیت نقل و انتقال منابع مالی شرکت‌ها بسیار مؤثر خواهد بود.بیشتر بخوانید:

آموزش بستن حسابها

آموزش ثبت سند افتتاحیه و اختتامیه

آموزش بستن حسابهای موقت در شرکتهای تضامنی

آموزش انحلال شرکت تعاونی

تقسیم اموال شرکت با بهترین وکیل در آکادمی کلهر

آموزش پلمپ دفاتر قانونی در شرکتهای تجاری 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *